Jak si vybrat správné schůdky

Zdroj: 

Schůdky jsou v domácnosti, ale i na některých pracovištích velmi dobrým pomocníkem. Pro jejich výběr je v zájmu vlastního zdraví a bezpečnosti dobře znát několik důležitých zásad.

Za necelý měsíc přijde jaro a s ním i oblíbené období jarního úklidu. Abychom mohli vysmýčit všechno od podlahy až po strop, aniž bychom přitom utrpěli nějakou újmu, naším neocenitelným pomocníkem se jistě stanou schůdky.

Schůdky do domácnosti - v obchodech pro kutily a v domácích potřebách je jich řada, ale teprve při bližším zkoumání zákazník zjistí, že navzdory nabídce není zrovna snadné vybrat schůdky tak, aby byly funkční a zároveň bezpečné. Přitom statistika úrazů jasně hovoří o tom, že v domácnostech a při tzv. kutilství k nejčastějším úrazům patří právě pády z výšky. Všichni víme, že k tomu, abychom si zlomili nohu v kotníku, ona výška nemusí být příliš velká. Mnohdy postačí výška obyčejného schodu… Jak tedy vybrat bezpečné schůdky?

V první řadě je nutné mít představu k čemu budeme schůdky používat a v jaké výšce budeme chtít pracovat. Podle toho pak volíme počet stupadel, rozměry a nosnost (většina typů je dimenzována na hmotnost 150 kg, ale je lepší si to prověřit.) Ramena žebříků musí spojovat klouby a konstrukčně musí být upravena tak, aby nedošlo k samovolnému rozevření. Pokud budete u schůdků požadovat rovněž madlo (většina typů madlo má), nesmí svislice spuštěná z madla směřovat mimo půdorys rozložených schůdků. Jinak riskujete, že po vystoupení na nejvyšší stupínek se s vámi schůdky překlopí.

Důležitým ukazatelem způsobilosti výrobku je bezpochyby použitý materiál. Jednoznačně volte schůdky celkové včetně zajišťovacích prvků a případných doplňků. Schůdky mohou být zhotoveny z hliníkových slitin (jsou lehčí, ale tloušťka komponentů musí být nejméně 1,2 mm) nebo z ocele (v tom případě musí být tloušťka dílů nejméně 1 mm ). Rozložíte-li schůdky (a to byste při koupi rozhodně měli udělat), zkontrolujte, jak pevná jsou jednotlivá stupadla a jak jsou zajištěná, případně upevněná v konstrukci, a schůdky vyzkoušejte. Je potřeba zkontrolovat průhyb stupadel, stabilitu schůdků a její zajištění (k žebříčkům se někdy dodávají patky, které stabilitu zvyšují). Stupadla musí mít protismykové profilování a být trvale spojeny s bočnicemi. Výjimkou je první schůdek (plošina), který se při sklápění schůdků musí samočinně vyklopit nahoru, ale při použití se v žádném případě nesmí po zatížení sklopit.

Schůdky i plošina musí mít protiskluzové zabezpečení – to tkví nejen v tom, že jsou patřičně upravená stupadla, aby nedošlo k sesmeknutí nohy nebo ruky. Na výstupcích, koncích trubek, svěrných místech a stojácích musejí být umístěny krytky, aby nedošlo ke zranění osoby, která schůdky používá, nebo ke sklouznutí schůdků po podlaze nebo podkladu.

Schůdky jsou nabízeny téměř ve všech hypermarketech a samozřejmě ve specializovaných prodejnách. Teoreticky vzato by dodavatelé a výrobci měli respektovat příslušné technické zásady a prodávat výrobky uživatelsky bezpečné. Zkušební testy bohužel prokázaly, že podobně jako u řadu dalších výrobků, i v tomto případě se občas najde nějaký ten šlendrián. Proto chcete-li koupit dobrý a bezpečný výrobek, je lepší příliš nedbat na různá ujištění a certifikáty a pořádně si všechno osahat. Koneckonců jde o naše zdraví a bezpečnost.

ZDROJ:
Jak si vybrat správné schůdky. Sondy, č. 8, 2006, s. 6.

Komentáře

Rozměry stupňů

23.04.2018 - 10:59 Michaela Pospíšilová
Dobrý den, nerozumím požadavku ohledně šířky schodišťového stupně - jestliže přednostně by šířka měla být 800 mm, lze potom splnit požadavek čl. 5.1. ? Další moje otázky - kde je prosím dána minimální hloubka stupně? Případně sklon schůdků? A ohledně zábradlí - musí vždy začínat zároveň s prvním stupněm? Děkuji Pospíšilová

Omlouvám se, komentář měl být

23.04.2018 - 11:01 Michaela Pospíšilová
Omlouvám se, komentář měl být k jinému článku, který jsem měla zároveň otevřený.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail