Při realizaci rekonstrukce mostu naše firma předala (předávacím protokolem) pracoviště firmě, která práce fyzicky provádí. Přejímající protokolárně převzal mj. i odpovědnost za BOZP a PO a na daném pracovišti má i svého bezpečnostního technika. Toto pracoviště kontroluje z hlediska dodržování termínů výstavby a kvality stavby náš vedoucí projektu. Musíme (můžeme) provádět na takovém pracovišti kontroly BOZP a PO přesto, že na tomto pracovišti nepracují naši zaměstnanci? Platí pro nás § 108 odst. 5 zákoníku práce o provádění prověrek BOZP?
Jak vyplývá z Vašeho dotazu, pracoviště jste řádně předali a na daném pracovišti již Vaši zaměstnanci nepracují. Z toho důvodu nemůžete nést odpovědnost za jiného zaměstnavatele. Zákoník práce je postaven na vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec a to platí i v BOZP. Zaměstnavatel odpovídá výhradně za své zaměstnance. Jedinou výjimkou je ustanovení § 105 odst. 1 zákoníku práce, kdy zaměstnavatel, na jehož pracovišti se stal úraz cizího zaměstnance je povinen také tento úraz vyšetřit. To je ale především z důvodu případné kontroly prováděné orgány inspekce práce.
Na Vámi popsaný případ však nelze ani aplikovat ustanovení § 101 odst. 3 zákoníku práce, podle kterého platí, plní-li na jednom pracovišti úkoly zaměstnanci dvou a více zaměstnavatelů, jsou zaměstnavatelé povinni vzájemně se písemně informovat o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, která se týkají výkonu práce a pracoviště, a spolupracovat při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro všechny zaměstnance na pracovišti. Na základě písemné dohody zúčastněných zaměstnavatelů touto dohodou pověřený zaměstnavatel koordinuje provádění opatření k ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců a postupy k jejich zajištění. Tato povinnost by platila, i kdyby na tom mostě pracovalo třeba jen 5 Vašich zaměstnanců a 350 zaměstnanců jiné firmy.
Vámi popisované pracoviště však již podle mého názoru již není pracovištěm dvou zaměstnavatelů. Váš zaměstnavatel ho řádně předal a již tam nepracují jeho zaměstnanci. To že tam jeden Váš zaměstnanec kontroluje termíny a kvalitu stavby ještě neznamená, že to je pracoviště Vašeho zaměstnavatele. Případy, kdy tam Váš vedoucí projektu bude docházet, budou pro něho řádnou pracovní cestou a když by tam utrpěl úraz, tak pouze v tom případě by platilo, že byste jej vyšetřovali oba, Vy jako zaměstnavatel zaměstnance (navíc odpovědný za vyšetření a nakonec i odškodnění úrazu) a ten druhý zaměstnavatel, jež tam nyní provádí realizaci rekonstrukce mostu, aby prokázal jestli má BOZP zajištěnou nebo ne. Provádět roční kontroly BOZP na pracovištích cizího zaměstnavatele skutečně nemusíte.
Z různých zkušeností vnímám, že pro praxi je skutečně kardinálním problémem otázka vymezení pojmu pracoviště, protože tento pojem není ničím definován (on ani být definován nemůže). Ve výrobních organizacích, kam zaměstnanci vstupují přes vrátnice se snaží zaměstnavatelé zužovat prostor pracoviště na konkrétní dílnu nebo kancelář dotyčného zaměstnance a naopak stavební firmy tvrdí "vše je naše". V praxi je potřeba najít onu „zlatou střední cestu“ a skutečně dbát na vymezení pojmu pracoviště zaměstnavatele, jednak z důvodu vymezení odpovědnosti zaměstnavatele za BOZP a pak pro případy, kdy se uznává pracovní úraz..
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
pozor na stavební zákon
Povinnost investora kontrolovat BOZP a PO na pracovišti
Pracoviště je definováno
Re: Pracoviště je definováno
Re: Pracoviště je definováno