Pro zavedení opatření ke zlepšení BOZP je důležitá především rámcová směrnice č. 89/391/EHS a jednotlivé (dílčí) směrnice. K dosažení pohody při práci se postupuje podle strategie EU pro léta 2002 – 2006.
Evropský sociální model je založen na dobře fungující ekonomice, na vysoké úrovni sociálního zabezpečení a vzdělání, a na sociálním dialogu, což vyžaduje zlepšení kvality zaměstnanosti, zejména ochrany zdraví a bezpečnosti při práci.
Rámcová směrnice
Rámcová směrnice č. 89/391/EHS je důležitá především pro zavedení opatření ke zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci. Tato směrnice obsahuje některé klíčové body:
Zásady prevence
Pokud zaměstnavatel přijímá opatření nezbytná pro ochranu zdraví a bezpečnost pracovníků při práci, měl by postupovat podle obecných principů prevence. Na přijímaná opatření je možné pohlížet jako na jednotlivé schody schodiště: žádný schod nesmíme vynechat, musíme postupovat po jednotlivých krocích nebo se o to alespoň pokoušet. Mezi jednotlivé kroky patří:
Příkladem eliminování rizik u jejich zdrojů (bod 3) je použití uzavřeného systému k prevenci kontaminace ovzduší látkami unikajícími ze stroje nebo zařízení. V rámci přizpůsobení práce pracovníkovi (bod 4) je třeba vhodným způsobem upravit pracovní místo, vybrat vhodné pracovní zařízení, nástroje, pracovní metody a postupy, zejména s cílem vyloučit monotónní práci a práci s vnuceným pracovním tempem. Pod principem nahradit nebezpečné bezpečným nebo méně nebezpečným (bod 6) rozumíme například nahrazení nebezpečné chemické látky nebo nebezpečného stroje méně nebezpečnými. Příkladem doporučení uvedeného v bodě 8 je použití vhodného větrání na pracovišti, které má přednost před individuální ochranou dýchadel maskami.
Zaměstnavatel by měl ovládat hodnocení rizik Preventivní opatření - ke kterým se zaměstnavatel rozhodne - by měla být navržena na základě tohoto hodnocení. Z těchto důvodů se slova jako „vhodný, přiměřený, pokud je to nezbytné“ objevují často v mnoha směrnicích. Z hodnocení rizik by mělo být jasné, jaká preventivní opatření jsou vhodná.
Kontinuální zlepšování
Princip stálého zlepšováni je základem všech opatření při ochraně zdraví a bezpečnosti práce. Jednotlivé směrnice jsou postupně revidovány a novelizovány, aby bylo možné dosáhnout stálého pokroku. Rada Evropské unie (EU) rovněž klade důraz na účinnou kontrolu, jako předpoklad zlepšení kvality pracovního prostředí. Kromě toho rámcová směrnice nijak neospravedlňuje jakékoliv snahy o snižování dříve dosažené úrovně v ochraně zdraví a bezpečnosti při práci.
Zdraví a bezpečnost
Rámcová směrnice (a další směrnice) obsahují pravidla ochrany zdraví a bezpečnosti při práci, která mají zajistit prevenci pracovních úrazů a nemoci, a přispět z celistvého (holistického) hlediska i k rozvoji pracovního prostředí.
Zdraví a bezpečnost při práci jsou ve velmi silném vzájemném vztahu. Pokud přijímáme opatření a určujeme priority, musíme brát v úvahu celé pracovní prostředí tak, aby jedno opatření (například prevence nebezpečí úrazu) nepřineslo nový zdravotní problém. Kromě toho by podle doporučení EU měly být služby pro zdraví a bezpečnost při práci natolik multidisciplinární, aby mohly vyřešit nejen ochranu zdraví, ale i problémy bezpečnosti práce. Měli by je zajišťovat lékaři, zdravotní sestry, i psychologové, a také hygienici práce a odborníci na bezpečnost práce (inženýři, technici).
Odpovědnost zaměstnavatele
Nejdůležitějším ustanovením rámcové směrnice je: „zaměstnavatel má povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví pracovníků v každém ohledu ve vztahu k práci“. Proto je odpovědností členských států vydávat obecné předpisy a nařízení, ale ne přebírat odpovědnost za zaměstnavatele. Většina směrnic obsahuje detailní informace pro zaměstnavatele, jak mají zajistit bezpečnost a ochranu zdraví pracovníků. Princip odpovědnosti zaměstnavatele platí i tehdy, když pracovník neplní své povinnosti. Jak je uvedeno v rámcové směrnici, bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci by měly být zahrnuty v systému managementu podniku na všech úrovních: „preventivní opatření a pracovní i výrobní metody musejí být integrovány do všech činností v podniku i ve vedení na všech úrovních“. Zavedení rámcové směrnice v podniku tedy musí probíhat na všech stupních řízení. Systém řízení podniku je úzce spojen s odpovědností zaměstnavatele.
Účast zaměstnanců
Zaměstnavatel by měl konzultovat plánování a zavádění nových technologií se svými zaměstnanci a jejich zástupci. Zaměstnanci mají také právo podávat návrhy a účastnit se diskusí o všech otázkách vztahujících se k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
Zaměstnanci mají rovněž některé povinnosti: například musejí správně obsluhovat stroje a používat nástroje, musejí správně používat i osobní ochranné pomůcky, informovat zaměstnavatele o nebezpečné pracovní situaci a spolupracovat se zaměstnavatelem.
Zaměstnavatel by se měl ujistit, že každý pracovník je odpovídajícím způsobem vyškolen v ochraně zdraví a bezpečnosti při práci, je nutné, aby dostal informace a instrukce specifické pro jeho práci.
Přiměřené informace by měly být také podávány pracovníkům z jiných podniků, kteří pracují v závodě. Školení má probíhat v pracovní době. Kromě toho by neměla opatření vztahující se k bezpečnosti, hygieně a ochraně zdraví při práci za žádných okolností finančně postihovat zaměstnance.
* Další důležité otázky
Rámcová směrnice také obsahuje pravidla pro ochranné a preventivní služby, pro první pomoc, požární ochranu a evakuaci pracovníků, vážné hrozící nebezpečí a hodnocení rizika. Je třeba upozornit, že rámcová směrnice zahrnuje všechny oblasti činnosti - jak veřejných, tak soukromých (průmysl, zemědělství, obchod, administrativu, služby, vzdělávání, kulturu, volný čas, atd.).
* Jednotlivé směrnice
Podle rámcově směrnice by pro určité oblasti měly být přijaty směrnice jednotlivé. Rámcová směrnice je vždy platná, ale v mnoha oblastech jsou požadavky jednotlivých směrnic přísnější nebo více specifické. Je důležité vědět, že nikdy nebude možné nebo potřebné pokrýt všechny oblasti specifickými směrnicemi. Pokud nejsou specifikována pravidla v jednotlivých směrnicích, můžeme se vždy odvolat na obecná pravidla ve směrnici rámcové.
Nejdůležitější směrnice pro oblast ochrany zdraví a bezpečnost práci jsou uvedeny v příloze *.
Strategie EU v ochraně zdraví a bezpečnosti při práci
Podle strategie EU pro léta 2002 až 2006 je k dosažení pohody při práci (neustále rostoucí) a třeba pokračovat:
Co je třeba dělat při vytváření strategie:
|
Co musí udělat členské země EU:
* Příloha: |
||||
|
Zdroj:
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v malých a středních podnicích. Příručka pro zaměstnavatele. Praha: Státní zdravotní ústav, 2003. 75 s.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.