Zpráva o průběhu 95. mezinárodní konference práce, která se konala v červnu v Ženevě.
Jednání letošní v pořadí již 95. mezinárodní konference práce (MKP) bylo pro ČR, jednu ze 42 zakládajících zemí MOP, mimořádně významné. Česká republika byla zvolena za předsedající zemi a náměstek ministra práce a sociálních věcí Čestmír Sajda předsedal celému jednání konference. Této cti se dostalo naposledy Československu v roce 1925, kdy předsedajícím byl dr. Edvard Beneš. MKP se konala v Ženevě ve dnech 31. 5.-16. 6. 2006 za účasti 3828 delegátů zastupujících vlády, odbory a zaměstnavatele ze 166 zemí.
Základní cíl MOP
Zpráva generálního ředitele Mezinárodního úřadu práce (MÚP) Juana Somavii se zabývala otázkami měnících se modelů ve světě práce v souvislosti se základním cílem MOP, jímž je důstojná práce pro všechny.
Co charakterizuje globální svět práce?
Problémy s porušováním mezinárodních úmluv
Také letos se mezinárodní konference práce zabývala porušováním ratifikovaných úmluv Mezinárodní organizace práce v některých členských zemích na základě výběru provedeného experty.
Problémy s dodržováním úmluv nemají jen členské státy, ale také sama MOP. Účastníkům konference byl rozdán dopis zaměstnanců MOP, který se odvolává na rezoluci přijatou v roce 2003 k otázce pracovního poměru, podle které je ochrana zaměstnanců srdcem mandátu MOP a že všichni zaměstnanci, bez ohledu na svůj zaměstnanecký status, by měli pracovat v podmínkách slušného zacházení a důstojnosti.
Dopis poukazuje na to, že v souladu s těmito záměry všichni zaměstnanci Mezinárodního úřadu práce nepracují. Je s nimi opakovaně uzavíráno velké množství smluv o externí spolupráci, které nezakládají nároky na pojištění ani jakékoliv jiné dávky.
Nucené práce v Myanmaru
Členové aplikačního výboru MOP byli seznámeni se stále se zhoršujícím vývojem situace v Myanmaru, dříve Barmský svaz. Výbor odsoudil skutečnost, že nucená práce je v zemi stále široce rozšířeným jevem, zejména prostřednictvím armády. Místo toho, aby vláda tuto praxi v zemi ukončila, stíhá osoby, které na tento nepřijatelný jev upozorňují, takže oběti nucené práce jsou postiženy dvojnásobně.
Případ porušování odborových práv v Bělorusku
Výbor expertů MOP znovu požádal běloruskou vládu, aby přijala opatření ke změně prezidentského dekretu A. Lukašenka k regulaci činnosti politických stran, odborových organizací a jiných veřejných sdružení.
Běloruská vláda nepodává podrobné informace o stížnostech na protiodborovou diskriminační praxi v zemi a setrvává na stanovisku, že v zemi prováděná inspekce neobjevila žádné případy diskriminace odborů v podnicích, vůči nimž stížnosti směřovaly.
Současný postup vedení země zadává příčinu k obavám, že v Bělorusku budou eliminovány poslední zbytky nezávislého odborového hnutí.
Nejhorší formy dětské práce v USA
Tento případ byl významný proto, že se týká ekonomicky nejsilnější země, která současně i v rámci MOP často a s velkým důrazem vystupuje na ochranu základních práv v jiných zemích světa. USA se dostaly do rozporu s úmluvou č. 182 o vyloučení nejhorších forem dětské práce zejména kvůli zaměstnávání značného počtu dětí v zemědělství v podmínkách, které odporují minimálním standardům práce. Příliš dlouhá pracovní doba, která brání i školní docházce, dále byly zjištěny případy, kdy děti musí pracovat s nedostatečným odpočinkem ve vedru či v mrazu bez potřebných ochranných opatření, ve zdraví škodlivém prostředí vystavujícím děti působení karcinogenních, popřípadě jiných škodlivých látek. USA mají i problémy se zneužíváním dětí v zábavním průmyslu a k sexuálním službám.
Americká vláda svoji zprávu zaslala v této záležitosti pozdě, a proto vládní delegát vystoupil s delším projevem, ve kterém informoval o řadě přijatých opatření. Závěrem přislíbil jménem americké vlády plnit důsledně závazky ve vztahu k vyloučení všech nejhorších forem dětské práce v zemi.
Zákon dovoluje dvanácti- až třináctiletým dětem pracovat po neomezenou pracovní dobu mimo školní docházku při sklizni pod rozpáleným sluncem bez dostatečného přísunu vody a hygienických podmínek. Nejvíce pracují děti v potravinářství a jako pomocné síly ve fast foodech a jiných restauracích, kde je jejich pracovněprávní ochrana vymáhána jen zřídka.
Britský zástupce zaměstnanců uvedl, že v zemědělství v USA pracuje cca 800 000 příslušníků nejzranitelnější skupiny nejbohatšího národa světa, kterou jsou děti migrujících zemědělských zaměstnanců, popřípadě v zemi usazených zaměstnanců, a vyjmenoval řadu odstrašujících případů.
Zástupce dělnické skupiny ve svém závěrečném vystoupení vyslovil politování, že USA, jako země, která je hrdá na svůj vysoký standard v oblasti lidských práv, se neotevřely v této otázce mezinárodnímu inspekčnímu mechanizmu MOP. To snižuje jejich právo dávat v tomto směru lekce jiným státům, které úmluvu č. 182 ratifikovaly.
Výbor pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci
Podle odhadů MOP každý den zemře okolo 6 tisíc pracujících v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Proto nové návrhy mají podpořit význam bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zejména praktickou realizací národních programů.
Výbor se dále zabýval návrhem rezoluce o zákazu užívání azbestu. Rezoluce konstatuje, že počet pracujících umírajících na nemoci způsobené vystavení azbestu je alarmující, a vyzývá k budoucímu vyloučení užívání všech látek obsahujících azbest.
Nesporným úspěchem 95. mezinárodní konference práce je přijetí nových instrumentů - úmluvy a doporučení o podpůrném rámci pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci a doporučení k pracovnímu poměru.
Již delší dobu je však patrné, že přijímání nových mezinárodních standardů definujících soubory určitých práv zaměstnanců je stále obtížnější a že ze strany zaměstnavatelů dochází k jejich koordinovanému odmítání.
ZDROJ:
Důstojná práce pro všechny? In Sondy [online]. Praha : ČMKOS, 2006 [cit. 05-08-2006]. Dostupný z WWW: <http://www.tydenik-sondy.cz/verze2006/>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.