Pracuji na dermatovenerologickém oddělení, ošetřuji pacienty s infekčními chorobami podléhající povinnému hlášení a léčbě (Lues, eryzipel, svrab, vši apod.). Též máme na pracovišti následná lůžka. Ošetřuji také pacienty včetně aplikací biologických léků (Remicade, Enbrel apod.). Domnívám se, že na našem pracovišti by měla být dodatková dovolená a infekční příplatky. Nadřízení pracovníci nám však opakovaně říkají, že nárok nemáme.
Podle ustanovení § 215 zákoníku práce platí, že zaměstnanci, který u téhož zaměstnavatele po celý kalendářní koná práce zvlášť obtížné, přísluší dodatková dovolená v délce 1 týdne. Pracuje-li zaměstnanec za podmínek uvedených ve větě první jen část kalendářního roku, přísluší mu za každých 21 takto odpracovaných dnů jedna dvanáctina dodatkové dovolené. Dodatková dovolená z důvodu výkonu prací zvlášť obtížných přísluší zaměstnanci při splnění stanovených podmínek, i když má právo na dodatkovou dovolenou z důvodu výkonu prací pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol. Za zaměstnance, kteří konají práce zvlášť obtížné, se pro účely poskytování dodatkové dovolené považují mimo jiné zaměstnanci, kteří jsou při práci na pracovištích s infekčními materiály vystaveni přímému nebezpečí nákazy, pokud tuto práci vykonávají alespoň v rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Na základě výše uvedeného a podle údajů ve vašem dotaze uzavírám, že podle mého názoru máte nárok na dodatkovou dovolenou.
Pokud se týká příplatků za práci ve ztíženém pracovním prostředí, je situace následující. Podle § 117 zákoníku práce platí, že za dobu práce ve ztíženém pracovním prostředí přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek. Vymezení ztíženého pracovního prostředí pro účely odměňování a výši příplatku stanoví vláda nařízením. Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí nejméně 10 % částky, kterou stanoví tento zákon v § 111 odst. 2 jako základní sazbu minimální mzdy. To platí pro zaměstnance odměňované mzdou. Protože jste neuvedla, jestli jste odměňováni mzdou nebo platem, uvádím ještě § 128 zákoníku práce, který platí pro zaměstnance odměňované platem a který stanoví, že zaměstnanci přísluší za práci ve ztíženém pracovním prostředí příplatek. Ztíženým pracovním prostředím je pracovní prostředí podle § 117 věty druhé. Vláda stanoví nařízením výši příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí a podmínky pro jeho poskytování. Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí nejméně 5 % částky, kterou stanoví tento zákon v § 111 odst. 2 jako základní sazbu minimální mzdy za měsíc.
Pro sféru odměňovanou mzdou je prováděcím předpisem nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Podle § 6 tohoto nařízení vlády je ztíženým pracovním prostředím pro účely poskytování příplatku podle zákoníku práce prostředí, ve kterém je výkon práce spojen s mimořádnými obtížemi vyplývajícími z vystavení účinkům ztěžujícího vlivu a z opatření k jejich snížení nebo odstranění. Ztěžujícím vlivem se pak rozumí mimo jiné
Z výše uvedeného opět dovozuji, že na příplatek za práci ve ztížením pracovním prostředí máte nárok.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.