První, kam je potřeba se podívat, je návod k obsluze montážní pološiny, dodaný výrobcem. Kromě něj a nad jeho rámec, musí být přihlédnuto k identifikaci nebezpečí a hodnocení rizik, provedeného v souladu se zákoníkem práce. Pakliže je v souvislosti s provozem vyhodnoceno riziko, jakožto riziko nepřijatelné, může být pro snížení jeho úrovně přijato opatření, např. právě obsluha plošiny dvěma zaměstnanci.
Závěrem nahlédněme do zákona č. 309/2006 Sb., (§ 5), kde je řečeno, cituji:
"Zaměstnavatel je povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci na pracovišti se zvýšeným rizikem nepracovali osamoceně bez dohledu dalšího zaměstnance, pokud jejich ochranu nezajistí jinak"
Domnívám se, že žádný právní předpis nedefinuje, co to je pracoviště se zvýšeným rizikem.
Někdo se domnívá, že je to takové pracoviště, na němž jsou vykonávány rizikové práce, tj. práce zařazené do kategorií 2R, 3, 4, dle § 37, zákona č. 258/2000 Sb.
Já se domnívám, že je toto chybné uvažování. To by potom na pracovišti, kde jsou vykonávány práce zařazené z hlediska tepelné zátěže či zátěže hlukem do kategorie 2R, nemohly být tyto konány osamoceně (bez dohledu)?
Pracoviště se zvýšeným rizikem by mělo být určeno v rámci výše uvedeného procesu identifikace nebezpečí a hodnocení rizik, resp. zaměstnavatel sám si rozhodne o tom, zda pro něj pracoviště je či není rizikovým a za toto si samozřejmě odpovídá.
Závěrem. Na vaši (zaměstnavatelovu) odpovědnost, nevidím problém v tom, aby montážní plošinu obsluhoval jeden zaměstnanec.
Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství
Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne