Z praxe smluvního bezpečáka mám již zkušenost s tím, že zaměstnavatel zneužívá svého postavení v nové úpravě nemocenské. Nátlakem donutil účetní po pracovním úrazu (výron v kotníku) k tomu, aby dál vykonávala práci - méně hodin a s dopravou z domova. Noha v sádře přece při práci na počítači nevadí a kontroly z okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kterých se dříve mohl zraněný dovolávat už prvních 14 dní, nejsou. Jak se zraněná může bránit? Existuje možnost postihu zaměstnavatele?
Tady je skutečně každá rada drahá. OSSZ skutečně asi nebude provádět kontrolu, jestli zaměstnavatel vozí nemocného zaměstnance do práce, navíc prvních 14 dnů pracovní neschopnosti není dobou poskytování nemocenského podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ale dobou překážky v práci podle zákoníku práce včetně náhrady mzdy nebo platu. Tady bych se snad mohla zachytit jediným naším ustanovením - § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce – zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, které neodpovídají jeho zdravotnímu stavu a zdravotní způsobilosti. Tam by se snad možná dalo tvrdit, že i když dotyčná zaměstnankyně může sedět s nohou v sádře u PC, že už by např. nemohla z práce utéci, když by se tam něco stalo (výbuch, evakuace apod.), ale jiné řešení mne skutečně nenapadá. Jestli by to tak vyložila i inspekce práce, nejsem si jista.
Pracovní neschopnost je překážka v práci, je to v podstatě konstatování faktu, že zaměstnanec je nezpůsobilý k práci – nic víc nic méně, tak to bylo a tak to je stále. Když lékař pak vystaví doklad o pracovní neschopnosti, tak asi ví proč ho zaměstnanci vystavil. Z praxe známe řadu případů, kdy např. s nataženým svalem na ruce nebo i zlomenou rukou zaměstnanci neschopenku nemají a chodí do práce, protože jejich práce nevyžaduje bezprostředně práci oběma rukama a mohou do práce chodit (např. vrátná apod.). V okamžiku, kdy ale lékař zaměstnankyni neschopenku vystavil, tak věděl co dělá, ona potřebuje asi být doma v klidu a ne jen sedět u PC, ona potřebuje chvíli sedět, chvíli ležet apod. V současné situaci je ale třeba asi těžko radit zaměstnancům - bojujte se zaměstnavatelem - když se bojí např. přijít o zaměstnání. Chápu, že dotyčná si uvědomila všechny okolnosti a souvislosti a že jednala podle svého nejlepšího svědomí, mzdová účetní zákoník práce zná a ví, že po dobu překážky v práci má každý zaměstnanec právo, aby mu ji zaměstnavatel omluvil a za podmínek stanovených v zákoně nahradil. Taky si asi uvědomila, že léčba nemusí být úspěšná.
Na druhou stranu by mne velice zajímalo, jak zaměstnavatel nebo lépe řečeno dotyčná mzdová účetní zúčtuje svoji mzdu (té se vzdát nemůže, to by byl neplatný právní úkon) vedle náhrady mzdy a dávek nemocenského za dobu pracovní neschopnosti (toho se taky vzdát nemůže, taky by se jednalo o neplatný právní úkon) anebo jak by se postupovalo, kdyby na pracovišti za této situace utrpěla další pracovní úraz. Překážka v práci je doba, kdy zaměstnanec nemůže dělat a na jeden den nejde zúčtovat zároveň překážku v práci i práci, to se vylučuje, to jsou jablka a hrušky. Bez porušení právního předpisu je to neřešitelný problém.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Tady bych si dovolil
I lékaři by mohli pomoci...
Re: I lékaři by mohli pomoci...
pracovní neschopnost
Dobrý den,
Bohorovnost
dotaz