Převážně v letních měsících je ochrana před teplem na pracovišti velmi důležitým tématem. Zvýšená zátěž teplem může mít vážné zdravotní důsledky a negativní vliv na pracovní výkonnost. Abyste se vyhnuli nepříznivým účinkům tepla, Bozpík Vám přináší rady a tipy, jak se chránit před teplem nejen na pracovišti.
Ochrana před teplem se zakládá na pojmu "tepelné pohodlí," které závisí na tělesné teplotě člověka, která by se měla pohybovat v rozmezí 36,5°C až 37,5°C. Při vysokých teplotách může docházet k přehřívání těla, což přináší zdravotní rizika a negativně ovlivňuje pracovní výkon. Při práci v teple je důležité dbát na vhodné podmínky prostředí, aby nedocházelo k ohrožení zdraví zaměstnanců. [1].
Předpisy stanovují limity pro práci v horkém prostředí, které je ohraničeno teplotami od 30°C do 50°C. Produkce potu a ztráta tekutin se liší v závislosti na faktorech, jako jsou pohlaví, věk a další faktory, jimiž je například i nošené oblečení Celkové působení horkého prostředí vede k rozšíření cév, zvýšení průtoku krve, ke ztrátám tekutin pocením až 6 litrů za směnu. Dochází k většímu počtu chyb, k narušení pohybové koordinace, k poklesu výkonnosti a při vysokých teplotách k poruchám krevního oběhu až k vyčerpání. Nejen z těchto důvodů je důležité zajistit přijatelné teplotní podmínky během pracovní směny [1].
V rámci BOZP musí být přijímána opatření ke zvládnutí zátěže teplem na pracovišti. Zaměstnanci jsou zařazeni do tříd práce, a podmínky poskytování ochranných nápojů jsou upraveny dle nařízení vlády č. 361/2007 Sb. [2].
Riziko tepelného stresu nehrozí jen v práci, ale i při trávení volného času v domácnosti, venku nebo i u vody. Jaké jsou hlavní zásady jak se chovat v horkých letních dnech? Zvolněte a celkově zpomalte, vyhýbejte se vypjatým situacím. Omezte namáhavé činnosti nebo je přesuňte na nejchladnější část dne. S každou činností začínejte vždy pomalu, tempo postupně zvyšujte, při známkách únavy okamžitě přestaňte a odpočiňte si [3].
Další tipy a rady od Bozpíka najdete na Instagramu či Facebooku v sérii „Tepelná zátěž“.
Použité zdroje:
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.