Doporučené postupy podle Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Zvyšování průměrné venkovní teploty (očekávané i v souvislosti se změnou klimatu) může mít významný dopad na pracoviště. Extrémní horka mohou způsobit závažné zdravotní problémy, jako je vyčerpání z horka, úpal a další obtíže související s tepelným stresem. Vyšší teploty po delší dobu mohou také zvýšit riziko zranění v důsledku únavy, nedostatečné koncentrace, špatného rozhodování a dalších faktorů. Dochází ke snížení pracovní produktivity. Rostoucí teploty mohou způsobit zvýšenou úroveň stresu u pracovníků, včetně těch zapojených do pohotovostních služeb a pracovníků pracujících ve venkovním prostředí (kteří musí pracovat s pozměněným časovým rozvrhem, aby se vyhnuli přes den vysokým teplotám). Některé materiály a zařízení mohou být také ovlivněny vyššími teplotami. Při práci v horkém prostředí může také docházet k vyšší expozici chemikáliím, a to například při práci s rozpouštědly a jinými těkavými látkami. Vyšší teploty mohou zvýšit úroveň znečištění ovzduší, a tím dochází k expozici pracovníků škodlivinám, jako je přízemní ozón a jemné částice (např. smog), a je tak podpořeno i hromadění nečistot ve vzduchu v důsledku stagnace vzduchu.
Kdo může být ovlivněn?
Pracovníci téměř ve všech odvětvích mohou být ovlivněni zvyšujícími se teplotami okolí, což má za následek tepelný stres, ale nejvíce jsou ve středu pozornosti venkovní pracovníci v zemědělství, lesnictví a stavebnictví, záchranáři a zdravotničtí pracovníci. Ohroženi mohou být i pracovníci, zejména pokud pracují v průmyslových odvětvích náročných na teplo nebo vykonávají fyzickou práci. Pracovní rizika z tepelné zátěže závisí na geografické poloze a závažnost zdravotních problémů může být ovlivněna dalšími faktory, jako je věk nebo zdravotní stav pracovníka. Tyto faktory je potřeba zohlednit při nastavování preventivních a ochranných opatření.
Dělení podle typu pracovního prostředí, kde se pracovní činnost vykonává:
Zdravotní potíže spojené s prací v nadměrné tepelné zátěži
Existuje seznam nejčastějších onemocnění související s nadměrnou tepelnou zátěží. Více informací ohledně charakteristiky včetně první pomoci jsou k nalezení v dokumentu EU-OSHA.
Mezi nejčastější zdravotní potíže řadíme:
Další nebezpečí spojené se zvýšenou úrazovostí při nadměrné tepelné zátěži při práci
Vystavení teplu může zvýšit riziko úrazů na pracovišti způsobených zpocenými dlaněmi, zamlženými bezpečnostními brýlemi, závratěmi a sníženou funkcí mozku. Dlouhodobé vystavení teplu může mít za následek dezorientaci, zhoršený úsudek, ztrátu koncentrace, sníženou bdělost, neopatrnost a únavu, a tím zvýšit riziko nehody. Snížení kognitivních schopností a delší reakční doby mohou ovlivnit pracovníky s vysoce rizikovými úkoly (např. řidiče). Přímé vystavení slunečnímu záření může také potenciálně zhoršit kognitivní výkon a v kombinaci s vysokou okolní teplotou může zvýšit riziko zranění. Zvýšené okolní teploty mohou také ovlivnit provoz průmyslových zařízení. Vysoká okolní teplota zvyšuje riziko požárů materiálů, výrobků nebo odpadů, ale také přehřátím elektrických zařízení nebo zvýšením tlaku. Pozor je třeba dát i na tzv. efekt lupy. Tyto vlivy je proto třeba vzít v úvahu při hodnocení rizik na pracovišti, aby bylo zajištěno, že jsou pokryta všechna nebezpečí a že technické nebo organizační změny nezvyšují riziko pro pracovníky.
Existuje maximální teplota, které mohou být pracovníci při práci bezpečně vystaveni?
Národní legislativa poskytuje rozsah přijatelných teplot pro konkrétní okolnosti. Doporučuje se proto nahlédnout do národních předpisů a pokynů ohledně limitů, které mohou být stanoveny za různých podmínek (v ČR např. nařízení vlády č. 361/2007 Sb., v platném znění). Je však důležité řídit se pouze pokyny, které vydaly i renomované zdroje. Stanovené limity obvykle závisí na typu vykonávané práce (zda se jedná o lehkou, střední nebo těžkou fyzickou práci) a na pracovišti (kancelář, průmyslové prostředí nebo venku) a dávají zaměstnavatelům limity, při kterých musí stanovit další opatření k zajištění bezpečnosti a zdraví pracovníků.
Expozice vysokým teplotám závisí na několika faktorech, nejen na teplotě. Mezi tyto další faktory patří:
Hodnocení rizik na pracovišti
Pokud existuje možnost vzniku nadměrné tepelné zátěže, musí zaměstnavatelé posoudit rizika pro zaměstnance. Musí zvážit:
Hodnocení rizik může pomoci určit:
Pro posouzení rizika by měl zaměstnavatel vzít v úvahu:
To, jak pracovník cítí horko, se bude v každé situaci lišit v závislosti na jednotlivém pracovníkovi, práci, kterou dělá, a prostředí, ve kterém pracuje. V tomto případě je nutná komunikace zaměstnavatele a zaměstnanců (a jejich zástupců), aby zjistili, zda netrpí nějakými ranými příznaky nějaké nemoci způsobené nadměrnou tepelnou zátěží (viz text výše). Pokud se vyskytne problém, může být zapotřebí poradenství od odborníků na ochranu zdraví při práci. Posouzení rizik tepelné zátěže na pracovišti musí být součástí celkového hodnocení rizik na pracovišti a musí být s ním v souladu. Měla by být zvážena všechna rizika, včetně těch, která mohou být způsobena opatřeními k zamezení.
Důležitá opatření k zamezení nadměrné tepelné zátěže:
Přesnější definice a více informací k jednotlivým krokům lze nalézt v dokumentu EU-OSHA.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.