Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová
Jakými nařízeními a otázkami by se měl zabývat živnostník pracující na vlastní ŽL v oblasti stavebnictví? Má podstupovat školení a přezkoušení BOZP a jak často? Najímá-li si současně na práce subdodávkou jiné živnostníky na svou zakázku ve stavebnictví, za níž písemně nese odpovědnost, je povinen nést za tyto osoby odpovědnost v otázkách bezpečnosti práce? Můžete mi prosím sdělit, co vše by mělo zajímat takovou osobu, jako jsem já, aby nedošlo z důvodu neznalosti nebo špatného povědomí k porušení nařízení, norem nebo vyhlášek souvisejících s BOZP?
Váš dotaz je velice rozsáhlý. Podle § 12 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) platí, že na právní vztahy týkající se zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, jde-li o zaměstnavatele, který je fyzickou osobou a sám též pracuje, se vztahuje § 101 odst. 1 a 2 , § 102 , 104 a 105 zákoníku práce a § 2 až 11 s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu. Takže základ je v zákoníku práce a zákoně č. 309/2006 Sb. Na to navazuje k dnešnímu dni celkem 13 prováděcích nařízení vlády vydaných po roce 2001 k provedení oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Podle § 394 zákoníku práce platí, že do doby vydání prováděcích právních předpisů se postupuje podle:
a podle § 22 zákona č. 309/2006 Sb. platí, že do vydání prováděcích právních předpisů se postupuje podle:
Nakonec asi pro vás nejdůležitějším předpisem je:
Poslední je nařízení vlády č. 592/2006 Sb., o podmínkách akreditace a provádění zkoušek z odborné způsobilosti, to se ale vás až tak dalece také netýká.
To jsem ale vyjmenovala jen základní předpisy BOZP, k tomu je třeba přičíst ještě velkou škálu státních norem a dalších předpisů např. z oblasti ochrany veřejného zdraví apod. Závěrem upozorňuji, že v okamžiku, kdy uzavřete s někým pracovní poměr nebo některou dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr, jste ve smyslu zákoníku práce zaměstnavatel a nesete plnou odpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví při práci svých zaměstnanců a to je odpovědnost obrovská. Proto doporučuji si opatřit nějakou literaturu a alespoň tímto způsobem se seznámit se všemi předpisy, neboť oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je velice rozsáhlá.
JUDr. Eva Dandová
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.