Význam tlumení nášlapových rázů a vhodného tvaru obuvi pro prevenci poškození zdraví.
V našem moderním pracovním světě se pracovní podmínky neustále zlepšují. Přesto ale můžeme zaznamenat vzrůstající počet dnů pracovní neschopnosti, a to z důvodu bolestí v zádech. Jak si to máme vysvětlit?
Náš životní styl se do značné míry změnil. Dnes se náš život odehrává především vsedě. Proto je naše svalstvo funkčně v mnohem horším stavu, než aby mohlo – bez rizika poškození zdraví – snášet aktuální fyziologické zatížení zad a kloubů. Výsledkem je pak přetěžování pohybového aparátu, které můžeme pozorovat u velkého procenta obyvatelstva (jde asi o 1/3 práceschopných lidí mezi 35 a 50 lety věku). Určitě k tomu přispívají i tvrdé podlahy, s nimiž se můžeme setkat všude v průmyslu. Pro zmírnění nárazů při chůzi po těchto tvrdých podlahách slouží patní tlumicí systém bezpečnostní obuvi STEITZ SECURA – systém vyznamenaný Pečetí jakosti za nejvyšší ergonomickou kvalitu.
Často se objevuje názor, že bota je tím lepší, čím vyšší je její tlumicí účinek. Jaká je vlastně optimální míra tlumení rázů?
Příliš měkké boty v sobě skrývají nebezpečí podvrtnutí kotníku, nestability, respektive snížení schopnosti těla reagovat na nerovnosti zvýšením svalového napětí. Jsou-li naopak boty příliš tvrdé, stoupá zatížení nohy, což může být příčinou obtíží. Je-li však tlumicí schopnost boty přizpůsobena tělesné hmotnosti uživatele a podmínkám nasazení na pracovišti, znamená to optimální střední cestu. Toho se poprvé podařilo dosáhnout pomocí systému STEITZ SECURA VARIO – s jeho škálou modulových patních vložek s tlumicím účinkem, odstupňovaným podle hmotnosti konečného uživatele boty: tak bylo poprvé možno nabídnout klientům s nejrůznější hmotností bezpečnostní obuv s tlumením „na míru“, optimalizovaným pro jejich tělesnou hmotnost, které i při nášlapech na tvrdou podlahu účinně šetří jejich záda.
Má schopnost a míra tlumení nášlapových rázů vliv i na stabilitu pozice nohy v botě?
Příliš měkká bota vyžaduje dodatečnou práci svalstva nohy, protože měkká bota ji nemůže poskytnout potřebnou oporu. Zejména při nahodilých pohybech boty okolo její podélné osy se noha samovolně smeká do stran, a tím vyvolává prudké, či dokonce křečovité napětí svalstva nohy, včetně lýtkových svalů. Tlumicí moduly od firmy STEITZ SECURA, přizpůsobené hmotnosti uživatele, mohou i zde zabránit škodlivému zatěžování a zajistit uživateli nerušený, dlouhodobý komfort při nošení bezpečnostní obuvi.
Velkou úlohu v oblasti ochrany zdraví pracovníků v provozech představuje prevence úrazů způsobených pádem. Jaké vlastnosti musí mít bota, aby lépe chránila před podvrtnutím kotníku nebo zakopnutím?
Vedle váhově úměrného tlumení nášlapových rázů je důležité, aby bota měla dobře padnoucí tvar. Provedená měření ukazují, že asi polovina lidí si obouvá boty nevhodné šířky – obvykle příliš úzké. Lidé se širší nohou sahají zpravidla po delší botě, aby tak kompenzovali chybějící šířku. Avšak jen bota, která optimálně padne jak svou délkou, tak i šířkou a tvarem kopyta – tedy bota, která „sedí jako ulitá“ – poskytuje svému nositeli pocit jistoty a opory při chůzi a účinně chrání před podvrtnutím kotníku nebo zakopnutím. Proto STEITZ SECURA nabízí svou obuv ve více šířkách, tvar kopyta této obuvi přitom kopíruje přirozený tvar lidské nohy. Lze proto konstatovat, že bezpečnostní pracovní obuv STEITZ SECURA je vhodná pro každou nohu a optimálně splňuje podmínky pro prevenci úrazů způsobených pádem. Pro usnadnění výběru vhodné velikosti bot ze svého více-šířkového sortimentu nabízí STEITZ SECURA svým klientům kalibrační systém měřicích šál, s jehož pomocí lze snadno a spolehlivě určit délku i šířku nohy, a tomu odpovídající správnou velikost boty.
ZDROJ:
Haage, Tristan. Bezpečnostní pracovní obuv. Inovace, č. 3, 2006, s. 6 – 7.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.