Problematika bezpečnosti strojů a jejich elektrického zařízení je velice široká. Proto se k tomuto tématu vracíme v rubrice Téma týdne, prostřednictvím doplněné a aktualizované verze původního článku.
Úvod
Pracovní stroje, jak je lze blíže specifikovat, jsou stroje vyskytující se prakticky ve všech odvětvích průmyslu jako například stroje potravinářské - řeznické kutry, narážky, pily; stroje pekařské – pásové pece, hnětací stroje; zemědělské stroje - dopravníky, vybírače siláže, česačky chmele; stroje v kovoprůmyslu – obráběcí stroje apod. Většina těchto strojů má elektrické, nebo elektrohydraulické či elektropneumatické ovládací a řídící systémy. Bezpečnost práce na strojích je podmíněna jak samotnou konstrukcí strojů, tak prostředím ve kterém stroje pracují, zpracovaným materiálem a v neposlední řadě také úrovní obsluhy.
Pracovní stroje - jejich technické zařízení, uváděné na trh v ČR tak i v dalších zemích EU, musí být, dle zákona č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky, ve shodě s požadavky prováděcích technických předpisů. Jsou to nařízení vlády identická s evropskými směrnicemi. Na strojní zařízení pracovních strojů se ve většině případů vztahuje NV č. 176/2008 Sb., shodné se strojní směrnicí (Machinery Directive) 2006/42/ES.
Na zařízení strojů s elektrickým pohonem, nebo řízením v rozsahu jmenovitých napětí od 50 V do 1000 V pro střídavý proud a jmenovitých napětí od 75 V do 1500 V pro stejnosměrný proud, se vztahuje nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky zařízení nízkého napětí shodné se směrnicí pro nízké napětí (Low Voltage Directive) 2006/95/ES. Na elektrická zařízení strojů se ještě vztahuje nařízení vlády č. 616/2006 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility shodné se směrnicí EMC (Electromagnetic Compatibility Directive) 2004/108/ES.
Kromě uvedených předpisů se na mnoho pracovních strojů vztahuje ještě celá řada dalších, například NV č. 9/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska emisí hluku a jiné hygienické předpisy a NV podle určení strojů.
Splnění požadavků uvedených nařízení vlády (směrnic EU) tak, aby stroje a jejich elektrické zařízení v určených mezích bylo bezpečné, lze převážně dosáhnout splněním požadavků, které jsou uvedeny v normách harmonizovaných k těmto nařízením. Základní českou technickou normou pro elektrická zařízení strojů je ČSN EN 60204-1 ed.2 - Bezpečnost strojních zařízení- Elektrická zařízení strojů – Část 1: Všeobecné požadavky, a pokud strojní zařízení obsahuje elektronické řídící systémy je to ještě ČSN EN 62061/2005 Bezpečnost strojních zařízení – Funkční bezpečnost elektrických, elektronických a programovatelných elektronických řídících systémů souvisejících s bezpečností. Poslední uvedená norma navazuje na kapitolu č. 11 Elektronická zařízení ze zrušené ČSN EN 60204-1 /2000.
Plní-li stroj, nebo soustava strojů požadavky NV a to všech, která se na něj vztahují, může být vypracováno výrobcem, nebo jeho zplnomocněným zástupcem takzvané ES prohlášení o shodě a výrobek označen značkou shody CE (CONFORMITY EUROPE). Bez tohoto označení a ES prohlášení o shodě nelze stroje v zemích EU uvádět na trh.
Na co je třeba se zaměřit při pořízení strojů
Při pořizování nového stroje, nebo celé technologické linky je samozřejmě nutné zjistit všechny technické a ekonomické údaje, dále přesné určení stroje, prostředí, ve kterém má stroj pracovat, výkonnost stroje, energetickou náročnost, garantovanou životnost, záruční podmínky, požadavky na energetické zdroje, garantovanou hladinu akustického výkonu a v neposlední řadě požadavky na kvalifikaci obsluhy.
K vybranému stroji musí být přiložena průvodní dokumentace včetně návodu k používání. Podle úrovně zpracování průvodní dokumentace stroje lze též usoudit na kvalitu výrobce a tím i samotného stroje.
Průvodní dokumentace musí podle složitosti elektrického zařízení stroje poskytovat:
Instalace stroje – strojního zařízení a jeho uvedení do činnosti
Provoz strojů - staré stroje
Provoz a používání strojů a technických zařízení u uživatele se řídí požadavky nařízení vlády č. 378/2001 Sb. ( Směrnice Rady 89/655/EHS) a zákoníkem práce.
Provozovatel – zaměstnavatel je povinen v souladu se zákoníkem práce č. 262/2006 Sb. § 102 soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zajišťovat jejich příčiny a zdroje. K tomu je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav výrobních a pracovních prostředků - tedy i pracovních strojů - a vybavení pracovišť, úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek,
a dodržovat metody a způsob zjištění a hodnocení rizikových faktorů podle zvláštního právního předpisu. Zaměstnavatel je povinen nahrazovat nebezpečné technologie, výrobní a pracovní prostředky tedy i pracovní stroje, suroviny a materiály méně nebezpečnými nebo méně rizikovými v souladu s vývojem nejnovějších poznatků vědy a techniky.
Z uvedených údajů zcela jasně vyplývá, že staré stroje, které neplní současné požadavky na bezpečnost, jejichž kryty nejsou dostatečně blokovány, bezpečnostní závory nezajistí dokonalou ochranu, případně nejsou vůbec aplikovány, ovladače včetně dvouručního ovládání nejsou konstruovány, či použity dle nejnovějších poznatků, nelze dále provozovat.
Stroje a strojní zařízení, které se vyznačují vysokou třídou rizikovosti, a přitom nejsou zabezpečeny proti následkům poruchy jejich vlastního elektrického řídícího systému, nemají v řídícím systému aplikován vhodný modul nouzového zastavení, případně jinak zabezpečen bezpečnostní řídící systém, například redundantním zapojením stykačů s nuceným vedením kontaktů, nelze provozovat, byť by jejich konstrukce splňovala požadavky na bezpečnost v době uvedení stroje na trh.
Stroje, a jejich elektrické řídící systémy související s bezpečností, které nesplňují současné požadavky na bezpečnost je nutné upravit – provést rekonstrukci. Pokud by to znamenalo vynaložení neúměrných nákladů, je nutno stroj vyřadit z činnosti.
Požární ochrana
Pracovní stroje nebývají vybaveny hasicími přístroji. V objektu kde má být stroj umístněn, musí být hasící přístroj práškový, sněhový nebo halonový a obsluha musí být seznámena s jejich používáním. Pokud bude u zařízení hasicí přístroj vodní nebo pěnový, lze jej při požáru použít až po vypnutí el. proudu!
Likvidace zařízení
Po uplynutí doby životnosti stroje, nebo v okamžiku, kdy by jeho oprava byla neekonomická, likvidují se jeho části po celkové demontáži s ohledem na dodržení požadavků předpisů pro ochranu životního prostředí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.