I když akutní riziko sněhových kalamit momentálně pominulo, zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo a meteorologové slibují další příděl sněhu. Bílá nadílka však skýtá mnohá nebezpečí a tak jsme se spolu s kolegy ze společnosti Singing Rock - Polygon na jedno z nich podívali v tomto Tématu týdne, a to včetně názorné obrazové části.
Sníh krásný i nebezpečný
“Za vločkou vločka z oblohy padá, chvilinku počká a potom taje....Ladovská zima, za okny je..“ nám často zazní v uších známá melodie písničkáře Jarka Nohavici, která někoho na duši pohladí a naopak jiného dokáže pěkně pozlobit. Letošní zima nám během ledna dopřála bohatou sněhovou nadílku a to nejenom na horách, ale i trošku netradičně v níže položených lokalitách po celé republice. Lyžaři se radují a vyrážejí hned od prahu svých domovů na běžky, než aby podstupovali často nebezpečnou a zdlouhavou cestu po zasněžených silnicích do našich hor. Na druhé straně ale radost z nového sněhu přináší lidem i velké starosti. Mohli bychom začít u nebezpečí na silnicích, nebezpečí lavin nejenom na horách, nedostatek volného místa pro odklízení sněhu, sníh na střechách, na stromech atd. Dnes tento článek věnujeme především nebezpečí vyplývajícího ze sněhu, který leží na našich střechách.
Hrozící nebezpečí, ohrožení osob i majetku
Už během začátku letošní zimy proběhlo sdělovacími prostředky hned několik smutných zpráv o těžkém ublížení na zdraví ve spojení s velkým přívalem sněhu, který prolomil střechu, nebo v podobě ledu spadl na procházející osobu, která se zrovna ocitla v nesprávný čas na nesprávném místě. Jednotlivých nebezpečí spojených se sněhem na střeše, které se týkají ohrožení osob i majetku můžeme rozdělit do několika základních příkladů.
Nebezpečí propadnutí střechy, kde velkou roli hraje hned několik faktorů. Rozhodující je, jakou má střecha nosnost, dále množství sněhu, rychlost, se kterou napadl, jeho kvalita (tedy jestli se jedná o lehký prachový nebo těžký mokrý sníh), zda je na střeše také led atd. Bohužel se dnes často setkáváme s takovými střechami, které by v dané lokalitě neměly být vůbec projektovány a právě tyto střechy jsou častým zdrojem problémů. Jako pomůcka v tomto případě může sloužit tzv. mapa sněhových oblastí, která by měla sloužit především architektům jako pomůcka při výpočtu nosnosti střechy (viz. galerie). Česká republika je rozdělena do osmi sněhových oblastí. Najdete je v normě ČSN-730035 Zatížení konstrukcí, konkrétně v části zabývající se zatížení sněhem. Tady zjistíte, že jednotlivé lokality se liší podle množství sněhu, které v nich může napadnout. Největší výstraha týkající se přetížení střechy sněhem, by měla upozornit provozovatele nebo majitele větších objektů – supermarketů, výrobních hal, kde se může nacházet v určitou dobu větší počet osob.
Nebezpečí tvoření ledu a rampouchů může být často nebezpečnější, než samotné přetížení střech. Jedná se o úkaz, kdy na střechách sníh taje a v podobě vody se snaží odtéci ze střechy až do míst kde se při teplotách pod nulou změní v led. Bohužel i tento jev mají často na svědomí právě nevhodně projektované střechy, střešní zábrany proti padání sněhu, okapové systémy apod. Rampouchy mohou často představovat velmi velké nebezpečí na domech ve městech, nebo v místech, kde se pod střechou pohybují osoby. Rampouchy a led na střechách ohrožují nejenom osoby a majetek, ale stává se i původcem různého zatékání do střech, které může vyústit ve vytopení bytu apod. Tomuto nebezpečí lze ve většině případů předejít preventivním odklízením sněhu ze střechy, nebo systémem tzv. vyhřívaných okapů, který neumožní vznik ledových ploch na koncích střechy.
Nebezpečí pádu lavin ze střech nás může potkat spíše v horských podmínkách, kde jsou střešní systémy přímo konstruovány tak, že sníh samovolně sklouzne ze střechy dolů. Tyto systémy nedovolí ve většině případů jakékoliv tvoření ledu, rampouchů apod., ale v případě nepozornosti se sníh může proměnit v nebezpečnou lavinu a může také představovat velké nebezpečí. V hustší zástavbě jsou tyto střechy často doplněny o speciální záchytné systémy, které se snaží sníh zpomalit a pouze pozvolna pouštět ze střechy dolů.
Nebezpečí pádu větví a stromů není problémem jen veřejných komunikací a elektrického vedení, ale i stromů v těsné blízkosti našich obydlí. Zde, stejně jako za střechu, nese plnou odpovědnost vlastník nebo provozovatel objektu, včetně pozemku. V tomto případě může hrozit pád nejenom sněhu, větví ale i samotných stromů.
Shazování sněhu a ledu ze střech
Vlastníci a provozovatelé budov mají odpovědnost za bezpečné provozování staveb a z toho vyplývá mimo jiné i snižovat nebezpečí narušení statiky střech, vyloučit jakýkoliv pád sněhu nebo ledu ze střechy. Všechny tyto povinnosti by měly zodpovědnou osobu donutit, aby svou střechu zajistila tak, že neohrozí osoby ani majetek. To znamená pravidelně monitorovat výšku a stav sněhu a v případě hrozícího nebezpečí sníh a led neprodleně odstranit.
A kdo sníh ze střechy odstraní?
Odstranění sněhu ze střechy svépomocí - nejrychlejší, nejjednoduší, ale bohužel i často velmi nebezpečná varianta. V dnešní době jsou střechy pokryty velmi různorodou krytinou, střechy mají různý sklon, vikýře, střešní okna a mnoho dalších záludností, které představují pro nezkušené osoby nečekaná nebezpečí. Důležité je upozornit na fakt, že pohyb na střeše je jiný v létě než v zimě! Při odklízení svépomocí by měli dbát lidé zvýšené opatrnosti a na střeše se pohybovat opatrně, aby nedošlo k proboření nebo podsmeknutí. Sníh by se neměl hromadit na jednom místě, ale odklízet rovnoměrně. Velmi důležité je dbát zvýšené opatrnosti při shazování ze střech do okolí, aby nedošlo ke zranění procházejících osob. V případě shazování sněhu na veřejné chodníky je dobré dopředu upozornit na shazování sněhu. Nejlépe je určitý prostor kolem budovy dostatečně ohraničit například výstražnou páskou a obyvatele domu dopředu připravit na to, že by se neměli v době shazování vyklánět z oken, či používat hlavní vchod. V případě zaparkovaných aut před domem, je vhodné několik dní předem upozornit majitele informačními cedulemi o termínu shazování sněhu, aby prostor byl prázdný a sníh se mohl nakládat a odvážet.V případě nejistoty, většího sklonu střechy, většího množství sněhu na střeše, návějí či velkých rampouchů doporučujeme vyhledat odbornou firmu, která se na tyto práce specializuje. Většinou se jedná o firmy, které nabízejí tzv. výškové práce.
Odstranění sněhu a ledu speciální firmou se ve většině případů nabízí jako ideální a nejbezpečnější varianta. Pokud se takto rozhodnete, doporučujeme pečlivě si firmu vybírat na základě podložených referencí. Měli bychom se raději vyvarovat takových nabídek, kdy nás soused v dobré víře přesvědčuje, že se na vaší střeše nějak uváže za hromosvod na lano a sníh vám odklidí. Specializovaná firma na výškové práce by se měla prokázat platným certifikátem o absolvování školení pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. Bohužel i specializované firmy musí často na střechách improvizovat z důvodu absence jakéhokoliv spolehlivého kotvícího bodu. Tyto body často mohou tvořit například komíny, anténní stožáry, krovy pod střechou či speciální kotvící systémy od výrobce střešní krytiny. Na tyto body se pak vyvazují speciální záchytné lanové systémy, které při správné manipulaci v případě propadnutí nebo sklouznutí při nečekaném pádu člověka ochrání. Specializované firmy mohou používat nejenom lanové techniky, ale dnes i běžné vysokozdvižné plošiny, které zvláště při výskytu velkých rampouchů práci velmi ulehčí.
Odstranění sněhu a ledu jednotkou Hasičského záchranného sboru je možné využít pouze v případech, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení životů, zdraví popř. majetku občanů, a to hlavně na budovách zdravotnických zařízeních, škol a školek apod. a na místech, kde se pohybuje větší množství osob. Zástupci obcí se mohou o této činnosti domluvit s místní jednotkou dobrovolných hasičů, která bude na požádání odstraňovat sníh ze střech obecních budov. V těchto případech na hrozící nebezpečí nemusí upozornit jen majitel domu, ale i kolemjdoucí osoba, která se cítí být ohrožena.
Závěrem
Dnešní doba je často považována za uspěchanou (rychle do práce, rychle domů) a člověk se nechtěně dostává do jednoho a téhož kolotoče, který ne a ne zpomalit. Zkuste, prosím, aspoň na chvilku přibrzdit a když půjdete zítra se svým dítětem na procházku, nezapomeňte se kouknout občas nahoru na střechu, zda tam nevisí nebezpečné rampouchy nebo velké návěje sněhu. Stačí jen letmý pohled, přejít na druhý chodník a zítra po práci vyrazit s radostí na sáňky.
Autor je instruktorem pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
odklízení sněhu a projektová dokumentace
Re: odklízení sněhu a projektová dokumentace