Ačkoliv v Evropské unii pracuje v oboru úklidových služeb téměř 3,6 milionu osob, tento sektor bývá často opomíjen. Každý podnik potřebuje pracovníky úklidových služeb, ale tyto služby jsou jen zřídka ve firmách považovány za nejdůležitější činnost. Obvykle jim je v rámci podniku přiřazována nízká priorita a také je velmi často vykonávají subdodavatelé. A to i přesto, že na nekvalitní úklidové služby mohou podniky doplatit, například v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, kde důsledkem nedostatečné hygieny může dojít ke ztrátě licence.
V odvětví úklidových služeb převažují smluvní dodavatelé, často malé firmy, které musejí velmi urputně bojovat o práci, takže bezpečnost a ochrana zdraví při práci pro ně nemusí být hlavní prioritou. Orgány Evropské unie pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci přesto považují odvětví úklidových služeb za zvláště ohrožené určitými riziky souvisejícími s prací, a to od uklouznutí nebo zakopnutí až po agresivní přístup k pracovníkům ze strany veřejnosti.
V rámci zaměření Evropského týdne na toto odvětví připravila agentura EU-OSHA dvě nové publikace o úklidových službách: Předcházení zdravotním újmám u pracovníků úklidových služeb (Preventing harm to cleaning workers) a Pracovníci úklidových služeb a bezpečnost a ochrana zdraví při práci (Cleaning workers and Occupational Safety and Health). Tyto publikace se věnují konkrétním problémům v oboru úklidových prací, jakými jsou např. negativní vnímání tohoto povolání ze strany veřejnosti, převládající práce po běžné pracovní době či vystavení zaměstnanců nebezpečným látkám.
Druhá zmíněná publikace rovněž zkoumá opatření přijatá k překonání některých z těchto problémových oblastí jak na evropské úrovni, tak na úrovni jednotlivých států a společností. Zabývá se běžnými úklidovými činnostmi na nejrůznějších pracovištích – od nemocnic po kavárny. Příklady správné praxe, které příručka uvádí, jsou zaměřeny na zlepšení pracovních podmínek pracovníků úklidových služeb a zahrnují řadu návrhů na zdokonalení, od přesunu pracovní doby z nočních hodin na denní, jehož důsledkem je snížení negativního dopadu na společenský život zaměstnanců, až po novou databázi umožňující výběr správných ochranných rukavic pro různé typy úklidu.
Agentura EU-OSHA při této příležitosti rovněž zveřejnila video s případovou studií konkrétního pracovníka, který trpí zdravotními potížemi, jež jsou mezi zaměstnanci úklidových služeb běžné (muskuloskeletální poruchy), a vysvětluje opatření, která mohou být přijata na zmírnění tohoto problému. Účelem videa je poskytnout cílené a snadno dostupné rady v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví v oboru úklidových služeb.
Podobná videa jsou k dispozici i pro oblast stavebnictví a hotelů, restaurací a stravování, které jsou rovněž považovány za vysoce rizikové oblasti.
Další materiál, film A je čisto (Clean Sweep) s animovanou postavou panáčka Napo se rovněž věnuje rizikům na pracovišti v oboru úklidových služeb a subdodavatelských odvětví. Tento snímek přístupnou formou upozorňuje na běžná rizika v úklidových službách a na to, co je možné udělat pro jejich prevenci.
Audiovizuální materiály:
Videa o úklidu, odvětví hotelových, restauračních a stravovacích služeb a stavebnictví
NAPO – A JE ČISTO!
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.