Obracím se na Vás s dotazem ohledně zvedání břemen ženami v pracovní poloze vsedě podle nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která přesáhnout 3 kg. Je tedy jedno, kolikrát žena zvedá toto břemeno, nebo je i toto vztaženo na kumulativní hmotnost 6500 kg? Nebo žena prostě 4 kg vsedě nesmí v žádném případě zvedat, nebo to záleží na měření svalové zátěže autorizovanou firmou a dle tohoto měření se pak určí hmotnost při manipulaci s břemeny vsedě?
Podle ustanovení § 29 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, platí, že přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení je 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene ženou 3 kg. Z uvedeného vplývá, že ženy nemohou vsedě manipulovat s těžšími břemeny než 3 kg.
Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně ženou je 6 500 kg. Tento limit je ale pomocný a používá se v případě, kdy manipulovaná břemena mají nestejnou hmotnost. Pak se používá tento celkový limit. Přitom posuzování rizikovosti práce dotyčných zaměstnankyň ale musíte vzít v úvahu také lokální svalovou zátěž podle § 22 až § 25a tohoto nařízení vlády. Poslední novela nařízení vlády do něj vložila právě ustanovení § 25a o tom, že práce spojená s celkovou fyzickou zátěží a lokální svalovou zátěží překračující hygienické limity, musí být přerušována bezpečnostními přestávkami v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí výkonu práce nebo musí být zajištěno střídání činností nebo zaměstnanců. A to je důležité z hlediska prevence rizik spojených s celkovou fyzickou zátěží.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Problém nadměrné fyzické
Re:
Re: