Zdraví zaměstnanci budou pro firmy výhodou

V sousedním Německu upravují bezpečnost práce a ochranu zdraví dva druhy právních předpisů. Jsou to státní předpisy, zejména zákony a nařízení, dále pak předpisy upravující ochranu před úrazy. Ty zahrnují rovněž předpisy na ochranu zdraví na podnikové úrovni. Ochraně zdraví na pracovištích se tu z vládní úrovně věnuje značná pozornost.

Předpisy na ochranu práce vydávané v Německu institucemi zajišťujícími úrazové pojištění pak doplňují a konkretizují státní zákon o ochraně práce.

Požadavek vytvořit více a zdravotně lepších pracovních míst ostatně formulovala Evropská unie již v Lisabonu v březnu 2000. Cesta k tomuto cíli posouvá novou společnou strategii bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci, která byla schválena Evropskou komisí, do období let 2002 až 2006. Centrem pozornosti už ale není jen prevence pracovních úrazů a nemocí z povolání, ale mnohem více sleduje strategii, podle níž by mělo být vytvořeno takové pracovní prostředí, na němž se pracovník cítí dobře a bez zdravotních ohrožení. Tato strategie bere také v úvahu změny, které nastaly v 21. století ve světě práce, stejně jako výskyt nových rizik, zejména chorob psychologického charakteru. Základní myšlenkou je, že jen zdraví zaměstnanci, kteří se cítí na pracovišti dobře, jsou ochotni a schopni podávat výkon a mohou přijímat a zvládat požadavky moderního světa práce.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti zahájila iniciativu "Zdravé pracoviště" (Healthy Workplace Initiative - HWI), aby umožnila, jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům jednoduchý přístup k informacím, jak lze ozdravit pracoviště, aby bylo produktivnější a z hlediska zdravotních podmínek lepší. Prostřednictvím řady seminářů, které organizovalo dvanáct evropských zemí a na nichž si sdělovalo zkušenosti z bezpečnosti a ochrany práce na pracovištích, vznikla řada praktických návodů, jak zmenšit rizika úrazů a nehod na pracovišti. Zvláště se účastníci projektu zaměřili na prevenci a bezpečnost práce v malých a středních podnicích.

Průzkum německé iniciativy Nová kvalita práce (INQA) provedený mezi zaměstnanci německých podniků, se dotazoval, co je to dobrá práce. Ukázalo se, že zaměstnanci oceňují práci a zaměstnavatele si váží zejména v případech, kdy mají možnost pracovat ve zdravém prostředí a kdy se mají od zaměstnavatelů nabídky na zvyšování kvalifikace.

Výzvou pro zlepšování opatření v bezpečnosti práce a při ochraně zdraví lidí v pracovním procesu se stává i demografický vývoj - stárnutí populace. INQA a další organizace zabývající se zdravím zaměstnanců a bezpečností práce v Německu proto zahájila kampaň "30, 40, 50 plus - ve zdraví pracovat až do stáří". Podnikům a zaměstnancům poskytuje poradenství, jak zajistit výkonnost navzdory nynějšímu demografickému vývoji.

INQA rovněž podporuje soutěž "Nejlepší německý zaměstnavatel". Každým rokem je v ní odměněno 50 podniků, které různými opatřením zlepšily kvalitu práce, a dosáhly tak ekonomických úspěchů.   
 
ZDROJ:
Zdraví zaměstnanci budou pro firmy výhodou. In ManagerWeb.cz [online]. Praha: ECONOMIA, 2007 [cit. 16-02-2007]. Dostupný z WWW: <http://managerweb.ihned.cz/index.php?s1=T&s2=0&s3=4&s4=1&s5=0&s6=0&m=d&article[id]=20268890>.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail