Zaměstnavatel nechce uznat nemoc z povolání

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Přes 2 roky jsem pracoval v jedné zámečnické firmě jako svářeč-zámečník a odešel jsem ze zdravotních důvodů. Vedoucí výroby mě poslal na výstupní prohlídku, prý abych nepomlouval firmu. Odborný lékař zjistil (byl to už první den po ukončeni pracovní smlouvy), že mám chronickou nemoc způsobenou prostředím na pracovišti. Ředitel mi ale řekl, že už mám ukončený pracovní poměr a nechce mě vůbec znát. Jak se takovému postupu můžu bránit, jaké podle zákona mám nároky na odškodnění a co z toho vyplývá?

Aby Vám byla Vaše nemoc uznána jako nemoc z povolání je třeba, aby Váš zdravotní stav posoudila klinika nemocí z povolání (příslušná podle sídla Vašeho bývalého zaměstnavatele). Seznam klinik nemocí z povolání je uveden v příloze vyhlášky č. 342/1997 Sb., kterou se stanoví postup při uznávání nemocí z povolání a vydává seznam zdravotnických zařízení, která tyto nemoci uznávají. Platí zásada, že zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu vzniklou nemocí z povolání, jestliže zaměstnanec před jejím zjištěním pracoval za podmínek, z nichž vzniká nemoc z povolání, kterou byl postižen. Je proto třeba, aby Vám odborný lékař napsal doporučení na kliniku nemocí z povolání a tam požádáte o vyšetření, zda skutečně jste onemocněl u zaměstnavatele nemocí z povolání. Nakonec se tam můžete objednat také sám.

Je pochopitelné, že zaměstnavateli se posudek asi nelíbil, ale to nevadí. Pokud bude prokázáno, že jde skutečně o nemoc z povolání a že vnikla za podmínek, za nichž jste vykonával práci u tohoto zaměstnavatele, pak bude muset zaměstnavatel Vaši nemoc odškodňovat, i když u něj již v době zjištění nebudete pracovat. To na odškodnění nic nemění. Pokud ovšem by vznikl nějaký problém s bývalým zaměstnavatelem ohledně odškodnění Vaší nemoci z povolání, bude možná třeba celý případ řešit soudní cestou, ale i to stojí za to. Prvotní a zásadní však je, abyste měl v ruce posudek kliniky nemocí z povolání, že se skutečně jedná o nemoc z povolání.

Autor článku: 

Komentáře

výstupní prohlídka

15.11.2007 - 09:16 XX
Jo jenomže ono je ještě poviností zaměstnavatele provést výstupní prohlídku, v ní by se tyto potíže odhalily...

Re: výstupní prohlídka

23.11.2007 - 13:05 Kuba Růžička
Mám pocit, že v dotazu JE zmíněno, že vstupní prohlídka proběhla den po ukončení pracovního poměru a v článku se pak píše, že to nemá vliv na odpovědnost zaměstavatele za odškodnění nemoci z povoání.

Re: výstupní prohlídka

24.04.2009 - 13:51 Marek
Výstupní prohlídka se přece provádět nemusí, nebo se mýlím? Je vhodné a doporučené ji provádět, ale není to přece povinost...

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail