Jak se řeší zaměstnávání lidí ve věku od ukončení povinné školní docházky (po 9 letech dle školského zákona), v tu dobu může být dotyčnému ještě 14 let. Platí zde stejné podmínky jako pro mladistvé - 6 hodin pracovní doba, 30 hod. pracovní týden, přestávky aj. Četl jsem o zaměstnávání šestnáctiletých, ale o zaměstnávání 14,15letých mi toho není moc známo. Mohu tedy zaměstnat i tuto věkovou skupinu?
Podle ustanovení § 6 zákoníku práce (ZP) vzniká pracovněprávní způsobilost splněním zásadní podmínky, a tou je dosažení věku 15 let. Další podmínkou je pak ukončení povinné školní docházky, zaměstnavatel nesmí s fyzickou osobou sjednat jako den nástupu do práce den, který by předcházel dni, kdy tato fyzická osoba ukončí povinnou školní docházku. Podle § 2 odst. 6 ZP je práce fyzických osob ve věku do 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky výslovně zakázána. Z § 6 ZP tedy vyplývá následující: pokud fyzická osoba dosáhne věku 15 let např. 2. března ve své 9. třídě, může po těchto narozeninách, pokud nechce dále studovat, uzavřít se zaměstnavatelem pracovní smlouvu. Ovšem den nástupu do práce nesmí předcházet skončení povinné školní docházky, tedy datu 1. července. ZP již neobsahuje ustanovení o tom, že by se k uzavření pracovního poměru mladistvého nebo k jeho skončení měl vyjadřovat zákonný zástupce. Platí zásada, že dosažením 15. roku věku má dotyčný pracovněprávní způsobilost a může si o tom, jestli chce pracovat, nebo studovat, rozhodovat sám.
Podle ZP nemají již mladiství kratší stanovenou pracovní dobu, oni mohou pracovat i 40 hodin týdně, ale tento limit platí pro všechny jejich pracovněprávní vztahy. V tom je rozdíl oproti zaměstnancům starším 18 let, u těchto se délky pracovní doby v jednotlivých pracovněprávních vztazích (např. když má vedle hlavního pracovního poměru ještě dvě dohody o pracovní činnosti každou po 20 hodinách týdně) nesčítají, ale u mladistvého (zaměstnance ve věku 15 -18 let) se doby výkonu práce sčítají a nesmí ve svém souhrnu překročit 40 hodin týdně. Dále pak platí pro mladistvé již pouze zákazy stanovené vyhláškou č. 288/2003 Sb., kterou se stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázané těhotným ženám, kojícím ženám, matkám, do konce devátého měsíce po porodu a mladistvým a podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání.
Osoby mladší 15 let a osoby do skončení povinné školní docházky však mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených zákonem o zaměstnanosti. Platí zásada, že dítě může vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu, která má tuto činnost v předmětu své činnosti, jen jestliže je tato činnost přiměřená jeho věku, není pro něj nebezpečná, nebrání jeho vzdělávání nebo docházce do školy a účasti na výukových programech, nepoškozuje jeho zdravotní, tělesný, duševní, morální nebo společenský rozvoj. O povolení výkonu činnosti dítěte rozhoduje úřad práce na základě písemné žádosti podané zákonným zástupcem dítěte nebo jinou osobou odpovědnou za výchovu dítěte, do jejíž péče bylo dítě svěřeno rozhodnutím soudu. Platí však zásada, že dítě nesmí činnost vykonávat v době mezi 22. a 6. hodinou; pokud u dítěte, které plní povinnou školní docházku, není následující den po dnu, kdy končí tato doba, dnem školního vyučování, je výkon činnosti zakázán v době mezi 22.30 a 6. hodinou. Dítě musí mít po skončení výkonu denní činnosti nepřetržitý odpočinek nejméně v délce 14 hodin. Pokud vykonává činnost po sobě 5 jdoucích kalendářních dnů, nesmí vykonávat činnost nejméně v následujících 2 po sobě jdoucích kalendářních dnech. V kalendářním týdnu nesmí dítě činnost vykonávat alespoň 2 kalendářní dny.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.