Může zaměstnavatel zakázat nošení mobilních telefonů na pracoviště a nutit nás je nechávat ve skříňkách? Jedná se o prodejnu elektroniky a prý tím chce zabránit krádežím. Při odchodu nás samozřejmě kontroluje bezpečnostní služba. Může si toto zaměstnavatel dovolit?
Konkrétní právní předpis, který by stanovil, že zaměstnanec si nesmí do zaměstnání přinést mobilní telefon, není. Zákoník práce však předpokládá, že zaměstnavatel stanoví základní pravidla chování na pracovišti buď v pracovním řádu nebo ve vnitřních předpisech. Celým zákoníkem práce je jako červená nit vedena zásada, že zaměstnavatel je ten, kdo odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci a on sám si k tomu musí stanovit zásady podle svých vlastních podmínek daného pracoviště. Mít či nemít na pracovišti nějaký přístroj, který si zaměstnanec přinese z domova, je totiž pro zaměstnavatele velice důležitá otázka. To totiž není jen otázka bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale je to i otázka požární (resp. protipožární) ochrany a nakonec i otázka toho, že zaměstnanec využívá elektrickou energii, kterou platí zaměstnavatel (tedy ve svých důsledcích působí zaměstnavateli škodu) a nakonec, když např. při práci soukromě telefonuje nebo poslouchá rádio, které si přinesl z domova, tak rozhodně jeho pracovní výkon není takový jako by byl, kdyby se na práci soustředil plně.
Podle mého názoru je ale v daném případě nejdůležitější ono protipožární hledisko, neboť zaměstnavatel nemůže dovolit, aby zaměstnanec na jeho pracovištích bez jeho vědomí zapojoval nějaké spotřebiče, u kterých nemá provedenou revizi a které by mohly způsobit např. zkrat v elektrické instalaci či nakonec i požár a ve svém důsledku ohrozit tak bezpečnost a zdraví ostatních zaměstnanců.
Proti tomu, že zaměstnavatelé si dnes už běžně stanoví ve vnitřních předpisech zákaz používání soukromých mobilů v pracovní době a na pracovišti, rozhodně nelze nic namítat, neboť mezi základní povinnosti zaměstnance patří pracovat svědomitě a řádně podle svých sil a plně využívat pracovní doby (§ 74 zákoníku práce). V tomto případě to také zaměstnavatelé více odůvodňují plným využíváním pracovní doby a ani proti tomu nelze nic namítat. Pokud se týká strojů, přístrojů, technických zařízení a nářadí, tak zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, ukládá zaměstnavateli, že musí tyto řádně udržovat, kontrolovat a revidovat. K tomu ještě existuje pak samostatné nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, dopravních prostředků, přístrojů a nářadí a které též ukládá zaměstnavateli, že musí o každém stroji, přístroji apod., které se používají na pracovištích zaměstnavatele mít technickou dokumentaci, aby mohl zajistit jeho revize nebo že musí k němu vydat místní provozní bezpečnostní předpis. Ve stejném duchu hovoří i stará vyhláška č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, ve znění pozdějších předpisů.
Závěrem upozorňuji, že podle § 101 zákoníku práce zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví, která se týkají výkonu práce a že tato povinnost se vztahuje na všechny osoby, které se s vědomím zaměstnavatele zdržují na jeho pracovištích. Zaměstnavatel bezpečnost a ochranu zdraví zajišťuje prostřednictvím vedoucích zaměstnanců na jednotlivých pracovištích a ti de facto zodpovídají za to, co zaměstnanci na pracoviště nosí a co tam zapojují apod. a jestli tam vznikne nebezpečí požáru nebo ne.
Proto lituji, ale musím konstatovat, že zaměstnavatel má právo stanovit zákaz používání soukromých mobilů na pracovišti.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Poděkování JUDr. Dandové.