Vypečené, propečené a spálené svátky

Zdroj: 

Svátky nejštědřejší jsou zde. S nimi mají přijít chvíle klidu, přátelského posezení, bohaté tabule, lecjakých překvapení a hlavně odpočinku. Všechny tyto pozitivní faktory posledních dní roku se však mohou změnit přinejmenším na stresovou situaci, kdy budeme nuceni hasit hořící stromečky, ubrusy, dárky, záclony, polstrované židle apod.

Svátky nejštědřejší jsou zde.  S nimi mají přijít chvíle klidu, přátelského posezení, bohaté tabule, lecjakých překvapení a hlavně odpočinku. Všechny tyto pozitivní faktory posledních dní roku se však mohou změnit přinejmenším na stresovou situaci, kdy budeme nuceni hasit hořící stromečky, ubrusy, dárky, záclony, polstrované židle apod. V horším případě bychom si mohli rvát vlasy, že jsme si nesjednali příslušné pojištění, až budeme stát před troskami našeho milovaného domova. Každoročně 99 procent obyvatelstva podceňuje prevenci před „vánočními katastrofami“. Přitom stačí tak málo.

Ozdobná světla

Kouzelná záležitost zejména pro ratolesti, která si pod těmito světly představují rozličné postavy, které přináší to po čem touží. Venkovní použití světel se ve své podstatě obchází bez vážnějších nehod. Musí se dát pozor pouze na přívod elektrické energie. Např. použití prodlužovacích šňůr ve sněhu atd. Pokud světla použijeme doma měli bychom :

  1. zkontrolovat, zda je použitý správný typ žárovky
  2. každý rok žárovky preventivně vyměnit
  3. světla neklást blízko hořlavého materiálu
  4. nepřetěžovat zásuvku, v které jsou světla zapojeny

Dekorace

Samozřejmě, že symbol vánočních svátků, stromeček, se neobejde bez řádného ozdobení, dát pozor si však musíme především na:

  1. upnutí papírové ozdoby k dekorativním světlům
  2. nemít umístěný stromeček s papírovými ozdobami blízko krbu  resp.i stromeček samotný
  3. na stromku kde jsou použité papírové ozdoby nepoužívat svíčky či  prskavky

Stromeček

Výběr stromku je nejdůležitějším okamžikem pro bezpečnost vánočních svátků. Stejně jako bychom si kapra měli vybírat sami a nechat si ho „předupravit“ přímo u prodejce, v případě stromku je to podobné. Jak poznáte jeho kvalitu?

  1. musí mít zelené jehličí, které jde jen těžko vytrhnout z větve. Rozhodně byste neměli stromkem zatřást, aby poté všechno jehličí opadalo.
  2. pokud si sáhnete na kmen, měl by být vlhký

Kdo podcení výběr stromku,  jeho příbytek má možnost skončit, jako na níže uvedeném ilustračním videu, které vytvořila britská hasičská služba (http://www.fireservice.co.uk/). Video najdete na této adrese http://www.compfused.com/directlink/1049/ .

První část slavnostního sklonku roku bychom mohli mít úspěšně za sebou, nicméně dnes je stále ještě v oblibě oslavaní tzv. příchodu N(n)ového roku, který s sebou přináší trochu jiný druh nebezpečí, co víc, ohrožení zdraví je zde v přímé formě. Hlavními rizikovými faktory jsou zde pyrotechnika a alkohol.

Existuje příhoda, která používání pyrotechniky charakterizuje zcela jasně a bez příkras. Zvláště její nebezpečí na veřejných místech.

Je známo, že Praha jako hlavní město Česka a srdce Evropy je velkým lákadlem pro zahraniční turisty, nicméně ji vyhledává i spousta Čechů a Moravanů.  Staroměstské náměstí i ulice Václavské náměstí se tak stávají místy multinárodní směsicí. Příhoda, která se před lety stala jasně ukázala na nebezpečí používání pyrotechniky a alkoholu v davovém módu. A nejenom v něm. Jeden muž měl krásnou ženu, s kterou bydlel (a bydlí) u Karlova mostu. Život byl krásný, avšak ani krása není bez stínu. Velmi často za nimi dojížděla jedna osoba, kterou on nazýval tchýní. Neměl by nic proti návštěvám jednou za rok, ale každý týden? Usmyslel si, že svou tchýni pozve do Prahy na Silvestra. Když se blížila půlnoc vzal ji na Václavské náměstí, kde za chvíli začalo opravdové peklo. Lidé nesmyslně stříleli rachejtle, petardy…Tchýně dostala šok a utíkala pryč, žádná rachejtle ji „naštěstí“ nezasáhla, bohužel takové štěstí neměla s poletujícími lahvemi. Jedna od sektu ji zasáhla do hlavy. Tchýně Silvestr přežila, ale do Prahy nyní jezdí opravdu jednou za rok.

Pyrotechniku vynalezli Číňané asi 2000 př. n. l. V současné době obyčejná rachejtle dosahuje po odpálení až 2000 stupňů celsia. Kolikrát je to více, než vroucí voda, je jasné. Nyní dejte takovou věc dětem do ruky a řekněte, ať si hrají. V minulém roce došlo k mnoha případům, kdy nelétaly jenom rachejtle.

Pokud si hodláte silvestrovské dýchánky zpříjemnit pyrotechnickými kouzly, dávejte pozor na původ pyrotechniky a místo, kde ho kupujete . Jak bezpečně používat pyrotechniku:

  1. pyrotechnika by měla být uložena na suchém a studeném místě ve zvláštní krabici, mimo dosah dětí a domácích zvířat
  2. Domácí zvířata nesnáší výbuchy a propadají panice. Během silvestrovské půlnoci bychom měli naše miláčky držet doma, zatáhnout žaluzie či záclony popř jim dát uklidňující léky, které nám předepíše veterinář
  3. Než začnete pyrotechniku odpalovat ujistěte se, že kolem vás je dostatečný prostor, máte u sebe kýbl s vodou pro případ nouze a pro odhazování zbytků pyrotechniky.

Věci, které by se opravdu neměly dělat:

  1. nikdy se nepokoušejte znovu zapálit nevybuchlou pyrotechniku
  2. nikdy nedávejte pyrotechniku do rukou malých dětí
  3. nikdy po nikom neházejte zapálenou pyrotechniku
  4. nikdy nenoste pyrotechniku po kapsách
  5. nikdy neodpalujte pyrotechniku z popelnice
  6. nikdy se nesnažte pyrotechniku nijak upravovat, či s ní provádět podobné experimenty

Konzumace alkoholu nepochopitelně patří k oslavám konce roku. Ačkoli se dají najít i další způsoby jak oslavovat, alkohol patří k hlavním nástrojům povznesení nálady. Není třeba uvádět, jaké ethanol způsobuje problémy s lidským chováním, které se může stát posléze i nebezpečným. Co však trápí většinu národa ráno na Nový rok je krátkodobé onemocnění po zvané kocovina. Jak jí předcházet?

  1. před začátkem oslav zkonzumujte tučné jídlo. Nejlépe kus uzeného prorostlého boku, vepřové koleno apod.
  2. celý den hodně pijte nealkoholické nápoje, vyhnete se tak brzké dehydrataci organismu. I přesto, že v průběhu oslav na nealko nechcete ani pomyslet, občas proložte vaši stále plnou sklenku minerální vodou či podobným nápojem
  3. udržujte sytost
  4. kuřáci by měli omezit přísun cigaret na max. jednu až dvě krabičky za večer. (Průměrný kuřák vykouří 4-6 cigaret za hodinu, pokud oslava trvá více jak dvanáct hodin, z kombinace velkého množství alkoholu a cigaret hrozí kolaps)
  5. před usnutí vypijte alespoň dvě sklenice vody (nemusí být minerální)
  6. ráno snězte čerstvé ovoce, nějaké mléčné výrobky, v případě nouze použijte přípravek Samaritán.

Tedy, do roku 2007 jedině ve zdraví !!!!

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail