Na základě oznámení čtenáře BOZPinfo, že na Slovensku bylo zrušeno uznávání odborné způsobilosti v prevenci rizik získané v ČR, naše redakce ověřovala pravdivost této informace. Stanovisko Národního inspektorátu práce v Košicích nám poslala Ing. Daniela Gecelovská, PhD. Bylo přeloženo do českého jazyka.
Na Slovensku jsou činnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví vykonávané prostřednictvím bezpečnostnětechnické služby. Úkoly této služby v souladu s § 22 odst. 2 z. č. 124/2006 Z. z., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon č. 124/2006 Z. z.") vykonává bezpečnostní technik a autorizovaný bezpečnostní technik a podle potřeby i jiný odborník na prevenci a ochranu ve specifické oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Požadavky na odbornou způsobilost bezpečnostního technika jsou stanoveny v ust. § 23 zákona č. 124/2006 Z. z., podle kterého fyzická osoba musí splnit následující podmínky:
a) v souladu s § 23 odst. 1 písm. a) zákona č. 124/2006 Z. z. má mít úplné střední vzdělání nebo úplné střední odborné vzdělání, absolvovala odbornou přípravu v oblasti BOZP a na základě vykonané zkoušky získala osvědčení o odborné způsobilosti bezpečnostního technika u osoby oprávněné k výchově a vzdělávání nebo
b) v souladu s § 23 odst. 1 písm. b) zákona č. 124/2006 Z. z. musí získat odborné vzdělání v oblasti BOZP a osvědčení bezpečnostního technika na základě vykonané zkoušky v rámci středoškolského studia ukončeného maturitní zkouškou nebo vysokoškolského studia na určité škole, která obsah a rozsah studijního zaměření bezpečnost a ochrana zdraví při práci vymezila po dohodě s Národním inspektorátem práce, a tak získala oprávnění na výchovu a vzdělávání bezpečnostního technika.
Za účelem získání osvědčení bezpečnostního technika je potřeba absolvovat výchovu a vzdělávání podle přílohy č. 2 vyhl. č. 356/2007 Z. z., kterou se stanovují podrobnosti o požadavcích a rozsahu výchovné a vzdělávací činnosti, o projektu výchovy a vzdělávání, vedení předepsané dokumentace a ověřování vědomostí účastníků výchovné a vzdělávací činnosti v rozsahu nejméně 176 hodin.
Obsahem vzdělávacích aktivit je kromě hodnocení rizik také:
a) BOZP upravená právními a ostatními předpisy platnými v SR,
b) politika a řízení BOZP u zaměstnavatele,
c) bezpečnost technických zařízení a některých určených výrobků,
d) havarijní plán a traumatologický plán, činnost bezpečnostního technika u zaměstnavatele,
e) rozbor pracovní úrazovosti a nemocí z povolání,
f) úrazové pojištění a odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání a jiné.
V subjektech, kde se vykonávají činnosti s vyšším nebezpečím, jejichž seznam je v příloze č. 1 z. č. 124/2006 Z. z. (činnosti podle SK NACE), je povinností zaměstnavatele mít autorizovaného bezpečnostního technika v souladu s přílohou č. 1b z. č. 124/2006 Z. z. Jde o zemědělství, lesnictví, výrobní podniky, stavební firmy, sklady apod. Požadavky na odbornou způsobilost autorizovaného bezpečnostního technika jsou stanovené v § 24 z. č. 124/2006 Z. z. Fyzická osoba musí úspěšně vykonat zkoušku před komisí jmenovanou Národním inspektorátem práce podle § 24 odst. 1 z. č. 124/2006 Z. z., o kterou může požádat po 2 letech odborné praxe bezpečnostního technika, kterou vykonávala po získání osvědčení bezpečnostního technika. Úrazy s těžkou újmou na zdraví a smrtelné pracovní úrazy může vyšetřovat jenom autorizovaný bezpečnostní technik.
V ČR jsou podmínky odborné způsobilosti fyzické osoby stanovené v § 10 z. č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, ve znění pozdějších předpisů.
(1) Předpokladem odborné způsobilosti fyzické osoby k zajišťování úkolů v prevenci rizik je
a) alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou13),
b) odborná praxe v délce alespoň 3 let, jestliže fyzická osoba získala vzdělání uvedené v písmenu a), nebo v délce alespoň 1 roku, jestliže fyzická osoba získala vysokoškolské vzdělání v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; za odbornou praxi se považuje doba činnosti vykonávané v oboru, ve kterém fyzická osoba zajišťuje úkoly v prevenci rizik nebo vykonává činnost v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
c) osvědčení o úspěšně vykonané zkoušce z odborné způsobilosti nebo periodické zkoušce z odborné způsobilosti (dále jen "periodická zkouška") a
d) osvědčení o odborné způsobilosti k výkonu hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem, bude-li zajišťovat úkoly v prevenci rizik při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem.
Doklad o odborné způsobilosti žadatele o “osvědčení o ověření odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik v oblasti BOZP” nesplňuje podmínky na výkon příslušného regulovaného povolání na Slovensku tak, jak je uvedeno výše a jak je to stanoveno v z. č. 124/2006 Z. z. a jeho prováděcích předpisech. Z těchto důvodů není možné uznat žadateli odbornou způsobilost.
Posuzování rizik může držitel osvědčení z ČR vykonávat na Slovensku jako jiný odborník na prevenci a ochranu ve specifické oblasti BOZP bez uznání odborné způsobilosti. Musí však být v pracovněprávním vztahu ke slovenskému zaměstnavateli nebo musí být jako zaměstnanec českého subjektu dočasně přidělen na výkon práce ke slovenskému zaměstnavateli.
Závěrem přikládáme seznam dokladů o odborné způsobilosti k regulovaným činnostem v SR, které Národní inspektorát práce uznává v případě, že je fyzická osoba získala v jiném členském státě EU. Kromě dokladů zde uvedených je potřebný na výkon činností na ostatních vyhrazených technických zařízení (VTZ) písemný doklad o ověření vědomostí revizním technikem. Výjimku tvoří ta zařízení, na která se obsluha nevyžaduje (například výtah bez stálé obsluhy).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Volný pohyb služeb?
Re: Volný pohyb služeb?
Dobrý den,
Re: