Uvádění zařízení na trh je vázáno předpisy, které jsou platné na celém území EU a jsou rozděleny podle typu zařízení. Jednotlivé evropské předpisy byly převzaty v ČR vydáním z. č. 22/1997 Sb., v platném znění, a příslušných nařízení vlády.
Zařízení lze posuzovat zejména ve smyslu strojních zařízení, zařízení nízkého napětí, elektromagnetické kompatibility a případně tlakových zařízení. Dále také je nutno brát zřetel na zařízení používající látky (plyny, páry či prach), které ve směsi se vzduchem mohou tvořit výbušnou směs. Pro ty platí směrnice týkající se zařízení a ochranných systémů určených pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu. K těmto nařízením vlády (i když v nich jsou obsaženy základní požadavky na bezpečnost) je nutno ještě vzít v úvahu požadavky příslušných norem typu A nebo C.
Stručný přehled základních předpisů a norem:
Základní normy pro strojní zařízení:
Základní normy z pohledu elektrostatiky:
Základní normy pro výbušná prostředí:
Postup uvedení zařízení do provozu
Ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., v platném znění, je výrobce, dovozce nebo zplnomocněný zástupce (POZOR - musí mít sídlo v zemi EU) povinen provést posuzování shody ať už sám nebo přes autorizovanou (notifikovanou) osobu - podle typu zařízení a požadavků příslušných nařízení vlády (např. všechny typy strojních zařízení uvedených v Příloze č. 4 NV č. 176/2008 Sb.).
Pro samotný proces posuzování shody je nutno mít k dispozici zejména tyto podklady:
Posuzování shody je zakončeno ES prohlášením o shodě, kde je nutno popsat, podle kterých nařízení vlády (u zahraničních výrobců podle kterých evropských směrnic) je posouzení shody provedeno s příslušnými odvolávkami na použité normy. Pokud se jedná o zařízení, které podléhá posouzení shody u autorizované (notifikované) osoby, je nutno v ES prohlášení o shodě tuto osobu také uvést včetně čísla jejího certifikátu.
Ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., v platném znění, u nově uváděných zařízení do provozu ES prohlášení o shodě nahrazuje výchozí revizi. Vyskytuje-li se v technologii prostor s nebezpečím výbuchu, je nutno počítat s tím, že pro montážní práce vstupuje do hry také TIČR (Technická inspekce České republiky - dříve známá jako ITI) dle vyhlášky č. 73/2010 Sb. s účinností 1. června 2010. Stanovisko TIČR je nutné v některých případech montáže vyhrazených elektrických technických zařízení:
Uvádění zařízení do provozu
V případě, kdy je při uvádění zařízení do provozu vytvářeno pracoviště s výskytem prostor s nebezpečím výbuchu, je nutno zpracovat dokumentaci o ochraně před výbuchem ve smyslu nařízení vlády č. 406/2004 Sb., o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu s účinností od 1. září 2004. Pokud již u uživatele tato dokumentace existuje, pak je nutno nové zařízení (pracoviště) do stávající dokumentace zapracovat.
Závěr
Výše uvedené předpisy a normy jsou aktuální ke dni zpracování tohoto příspěvku. Je nutno si uvědomit, že tyto normy jsou převážně přebírány z Evropské unie a velmi často se mění, doplňují a revidují. Proto je nutno sledovat aktuální stav technických požadavků týkajících zařízení (a samozřejmě nejen požadavků pro uvedenou technologii), abychom vždy zachovávali bezpečnou úroveň technických zařízení. Také ES prohlášení o shodě vydávaná s nově vyrobeným zařízením, i když se jedná o déle vyráběný typ, musí odpovídat aktuálním předpisům a normám. Často je možno se setkat s ES prohlášeními o shodě, které obsahují předpisy a normy, které v době výroby již neplatily.
Použitá literatura
[1] Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
[2] Nařízení vlády č. 406/2004 Sb. o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.