Může vedoucí pracovník firmy dát pokyn externistovi, aby zjistil, zda zaměstnanec (nebo jiná osoba - např. pacient) není pod vlivem alkoholu? Předpoklad písemného pověření od vedení společnosti je splněn. V tomto případě se konkrétně jedná o zdravotnické zařízení, kdy lékař - externista - dal "dýchnout" pacientovi, který jevil známky opilosti (byl z něj cítit alkohol).
Tady je třeba rozlišovat pracovněprávní vztahy zaměstnavatel – zaměstnanec a vztahy lékař – pacient. Podle zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může určit vnitřním předpisem vedoucího zaměstnance, který je oprávněn uložit zaměstnanci, aby se podrobil vyšetření, jestli není pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. V pracovněprávní oblasti však soudy moc nedají na zjištění alkoholu pomocí dechové zkoušky, s výjimkou, kdy se jedná o skutečně kalibrovaný alkoholtester a zásadně požadují vyšetření krve na alkohol. V daném případě se ale jedná o vztah zaměstnavatel, tedy ve zdravotnickém zařízení třeba vedoucí lékař nebo primář a sestra nebo staniční sestra a sestra.
Pokud se týká lékařů ve vztahu k pacientům, tak ti samozřejmě mohou dát pacientům dýchnout, protože oni musí zjišťovat od počátku léčby, jestli není dotyčný pacient pod vlivem alkoholu. Pokud ano, může ztratit i nárok na dávky nemocenského apod. Tam ale se nejedná o pracovněprávní vztah, tam se jedná o vztah lékař pacient a ten se řídí zdravotnickými předpisy .
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Test na alkohol.........