Při provozu zdvihacích zařízení vzniká celá řada rizik. Proto každý provozovatel je povinen zpracovat provozní předpis, tzv. systém bezpečné práce, který je jednoznačný, srozumitelný a hlavně funkční.
Rizika z provozu jeřábů a zdvihadel (dále též „zdvihací zařízení“) ohrožují nejenom osoby obsluhující uvedená zdvihací zařízení (jeřábník s příslušným oprávněním k obsluze konkrétního typu jeřábu), osoby vážící břemena (vazač břemen s příslušným oprávněním k vázání břemen), signalisty, opraváře, montéry apod., ale také osoby, které se provozu zdvihacích zařízení nezúčastňují. Proto každý provozovatel zdvihacích zařízení je povinen řídit se požadavky technické normy ČSN ISO 12 480-1 Jeřáby - Bezpečné používání - Část 1: Všeobecně a dle čl. 4.1 ČSN ISO 12 480-1 zpracovat provozní předpis – tzv. systém bezpečné práce (dále též „SBP“), který musí být dodržován při každé činnosti zdvihacích zařízení, ať se jedná pouze o jednotlivý zdvih nebo o skupinu opakujících se operací.
Při kontrolách zaměřených na dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci při provozu vyhrazených i nevyhrazených zdvihacích zařízení se tu a tam setkávám se zajímavými situacemi.
Občas narazím na situaci, že provozovatel zdvihacích zařízení vůbec nemá uvedený SBP zpracovaný. S touto situací jsem se např. setkal při kontrole u zaměstnavatele, který v pronajatých prostorech provozoval mostové a otočné sloupové jeřáby po dobu cca 20 let. Tento zaměstnavatel prostřednictvím externího revizního technika podroboval zdvihací zařízení pravidelným revizním zkouškám, revizím a inspekcím. Veškeré úkoly v hodnocení a prevenci rizik možného ohrožení života nebo zdraví zaměstnanců byly zajišťovány a prováděny odborně způsobilou osobou. Zaměstnanci tohoto zaměstnavatele se pravidelně účastnili školení odborné způsobilosti jeřábníků a vazačů břemen. Bohužel i přes veškerou snahu zaměstnavatele zajistit bezpečný provoz zdvihacích zařízení nebyl požadovaný SBP zpracován. Otázkou zůstává, do jaké míry revizní technik s odborně způsobilou osobou plnili své povinnosti, když po dobu provozu zdvihacích zařízení na tuto skutečnost zaměstnavatele neupozornili.
Při kontrolách často zjišťuji, že zpracovaný SBP nemá požadovaný rozsah. V předložených SBP často nejsou rozpracovány jednotlivé předepsané kapitoly, a to především požadavek čl. 4.1 písm. a) ČSN ISO 12 480-1 – navržení činnosti zdvihacích zařízení. Veškeré činnosti se zdvihacími zařízeními je nutno navrhnout tak, aby byly prováděny bezpečně s přihlédnutím ke všem předvídatelným rizikům. Často se zapomíná na nejzákladnější povinnost stanovit způsoby vázání, zavěšování, přepravy a ukládání břemen a také stanovit povinnosti jeřábníků a vazačů na začátku, v průběhu a ukončení činnosti.
Co musí SBP obsahovat, je stanoveno v čl. 4.1 ČSN ISO 12 480-1. Rozsah je závislý především na typu zdvihacího zařízení, prostředí, ve kterém je zdvihací zařízení provozováno a složitosti prováděných manipulací. Např. SBP pro provoz mostového jeřábu s nosností 360 000 kg provozovaného v horkém prostředí a ručního kladkostroje s nosností 3200 kg pohybujícího se po drážce v malé dílně se budou diametrálně lišit, a to především v rozsahu navržených činností, v požadavcích na údržbu, prohlídky a inspekce, v požadavcích na zajištění řádně zaškolených kompetentních osob, v rozsahu nedovolených manipulací apod.
Za doby mého působení na OIP jsem se setkal s celou řadou zpracovaných SBP. Většina z nich však byla pro provoz zdvihacích zařízení nedostatečná. Přitom snahou každého tvůrce SBP by nemělo být vytvoření systému bezpečné práce, který funguje pouze na papíře, avšak v praxi je nerealizovatelný, ale snažit se zpracovat „na míru“ jednoznačný, srozumitelný a hlavně funkční provozní předpis.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
LEDY HNULY?
LEDY SE HNULY?
Re: LEDY SE HNULY?
Nedostatečně?!