V uplynulých dnech proběhla některými médii informace o činnosti Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Prezentované informace byly nepřesné a zavádějící. Jako jejich zdroj navíc média nepoužila SÚIP, ale občanské sdružení Ekologický a právní servis. Státní úřad inspekce práce k tomu sděluje následující.
Počátkem letošního roku požádalo občanské sdružení Ekologický a právní servis SÚIP o informace o provedených kontrolách v tzv. obchodních řetězcích (supermarkety, hypermarkety). Žádost se týkala období od 1. 7. 2005 a přesně vyjmenovaného okruhu sedmi zaměstnavatelů, kteří jsou označováni také jako obchodní řetězce. Bohužel údaje o kontrolní činnosti vykonané u těchto sedmi zaměstnavatelů byly veřejně prezentovány jako data, která charakterizují celý segment obchodních řetězců. Počet udělených pokut a jejich výše pak logicky působily jako nedostatečné.
Další nepřesností bylo opomenutí faktu, že Státní úřad inspekce práce vznikl dne 1. 7. 2005 a teprve od té doby má ve své působnosti kompetence v oblasti kontroly dodržování pracovněprávních předpisů. Údaje, které poskytl Ekologickému a právnímu servisu, se tedy netýkaly celého loňského roku, jak bylo v některých médiích uvedeno, ale pouze období od 1. 7. 2005 do 31. 12. 2005.
Z výše uvedeného vyplývá, že se v médiích objevily značně nepřesné a zavádějící informace. SÚIP neumí posoudit, na čí straně se stala chyba, zdali na straně občanského sdružení Ekologický a právní servis, které informace médiím předalo, nebo na straně médií, která informace redakčně zpracovala. V každém případě je nutno upozornit, že z omezeného rozsahu poskytnutých dat a jejich nepřesného zpracování mohlo dojít ke negativnímu zkreslení výsledku činnosti SÚIP.
V období od 1. 1. 2005 do 31. 3. 2006 provedly jednotlivé oblastní inspektoráty celkem 95 kontrol u 13 zaměstnavatelů, kteří patří mezi obchodní řetězce. V tomto období obdržely oblastní inspektoráty od veřejnosti celkem 69 podnětů ke kontrole těchto firem. Inspektoři zjistili celkem 466 porušení bezpečnostních a pracovněprávních předpisů, z nichž část (především v oblasti bezpečnosti práce) zaměstnavatelé bezprostředně odstranili. Inspektoři uložili v uvedeném období kontrolovaným subjektům 10 pokut v celkové výši 310 000 Kč.
Státní úřad inspekce práce je připraven poskytnout všem tiskovým i elektronickým médiím dostatek podkladů a dat o své činnosti. Veřejnost si zaslouží přímé informace o činnosti orgánu veřejné správy a nikoli pouze informace zprostředkované, ke kterým nemá SÚIP možnost zaujmout stanovisko.
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) zahájil svou činnost 1. 7. 2005 a nahradil tak Český úřad bezpečnosti práce. SÚIP a jemu podřízené inspektoráty práce kontrolují dodržování právních předpisů v oblastech uzavírání, změn a ukončování pracovního poměru, pracovní doby, doby odpočinku, dovolené, překážek v práci, mzdy nebo platu, náhrady mzdy nebo platu, náhrady cestovních výdajů. Dále pak v oblasti bezpečnosti práce a právních předpisů o zaměstnávání zaměstnankyň, mladistvých zaměstnanců, zaměstnanců pečujících o děti a těch zaměstnanců, kteří především sami dlouhodobě pečují o převážně nebo úplně bezmocnou osobu. V kompetenci inspektorátů práce je také kontrola dodržování právních předpisů upravujících povolenou činnost dětí a dodržování zákazu dětské práce.
ZDROJ:
Hahn, Rudolf. SÚIP: Informace o kontrolách v roce 2005 byly nepřesné a zavádějící. In Práce a sociální politika [online]. Praha : MPSV, 2006 [cit. 05-08-2006]. Dostupný z WWW: <http://noviny.mpsv.cz/clanek.php?id=1218>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.