Záležitosti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nejsou příliš považovány za součást organizace práce, a proto se ani u nejmladších věkových kategorií nedaří přiblížit tuto problematiku praxi, tvrdí pedagogové, kteří se v letošním roce podíleli na organizaci výtvarné a literární soutěže.
Soutěž vyhlásil ředitel Výzkumného ústavu bezpečnosti práce jako součást projektů letošního Evropského týdne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a uskutečnila se pod záštitou 1. místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Generální sponzorem výtvarné a literární soutěže se stal Eurotel Praha s.r.o., který v letošním roce získal 2. místo v programu Správná praxe za projekt ochrany svých pracovníků při práci ve výškách a nad otevřenou hloubkou v rámci Evropského týdne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Pozitivním zjištěním organizátorů soutěže je však skutečnost, že je mládež všeobecně k rizikům v pracovních úkonech vnímavější než starší věkové skupiny, což ukázalo spektrum invence a nápadů zejména u školní mládeže. Ukázalo se rovněž, že studenti a žáci jsou schopni citlivě odhadnout i nesprávné pracovní postupy, či postřehnout nejrůznější rizikové okamžiky lépe, nežli zkušení pracovníci. Řada přihlášených prací poukazovala právě na nesprávnou praxi a prohřešky, jichž se zaměstnanci zpravidla ani nevšímají.
Potvrdilo se, že tento způsob formování myšlení je velice zajímavým nástrojem, který díky svojí kreativitě a zejména ve spojení s trefným sloganem může do budoucna představovat zajímavý způsob popularizace prevence v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Vítězné práce budou představeny veřejnosti od 19. října 2004 od 10:00 hodin v Kaiserštejnském paláci v Praze a jejich autoři budou oceněni osobně 1. místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem. Výstava prací bude ukončena dne 20. října 2004 v 17:00 hodin.
1. kategorie - studenti středních škol:
I. místo – Vendula Růžičková, Brandýs nad Labem, za kresbu tužkou, ve které ztvárnila možný způsob použití osobních ochranných pracovních prostředků pod názvem „Když se něco točí, chraň si svoje oči“
II. místo – Eliška Navrátilová, Praha 4- Michle, za počítačovou studii pracovního kalendáře s prvky BOZP s názvem „Nezapomeň ...“
III. místo – Táňa Havrilová, Mnichovice-Božkov, za kresbu tužkou, kterou ztvárnila ochranné prostředky nejčastěji používané na stavbách a nazvala ji „Dokonalé ochranné prostředky = dokonalý výsledek“
2. kategorie - žáci základních škol:
I. místo – Matěj Rezek (7 let), Pyšely, za malbu, ve které ztvárnil význam použití ochranné přilby na stavbách, a nazval ji „Lepší dobrá přilbička, než na hlavě cihlička“
II. místo – Lucie Šebková (13 let), Benešov, za malbu, ve které ztvárnila problém častých úrazů vznikajících nezajištěním materiálu na stavbách, s názvem „Vzduchem létá ledacos, ale cihla není kos“
III. místo – Petr Tůma (8 let), Benešov, za malbu, v níž upozornil na nebezpečí manipulace s materiálem a na správné zajištění nákladů na vozidlech a nazval ji „Když s tím autem cuk, zůstal pod ním kluk“
Zpracoval: Ing. Miroslav Franta, VÚBP
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.