V článku chceme upozornit na důležitou iniciativu evropských výzkumných pracovníků, vedoucí k nutnému zvýšení prestiže výzkumu v Evropě. Nový přístup k výzkumu, posílení inovačního a kreativního potenciálu evropských občanů – to jsou nejdiskutovanější témata posledního období - jak na úrovní celoevropské, tak národní v rámci jednotlivých členských států.
Komise Evropských společenství zveřejnila v červenci 2008 výzvu adresovanou Evropskému parlamentu, kterou chtěla iniciovat změny vedoucí k posílení a zvýšení prestiže výzkumu v EU. V materiálu nazvaném „Cesta ke společnému plánování ve výzkumu“ jsou shrnuty důvody vedoucí tuto skupinu výzkumných pracovníků k předložení nových společných přístupů, kde budou lépe využity omezené veřejné finanční prostředky EU na výzkum a vývoj, a to prostřednictvím posílené spolupráce. Evropa nejenže musí investovat více do výzkumu, jak se v materiálu uvádí, ale musí rovněž tyto investice provést účinnějším způsobem, pokud chce dosáhnout vytyčeného cíle, kterým je vyrovnaný a udržitelný rozvoj, spojení hospodářského růstu a hospodářské soutěže s vysokou životní úrovní a vysokou úrovní našeho životního prostředí a zabezpečení účinné Evropské unie k prospěchu občanů ve všech členských státech.
Lisabonská strategie tuto skutečnost uznala a stanovila si jako nejnaléhavější cíl přechod na znalostní společnost, založenou na vědě, technice a inovaci a vyzvala k rozsáhlejším a lepším investicím do výzkumu. Evropa musí své úsilí obnovit, pokud chce uspět. Především musí být připravena odvážně a inovačně zvážit, jak zorganizuje svůj výzkum.
Společné plánování se může stát mechanismem, který je v evropském výzkumu přinejmenším stejně důležitý jako rámcové programy a který může změnit způsob, jakým Evropané přistupují k výzkumu. Díky tomuto novému přístupu je sdělení výslovnou reakcí na opakované výzvy k rozsáhlejšímu a lepšímu společnému plánování, které v průběhu posledních let učinila Rada a Evropský parlament. Sdělení rovněž reaguje na skutečnost, že zúčastněné strany požadovaly dobrovolný přístup „zdola nahoru“ ve spojení se strategickým vedením na evropské úrovni a odmítly metodu „univerzálního modelu pro všechny“.
POSTUP PŘI STANOVENÍ KONKRÉTNÍCH OBLASTÍ PRO SPOLEČNÉ PLÁNOVÁNÍ
Jak je v tomto sdělení uvedeno, vychází společné plánování z myšlenky, že členské státy vypracují společné vize a strategické plány výzkumu pro řešení konkrétních společenských úkolů.
Komise proto:
Rada Evropské unie uznává, že v souvislosti s globalizací a zesílením celosvětové hospodářské soutěže došlo v Evropě ke zvýšení povědomí o společných společenských výzvách, které není žádný členský stát schopen řešit samostatně. Některé otázky týkající se např. změny klimatu, stárnutí obyvatelstva, dodávek energií, vody nebo zásobování potravinami, bankovního financování a bezpečnosti bank nabývají v současné době takového rozsahu, že Evropa by měla na tyto výzvy vypracovat silnější, lépe koordinované, soudržnější a globálnější reakce.
V Úředním věstníku Evropské unie (ze dne 30.1.2009) proto byly zveřejněny Závěry Rady týkajících se společného plánování ve výzkumu v Evropě jako odpověď na významné společenské výzvy (2009/C 24/04), které akcentovaly důležitost této problematiky.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.