Společné plánování ve výzkumu v rámci Evropské unie

V článku chceme upozornit na důležitou iniciativu evropských výzkumných pracovníků, vedoucí k nutnému zvýšení prestiže výzkumu v Evropě. Nový přístup k výzkumu, posílení inovačního a kreativního potenciálu evropských občanů – to jsou nejdiskutovanější témata posledního období - jak na úrovní celoevropské, tak národní v rámci jednotlivých členských států.

Komise Evropských společenství zveřejnila v červenci 2008 výzvu adresovanou Evropskému parlamentu, kterou chtěla iniciovat změny vedoucí k posílení a zvýšení prestiže výzkumu v EU. V materiálu nazvaném „Cesta ke společnému plánování ve výzkumu“ jsou shrnuty důvody vedoucí tuto skupinu výzkumných pracovníků k předložení nových společných přístupů, kde budou lépe využity omezené  veřejné finanční prostředky EU na výzkum a vývoj, a to prostřednictvím posílené spolupráce. Evropa nejenže musí investovat více do výzkumu, jak se v materiálu uvádí, ale musí rovněž tyto investice provést účinnějším způsobem, pokud chce dosáhnout vytyčeného cíle, kterým je vyrovnaný a udržitelný rozvoj, spojení hospodářského růstu a hospodářské soutěže s vysokou životní úrovní a vysokou úrovní našeho životního prostředí a zabezpečení účinné Evropské unie k prospěchu občanů ve všech členských státech.
Lisabonská strategie tuto skutečnost uznala a stanovila si jako nejnaléhavější cíl přechod na znalostní společnost, založenou na vědě, technice a inovaci a vyzvala k rozsáhlejším a lepším investicím do výzkumu. Evropa musí své úsilí obnovit, pokud chce uspět. Především musí být připravena odvážně a inovačně zvážit, jak zorganizuje svůj výzkum.

Společné plánování se může stát mechanismem, který je v evropském výzkumu přinejmenším stejně důležitý jako rámcové programy a který může změnit způsob, jakým Evropané přistupují k výzkumu. Díky tomuto novému přístupu je sdělení výslovnou reakcí na opakované výzvy k rozsáhlejšímu a lepšímu společnému plánování, které v průběhu posledních let učinila Rada a Evropský parlament. Sdělení rovněž reaguje na skutečnost, že zúčastněné strany požadovaly dobrovolný přístup „zdola nahoru“ ve spojení se strategickým vedením na evropské úrovni a odmítly metodu „univerzálního modelu pro všechny“.

POSTUP PŘI STANOVENÍ KONKRÉTNÍCH OBLASTÍ PRO SPOLEČNÉ PLÁNOVÁNÍ

Jak je v tomto sdělení uvedeno, vychází společné plánování z myšlenky, že členské státy vypracují společné vize a strategické plány výzkumu pro řešení konkrétních společenských úkolů.
Komise proto:

  • Vyzývá Radu, aby do konce roku 2008 schválila koncepci a cíle společného plánování.
  • Vyzývá Radu, která by ze své pozice požádala ministry, aby jmenovali zástupce na vysoké úrovni. Ministři do léta 2009 stanoví a odůvodní konkrétní oblasti pro společné plánování na základě jasných kritérií  a konzultací se zúčastněnými stranami. Komise navrhuje působit jako sekretariát této skupiny.
  • Do konce roku 2009 předloží Radě ke schválení doporučení zaměřená na zahájení iniciativ společného plánování v konkrétních oblastech stanovených zástupci na vysoké úrovni. Tato doporučení budou zahrnovat podrobnější návrhy s ohledem na řízení a provádění iniciativ společného plánování, přičemž zohlední zpětnou vazbu z Rady a členských států odhodlaných účastnit se jednotlivých iniciativ.
  • Zahájí spolupráci mezi zájemci z řad organizací a orgánů s cílem zdokonalit rámcové podmínky společného plánování.
  • Vyzývá Radu, aby dohlížela a pravidelně sledovala pokrok iniciativ společného plánování a v případě potřeby zvážila další kroky pro zajištění jejich účinného provádění.

Rada Evropské unie uznává, že v souvislosti s globalizací a zesílením celosvětové hospodářské soutěže došlo v Evropě ke zvýšení povědomí o společných společenských výzvách, které není žádný členský stát schopen řešit samostatně. Některé otázky týkající se např. změny klimatu, stárnutí obyvatelstva, dodávek energií, vody nebo zásobování potravinami, bankovního financování a bezpečnosti bank nabývají v současné době takového rozsahu, že Evropa by měla na tyto výzvy vypracovat silnější, lépe koordinované, soudržnější a globálnější reakce.
V Úředním věstníku Evropské unie (ze dne 30.1.2009) proto byly zveřejněny Závěry Rady týkajících se společného plánování ve výzkumu v Evropě jako odpověď na významné společenské výzvy (2009/C 24/04), které akcentovaly důležitost této problematiky.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail