Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas proto v červenci 2008 oslovil ministry práce dalších sedmi zemí, které vstoupily do Evropské unie k 1. květnu 2005, a vůči nimž jsou přechodná období rovněž uplatňována. Jedná se o Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a Slovensko. Tehdy jim byl předán návrh společného dopisu adresovaného komisaři EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimíru Špidlovi. Jeho cílem je požádat Evropskou komisi o přezkum přechodných období.
Na konci srpna 2008 se k české iniciativě připojily všechny uvedené země s výjimkou Maďarska a ministr Petr Nečas dopis se souhlasem příslušných ministrů podepsal i jejich jménem. Dopis byl komisaři Vladimíru Špidlovi osobně předán panem ministrem na jednání, které proběhlo v Praze dne 4. září 2008. V průběhu září 2008 se oficiálním dopisem panu komisaři k iniciativě přihlásilo i Maďarsko. K žádosti o přezkum přechodných omezení volného pohybu pracovníků v celé Evropské unii se tak přihlásily všechny země EU 8.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas k tomu uvádí: „Přechodná omezení, kdy část zemí Evropské unie stále brání volnému pohybu pracovních sil z nových členských států EU 8, považujeme za diskriminující, politicky a ekonomicky naprosto neodůvodněná. Tuto naši iniciativu lze vnímat i v souvislosti s mottem nadcházejícího českého předsednictví - Evropa bez bariér.“
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.