České technické normy mají dlouhou tradici. Československá společnost normalizační vznikla v roce 1922 jako nezisková organizace, která prostřednictvím vydávaných norem získala brzy vysokou prestiž mezi odbornou veřejností. Normy od začátku zpracovávali fundovaní odborníci a objevovala se v nich vyspělá technická řešení. Normy byly vytvářeny jako nezávazné a byly chápány jako dohody, které poskytují všem zájemcům sjednocující platformu.
V padesátých létech řízení tvorby norem převzal stát a československé státní normy se staly závaznými. To sebou přineslo nutnost udělování výjimek z norem a také určité zafixování normových parametrů. Tím byl do určité míry ztěžován i technický rozvoj. Nicméně i v následujícím období až do let devadesátých se národní normy držely na vysoké odborné úrovni.
Pro technický rozvoj na mezinárodní úrovni ale národní normy nestačí. Proto již v roce 1947 byla založena Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO a v roce 1975 Evropský výbor pro normalizaci CEN.
V devadesátých letech, kdy vydávání norem zajišťoval Český normalizační institut, se Česká republika začlenila do systému evropské normalizace a v roce 1997 vyšel zákon o technických požadavcích na výrobky, kterým byla opět zrušena závaznost norem. Česká republika v tomto roce vstoupila do CEN a sladila s Evropskou unií nejen technické normy, ale i požadavky pro uvádění výrobků na evropský trh. V současné době jsou tedy normy nezávazné, zdaleka to ovšem neznamená, že by ztrácely na významu. Normy obsahují správná řešení, jejichž dodržování dává jistotu bezpečnosti a vhodnosti zvolených postupů. Takzvané harmonizované normy pro různé skupiny výrobků jsou propojeny s evropskými směrnicemi a jejich splnění dává předpoklad shody se základními požadavky na bezpečnost a zdraví.
Výše uvedené skutečnosti napovídají o důležitosti a užitečnosti norem. Právě proto však byl často kritizován obtížný přístup k technickým normám, zejména vzhledem k jejich vysokým cenám. Evropské normy jsou obvykle vzájemně provázány a tak je zpravidla potřeba kupovat celý soubor, což může představovat i několikatisícové náklady. Protože normy nelze bez vědomí Českého normalizačního institutu kopírovat, bylo potřeba je kupovat i v několika sadách, takže náklady opět rostly. Jako reakce na tyto komplikace byla uskutečněna radikální změna, týkající se dostupnosti norem i jejich ceny. K prvnímu lednu 2009 byl zrušen Český normalizační institut a jeho úlohu převzal Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Mezi zlepšení, která má tato změna přinést, patří i snadnější přístup k technickým normám, jejich zlevnění a také zkvalitnění jejich obsahu, zejména z hlediska srozumitelnosti a terminologické správnosti.
Snadnější dostupnost norem je založena na rozšíření možností elektronické komunikace. Zájemcům jsou zpřístupněny všechny české technické normy, kterých je v platné verzi více než 30 000. Prostřednictvím systému ČSN online a internetového přístupu může kdokoliv prohlížet a používat plný text libovolné normy. Po zaplacení částky 1000 Kč získá zájemce přístupové jméno a heslo, které ho opravňuje ke vstupu do databáze norem na dobu jednoho roku. Při zaplacení zvýšené částky 1500 Kč získá jednotlivec kromě prohlížení norem i možnost vytisknutí libovolných padesáti stránek. Za částku 2500 Kč je možno vytisknout 200 stran a za poplatek 3500 Kč ročně je umožněno prohlížení plného textu norem včetně jejich neomezeného tisku pro vlastní potřebu.
Firmy, které mají zájem zajistit přístup k normám pro více svých pracovníků, musejí uzavřít s ÚNMZ jednoduchou smlouvu. V jejím rámci stanoví počet osob s právem na prohlížení norem (za 1000 Kč) a počet osob, které budou moci normy tisknout (za 3500 Kč). Dále musí být určen pracovník firmy, který bude získaný počet licencí rozdělovat podle potřeby mezi pracovníky firmy.
Uvedený systém nabízí možnost pohodlné práce s libovolným počtem norem a je významným zjednodušením pro všechny, kteří tyto dokumenty používají při své práci. Jedná se o řešení, které je svým způsobem odvážné a jeho další osud závisí na tom, zda je bude využívat dostatečný počet zájemců.
Rok 2009 je také ve znamení vzniku Center technické normalizace, která mají zefektivnit normalizační činnost. Tato centra sledují a zastřešují tvorbu norem v širší oblasti definované přidělenou skupinou technických komisí CEN a ISO. Jejich hlavní zaměření je přejímání evropských a mezinárodních norem, ale mohou se uplatnit i při tvorbě původních českých technických norem. Jedno z těchto center vzniklo i ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce. Navazuje na dlouhodobou praxi při tvorbě a zavádění norem z oblasti dočasných stavebních konstrukcí, osobních ochranných prostředků, bezpečnosti strojních zařízení a nově i ergonomie.
Ke zkvalitnění obsahu norem by měly přispět i změny při zavádění evropských a mezinárodních norem do systému ČSN. Normy budou již v úvodním stádiu svého vzniku rozděleny do tří skupin z hlediska důležitosti. Normy, které jsou z hlediska jejich využití vyhodnoceny jako méně důležité, budou přebírány pouze administrativně, co nejjednodušším způsobem. Více času i finančních prostředků tak zbude na sledování a připomínkování dalších dvou skupin norem, které jsou opět odlišeny stupněm důležitosti a významu pro konkrétní skupinu jejích uživatelů. Do vývoje takových norem budou čeští zpracovatelé moci aktivně zasahovat od samého počátku, budou podrobně seznámeni s připomínkami, které ovlivňovaly jejich vznik a budou proto moci při jejich překladu využít všech těchto znalostí, aby obsah normy byl srozumitelný a technicky i terminologicky správný.
Záměrem všech uvedených změn je to, aby odborná veřejnost mohla účinně využívat veškerý potenciál, který představují národní i evropské technické normy. Věřme, že se tento cíl podaří splnit.
Bližší informace k této problematice, včetně postupu, jak se zaregistrovat do systému ČSN online, je možno nalézt na webových stránkách www.unmz.cz.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.