Smlouva na dobu určitou a těhotenství

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

Chtěla bych se zeptat jestli, když jsem těhotná a mám pracovní smlouvu na dobu určitou zda mě můžou neprodloužit smlouvu. Mistrová o tom ví a já mám strach, že přijdu o práci.

V případě pracovního poměru na dobu určitou nejsou žádné ochrany před skončením a také neexistuje žádný automatické právo, že jednou uzavřený pracovní poměr na dobu určitou musí být prodloužen. To není ničím dáno. I sama směrnice Rady č. 1999/70/ES, týkající se rámcové dohody o práci na dobu určitou, kterou uzavřely UNICE, CEEP a ETUC chápe pracovní poměr na dobu určitou jako něco výjimečného, dočasného (proto také podmínka maximální délky jeho trvání dva roky ), a proto mu ani evropské právo nějakou zvláštní ochranu neposkytuje. Proto také si musí být každý zaměstnanec a zaměstnankyně zvlášť vědomi, že v okamžiku když uzavřou pracovní poměr na dobu určitou, že nemají žádnou jistotu, že tento bude s nimi prodloužen.
Žena, která by měla odejít na mateřskou dovolenou po skončení pracovního poměru na dobu určitou  má jedinou ochranu pro to, aby mohla pobírat dávky v mateřství v tom, že její ochranná doba podle zákona o nemocenském pojištění není jen 42 dnů po skončení pracovního poměru (jako je pro dávky nemocenského), ale že činí šest měsíců. To znamená, když vezmeme-li v úvahu, že těhotenství trvá zhruba 270 dnů, tedy cca 39 týdnů a že na mateřskou dovolenou se nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 157 odst. 2 zákoníku práce), tedy ve 33.týdnu těhotenství vychází nám, že ochranná doba z posledního zaměstnání může začít běžet v 9. týdnu těhotenství, tedy počátkem třetího měsíce těhotenství. V praxi to znamená, že každé ženě která skončí např. pracovní poměr na dobu určitou v třetím měsíci těhotenství a nebyla by dále zaměstnána, přesto jí nárok na dávky v mateřství vznikne. (Samozřejmě, že běh lhůt se pro vznik nároku na dávku musí spočítat přesně na den.)
Jiná je ochrana u výpovědi ze strany zaměstnavatele. Tam platí podle § 48 zákoníku práce, že doba těhotenství je ochrannou dobou a podle ustálené judikatury platí výklad, že i kdyby třeba žena ještě v době, kdy jí byla výpověď zaměstnavatelem doručena, nevěděla o svém těhotenství, bude výpověď neplatná.

JUDr. Eva Dandová

Autor článku: 

Komentáře

doba určitá-těhotenství

21.09.2005 - 15:57 holotik
<P>&nbsp;Prosím o podrobnější informace.</P> <P>Zaměstnankyně má pracovní smlouvu na dobu určitou od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2005. V září zjistila, že je v jiném stavu.</P> <P>Může ji zaměstnavatel propustit a vztahuje-li se na ni o chranná lhůta ?</P> <P>Zda má nárok na&nbsp; dávky v mateřství.</P> <P>Velice děkuji</P> <P>&nbsp;</P>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail