Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) pořádala 27. dubna 2015 v Rize v Lotyšsku slavnostní předávání cen své soutěže Ceny za správnou praxi kampaně Zdravé pracoviště.
Tato soutěž ukazuje výhody přijímání správné praxe v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a upozorňuje na nejlepší příklady aktivního řízení stresu a psychosociálních rizik na pracovišti.
Lotyšsko jako země aktuálně předsedající Radě EU pořádala slavnostní předávání cen soutěže Ceny za správnou praxi kampaně Zdravé pracoviště dne 27. dubna 2015 v rámci rozsáhlejší konference věnované bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Ceny jsou oceněním inovativních a výjimečných příkladů správné praxe v souvislosti s kampaní agentury EU-OSHA Zdravé pracoviště zvládne i stres a předal je lotyšský ministr sociálních věcí Uldis Augulis a ředitelka agentury EU-OSHA Christa Sedlatscheková.
Lotyšský ministr sociálních věcí Uldis Augulis poznamenal, že mnoho organizací nesprávně považuje psychosociální rizika za tabu: „Zhruba ve třetině evropských podniků se zdá být hlavní obtíží při řešení těchto problémů neochota o psychosociálních rizicích a stresu otevřeně hovořit. V současné době pouze 20 % podniků v Lotyšsku má vypracované plány prevence, a proto doufáme, že tato soutěž zvýší informovanost a poskytne inspiraci pro dosažení lepších psychosociálních pracovních podmínek v naší zemi.“
Ředitelka agentury EU-OSHA Christa Sedlatscheková zdůraznila význam řešení stresu na pracovišti: „U psychosociálních rizikových faktorů panuje často dojem, že jejich řešení je náročnější než v případě jiných problémů. Tato rizika je ale možné řešit pomocí stejných zásad jako jakékoli jiné problémy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a právě to se soutěž Ceny za správnou praxi kampaně Zdravé pracoviště snaží ukázat. Například mnohostranný program společnosti Siemens s názvem Life in Balance (Život v rovnováze) zlepšil psychosociální pracovní prostředí společnosti v Belgii a španělský hotel Colón, který má pouze 78 zaměstnanců, zavedl participativní postup pro prevenci psychosociálních rizik, který zlepšuje jak organizaci práce, tak pohodu zaměstnanců.
Zástupci vítězných organizací, jako Daimler (Německo), Schuberg Philis (Nizozemsko) a Zavarovalnica Triglav (Slovinsko), se podělili o své zkušenosti s úspěšným zvládáním stresu a psychosociálních rizik při práci.
Ještě však zbývá mnoho práce. Druhý celoevropský průzkum podniků agentury EU-OSHA na téma nových a vznikajících rizik (ESENER-2) zjistil, že každý pátý podnik v Evropě, kde pracovníci musí jednat s obtížně zvladatelnými zákazníky nebo jsou pod časovým tlakem, uvádí, že nemá informace nebo nástroje, které jsou potřeba pro řešení těchto rizik. Průzkum rovněž zjistil, že pouze jedna třetina podniků má vypracovaný akční plán pro prevenci stresu při práci. Soutěž Ceny za správnou praxi by měla pomoci, aby si i v ostatních podnicích uvědomili, že psychosociálním rizikům na pracovišti lze předcházet. Všechny oceněné a doporučované příklady jsou uvedeny v brožuře soutěže Ceny za správnou praxi.
Oceněné příklady:
Doporučované příklady:
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.