Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.
Zákoník práce, ČSN 26 88 05 a návody k používání vozíků vyžadují, aby byli prací s vysokozdvižnými vozíky pověřováni pouze kvalifikovaní řidiči s odpovídajícím dokladem o vyškolení. Jak je to s řidiči ručních elektrických nízkozdvižných vozíků? Mají být proškoleni podle vyhlášky č. 50/1978 Sb.?
Pokud elektrické zařízení elektrického nízkozdvižného vozíku spadá dle vyhlášky č. 73/2010 Sb. mezi vyhrazená elektrická zřízení, tedy zařízení s proudem a napětím převyšujícím bezpečné hodnoty podle příslušných technických norem, pak práce na elektrickém zařízení tohoto vozíku může vykonávat pouze pracovník znalý s oprávněním dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. Obsluhovat takové zařízení může pracovník poučený dle vyhlášky č. 50/1978 Sb.
Podmínky, za kterých je zaměstnavatel povinen zajistit školení a přezkoušení pracovníků dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. jsou zcela přesně uvedeny v samotné vyhlášce. Zaměstnavatel má povinnost školení a přezkoušení zajistit, nikoli sám školit a přezkušovat, a to u těch profesí, kterých se to týká.
Pokud elektrické zařízení vozíku je zařízením bezpečným, u něhož nemůže dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem, pak se na něj při jeho obsluze a práci na něm, nevztahují požadavky jmenované vyhlášky.
Dle ČSN EN ISO 12100 Bezpečnost strojních zařízení - Všeobecné zásady pro konstrukci - Posouzení rizika a snižování rizika, čl. 6.4 Informace pro používání:
Výrobce musí poskytnout informace k zajištění bezpečného a správného používání stroje. Údaje o případném zaškolení, jeho obsahu a typu by mělo být součástí průvodní dokumentace stroje.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.