Na dotaz odpověděla Ing. Michaela Matějková ze Státního úřadu inspekce práce.
Ve firmě řešíme školení obsluhy plynových spotřebičů (průmyslové sušiče prádla). Instalované výkony jsou do 50 kW i nad 50 kW. Pracovníci na ovládacím panelu nastaví sušící program podle materiálu a spustí sušící proces. Jak má probíhat jejich zaškolení?
Provozovatel plynového zařízení, tedy i průmyslové sušičky prádla, nejpozději do jednoho měsíce od zahájení provozu zpracovává Místní provozní řád plynového zařízení (dále jen MPŘ) dle ČSN 38 6405 Plynová zařízení - Zásady provozu. Zpracovává se pro všechny skupiny průmyslových plynových zařízení na podkladě projektové dokumentace, návodů výrobce, zkušeností z provozu, popř. jiné technické a provozní dokumentace. Při zpracování MPŘ se rovněž stanoví způsob zajištění obsluhy (trvalá, občasná), počet pracovníků obsluhy nezbytný k bezpečné a spolehlivé obsluze, a to na základě dodavatelské dokumentace s přihlédnutím k místním podmínkám.
Ve smyslu § 5 odst. 1 a 2 vyhlášky č. 21/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená plynová zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti, ve znění pozdějších předpisů, musí být pracovníci pověření obsluhou plynových zařízení provozovatelem seznámeni s předpisy pro obsluhu a souvisejícími bezpečnostními předpisy, s požárním řádem, poplachovými směrnicemi a musí být zaškoleni k obsluze těchto zařízení. Před pověřením samostatnou obsluhou musí být provozovatelem přezkoušeni. Provozovatel je povinen určit obsah seznámení a délku (osnovu) zaškolení s ohledem na charakter a rozsah vykonávané činnosti na daném druhu zařízení a ověřovat znalosti pracovníků přezkoušením revizním technikem jednou za tři roky (neplatí pro spotřebiče s výkonem do 50 kW, kde stačí prokazatelné seznámení s návodem pro obsluhu, návodem výrobce).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
dotaz k článku Ing. Michaela Matějkové - školení obsluhy plyn