Příspěvek poslal Josef Horák.
Mám malou firmu o 5 zaměstnancích. Když jsem sháněl informace o tom, kdo může školit BOZP, bylo mi řečeno z různých informačních zdrojů, že školit může kdokoliv. Samozřejmě ten, kdo tomu rozumí, ale je na zaměstnavateli, koho vybere. Později jsem se seznámil se zákonem č. 309/2006 Sb., kde jsem se dozvěděl, že zaměstnavatel, který má více než 25 zaměstnanců, zajišťuje plnění úkolů v prevenci rizik prostřednictvím odborně způsobilé osoby v prevenci rizik (OZO). Zajímalo mě, proč tedy může školit kdokoliv. Školení BOZP není úkol v prevenci rizik? Pak jsem se ještě z webu Národní soustava povolání dozvěděl, že vedoucí zaměstnance může školit pouze OZO a u řadových zaměstnanců stačí, když školí technik BOZP. Ale zákoník práce přece nerozlišuje školení vedoucích zaměstnanců a školení řadových zaměstnanců! A jak dalece jsou fakta z tohoto zdroje (Národní soustava povolání) závazné? Nakonec jsem, myslím na BOZPinfo, objevil informaci, že školit může sice kdokoliv, ale dokumentaci o školení by měla vést OZO. V mé firmě školí a zpracovává dokumentaci OZO, i když bychom tuto osobu ze zákona nemuseli mít. Ale v záležitosti okolo školení stále nemám jasno.
Pošlete i Vy své zkušenosti s BOZP ve svém okolí, se zajišťováním úkolů v prevenci rizik, s aplikací právních předpisů BOZP, s problémy, se kterými se na svých pracovištích potýkáte apod. na adresu
bozpinfo@vubp-praha.cz. Minimální délka příspěvku je 5 řádků stránky A4, maximální 1 normostrana (1 800 znaků, což odpovídá cca 30 řádkům). Každý půlrok se bude losovat o účast na jednodenní vzdělávací akci VÚBP, v. v. i., dle vlastního výběru zdarma. Druhý a třetí vylosovaný účastník obdrží balíček propagačních předmětů.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Pane Horáku,
Objasnění, jak je to se školením
Ještě doplním
Re: Ještě doplním
Re: Ještě doplním