Setkání ČMKOS u příležitosti vzpomínkového dne 28. 4. 2005

Dne 28.4. 2005 se u příležitosti Mezinárodního dne BOZP v budově Domu odborových svazů konalo tradiční setkání Českomoravské konfederace odborových svazů. Akce byla pojata jako vzpomínková akce na oběti pracovních úrazů, jejichž památku uctili účastníci nejen zapálenou svící u řečnického stolu, ale i symbolickou minutou ticha.

V úvodním  slovu hostitel akce, pan Luboš Pomajbík z ČMKOS, zdůraznil nutnost zvyšování bezpečnosti práce na pracovišti s odkazem na děsivou celosvětovou statistiku (2 000 000 mrtvých ročně v důsledku pracovního úrazu) . Vyzval přítomné, aby se ČR aktivně zapojila do snižování tohoto počtu  vytvořením sociálního dialogu, zlepšením legislativy, a zejména pak upřednostněním prevence před rehabilitací.

Jako první z přizvaných hostů si vzal slovo předseda Českého báňského úřadu, prof. JUDr. Ing. Roman Makarius, CSc. Z jeho příspěvku se posluchači dozvěděli, že ačkoliv hornictví již nepatří mezi odvětví s nejvyšším počtem smrtelných úrazů, je stále co zlepšovat. Připomněl také, že pracovní úraz s následkem smrti zdaleka není pro pozůstalou rodinu jen ekonomickou ztrátou, nýbrž i ztrátou citovou, která může mít fatální následky na výchovu dětí a celkové fungování rodiny.

Další z hostů, JUDr. Petr Jóhn z právního oddělení Českého úřadu bezpečnosti práce, seznámil posluchače s připravovanými právními předpisy. Na jeho příspěvek volně navázala JUDr. Anna Samková z Ministerstva práce a sociálních věcí s upozorněním na nedávno vzniklou Radu vlády BOZP, která by měla zlepšit koordinaci a spolupráci mezi orgány činnými v této oblasti. Účastníci setkání se také dozvěděli aktuální informace o připravovaném systému rehabilitace. Nepovšimnuta nezůstala ani problematika školních úrazů, jejichž počet roste. Zdali je to přísnější kontrolou škol, nebo reálným nárůstem školních úrazů, se stalo námětem následné debaty.
 
Poslední host, MUDr. Bohuslav Málek ze Státního zdravotního ústavu, pohovořil o historii sledování dopadu hluku na lidské zdraví a vývoj tohoto odvětví. Stejně tak upozornil, že na rozdíl od zemí Evropské unie, kde patří poškození zdraví hlukem k nejčastějším nemocem z povolání, ČR drží tuto problematiku na 2% z celkového počtu nemocí z povolání. To je důsledkem přísné kontroly  používání OOPP. Na závěr svého příspěvku poukázal MUDr. Málek i na mimosluchový dopad hluku.

Po přestávce zahájila Ing. Olga Mikulová ze Zdravotního ústavu Praha seminář na téma „Hluk v pracovním prostředí“. Ing. Mikulová seznámila účastníky se základními definicemi pojmů, principy šíření zvuku v závislosti na prostředí, včetně dopadu hluku na člověka nejen z hlediska sluchu. Následovalo téma věnované problematice růstu hluku, jeho hladině a způsobům měření. V závěrečné části pohovořila Ing. Mikulová o související legislativě, přípustných limitech, měřících přístrojích a jejich výrobcích.

Akci ukončil pan Luboš Pomajbík poděkováním hostům a účastníkům a  přislíbil, že se podobné akce budou konat častěji.

Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšení

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail