Dne 11. 1. 2005 proběhl v budově Ministerstva práce a sociálních věcí seminář k výzkumu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Akce, pořádaná ve spolupráci s Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí a Akademií práce a zdraví ČR, byla zahájena úvodním slovem ředitele odboru 54, RNDr. Zbyňka Sedláka.
První polovina semináře byla věnována závěrům projektu „Vypracování metody pro zjišťování míry pracovního potenciálu osob se zdravotním postižením, vzniklým v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání“, o kterém pohovořili zástupci Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. O analýze platných právních předpisů v oblasti pracovních úrazů v ČR a současném stavu v této oblast pohovořily JUDr. Daniela Bruthansová a Ing. Anna Červenková se závěrem, že legislativa ošetřující tuto problematiku je nedostačující. Bez zajímavosti není ani poznatek, že se statisticky počet pracovních úrazů snižuje, narůstá však následná délka pracovní neschopnosti. Tyto informace však nejsou podle řešitelů zcela přesné, neboť se zaměstnavatelé pokoušejí pracovní úrazy utajit, což vede ke zkreslení sledovaných údajů. V návaznosti na předchozí příspěvek seznámila MUDr. Vladislava Míková posluchače se současnou situací zjišťování pracovního potenciálu, zejména pak s Integrovaným systémem typových pozic, který je významnou pomůckou při hodnocení pracovního potenciálu jedince. Tento tématický okruh uzavřel MUDr. Alexandr Vávra svým příspěvkem věnovaným zahraničním, komerčně dostupným integrovaným systémům typových pozic, jejich porovnáním, včetně návrhu na syntézu jednotlivých systémů a jejich aplikace na související legislativu ČR .
Ve druhé polovině seznámili členové Akademie práce a zdraví ČR účastníky semináře s výstupem projektu „Ergonomie a uplatnění jejích nástrojů a metod na pracovišti“. Tím je osmidílný výukový materiál „Ergonomie na pracovištích“, zpracovaný řešiteli pro vzdělávání odborníků v podnikové praxi. V souvislém bloku, který moderovala Ing. Naděžda Drásalová, promluvila většina autorského týmu. Technickou zprávu, metodiku a hlavní cíle projektu přednesla Bc. Libuše Bělohlávková, ředitelka Akademie práce a zdraví ČR. Ergonomii z pohledu evropského vývoje, se zaměřením na legislativní vymezení, certifikaci a vzdělávání byl věnován příspěvek Dr. Glivického, následovaný přednáškou Prof. Ing. Otakara Slámy, DrSc. o obecných základech ergonomie, vztahu člověka a pracovního systému, limitujících činitelích a problematice zátěže a příčin poškození zdraví. Ergonomické požadavky na pracoviště a jejich uplatňování z hlediska řešení pracovního místa a organizace práce upřesnil ve svém příspěvku Doc. Ing. Gabriel Števko, CSc. O dílčím uplatnění ergonomie na jednotlivých druzích pracovišť pohovořili Ing. Naděžda Drásalová (z pohledu využití na pracovištích v zemědělství) a Doc. RNDr. Josef Kratoška (z hlediska uplatnění na školských pracovištích). Po závěrečném příspěvku, shrnující výsledek řešitelského týmu Bc. Libuše Bělohlávkové, si v rámci následné diskuse vzali slovo i oponenti projektu, kteří se k výukovému materiálu vyjádřili velmi kladně. Celkově byla diskuse věnována zejména problematice aplikace ergonomie na pracoviště a legislativním nedostatkům.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.