Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.
Jaká je četnost elektrorevizí u pevně připojených zdravotnických prostředků? Případně z jakých norem tato lhůta vychází?
Vzhledem k tomu, že v dotazu není přesně uvedeno, o jaké zdravotnické prostředky se jedná, je odpověď obecná a vztahuje se na zdravotnické přístroje - prostředky, které jsou při uvádění na trh podle zákona č. 22/1997 Sb. výrobky a na které se vztahuje nařízení vlády (NV) č. 54/2015 Sb., o technických požadavcích na zdravotnické prostředky.
Požadavky tohoto NV plní technická harmonizovaná norma ČSN EN 60601-1-1 ed. 2 Zdravotnické elektrické přístroje - Část 1-1: Všeobecné požadavky na bezpečnost - Skupinová norma: Požadavky na bezpečnost zdravotnických elektrických systémů a normy s ní související. Bezpečnost zdravotnických přístrojů je dále zajištěna technickou normou ČSN EN 62 353 ed.2 Zdravotnické elektrické přístroje – Opakované zkoušky a zkoušky po opravách zdravotnických elektrických přístrojů a normami v ní uvedenými.
Výrobce zdravotnických prostředků spadajících pod NV č. 54/2015 Sb. uvádí v průvodní dokumentaci požadavky na jejich údržbu, provoz, četnost a způsob opakovaného ověřování bezpečnosti - zkoušek.
Revize pevně připojeného elektrického zařízení, které je součástí elektroinstalace, se ve zdravotnictví provádí dle technických norem: ČSN 33 1500 – Elektrotechnické předpisy – revize elektrických zařízení – tato norma stanovuje lhůty pravidelných revizí podle prostředí nebo druhu prostoru na základě určení vnějších vlivů; ČSN 33 2000-7-710 – Elektrické instalace nízkého napětí - Část 7-710: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - Zdravotnické prostory. Součástí normy jsou podrobnosti o revizi elektrických instalací ve zdravotnických prostorech; ČSN 33 2000-6 ed. 2 - Elektrické instalace nízkého napětí – Část 6: Revize – norma určuje průběh revize elektrických instalací.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.