REACH směřuje ke smíru

Třístranné rozhovory zkrachovaly v úterý 28. listopadu poté, co Německo a spolu s ním další členské země odmítly ustoupit ze svého postoje k chemické legislativě REACH, říká hlavní parlamentní vyjednavač Guido Sacconi.

Návrh evropské legislativy REACH o bezpečnosti chemických látek jde do Parlamentu v důležitém druhém čtení 12. prosince. Členské země jej poté musí podpořit v Radě ministrů.

REACH (zkratka pro legislativu týkající se „Registrace, vyhodnocování a autorizování chemikálií") počítá s tím, že výrobci a dovozci chemikálií budou muset realizovat testy u zhruba 30.000 sloučenin z celkových 100.000, které se v současné době nacházejí na evropském trhu. Monitorovací proces bude rozvrhnut do období 11 let. Nejprve jsou na řadě nejtoxičtější chemikálie a takové chemikálie, s nimiž se obchoduje ve velkém objemu.

„Podmínky pro dohodu ještě včera neexistovaly. Je zapotřebí větší politická vůle," uvedl evropský poslanec Guido Sacconi (Evropští socialisté) na včerejší tiskové konferenci.

Rada, Parlament a Komise mají zakončit vyjednávání ve čtvrtek a v pátek. Naděje, že dospějí ke kompromisu, s kterým by poté předstoupili před Parlament 12. prosince, jsou však stále menší a menší.

Sacconi říká, že existuje šance „50 na 50", že k dohodě dojde. Pokud se tak nestane, poslanci budou hlasovat o textu, který je pro členské státy nepřijatelný a proces skončí smírčí procedurou, která představuje poslední šanci, jak k dohodě dospět.

Nedořešená je zejména otázka substituce. Sacconi požaduje, aby bylo vyjasněno, jakým způsobem budou moci být autorizovány karcinogeny a další vysoce toxické sloučeniny. „V případě, že existují alternativy, substituce musí být povinná," trvá na svém Sacconi.

Rada je však toho názoru, že by takové sloučeniny mohly dostat zelenou v případě, že by byly „přiměřeně kontrolované". Podle Sacconiho by v takovém případě musela existovat nějaká záruka, že tyto látky budou nakonec nahrazené bezpečnějšími substituty. Tato záruka by mohla přijít v podobě výzkumného plánu.

Sacconiho nejsilnějšími odpůrci v Radě jsou podle neziskových organizací Německo, Velká Británie, Malta a Polsko. Ti, kteří podporují přísnější pravidla pro substituci, jsou Francie, země Beneluxu, Dánsko, Švédsko a Maďarsko.

Další bod, nad kterým dosud nedošlo ke shodě, je role budoucí agentury, která bude zodpovědná za schvalování a zamítání chemikálií. Sacconi trvá na tom, aby Parlament dosadil do správní rady agentury dva kandidáty, zřejmě z řad bývalých evropských poslanců. Rada však tento krok odmítá.

Role Komise ve vyjednáváních je rovněž překvapivá. Teoreticky by se v třístranných jednáních měla chovat jako zprostředkovatel, ale tuto roli momentálně neplní, říká parlamentní zdroj blízký vyjednávání.

Převzato z Informačního portálu o Evropské unii EurActiv.cz

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail