V Kaiserštejnském paláci v Praze se 18. 10. 2016 měli možnost opět potkat ti, kterým bezpečnost a ochrana zdraví při práci není lhostejná. A sice při předávání cen v programu Bezpečný podnik a vítězům soutěží Ceny za správnou praxi a Podnik podporující zdraví.
Program Bezpečný podnik byl vyhlášen ministrem práce a sociálních věcí 12. prosince 1996. Jak uvádí Státní úřad inspekce práce, cílem programu je zvýšit úroveň bezpečnosti práce v podnicích, zavést efektivní systém podnikového řízení bezpečnosti (ochrany zdraví, životního prostředí a majetku), pomoci podnikům splnit požadavky směrnic EU a českého práva.
Držitelem platného osvědčení "Bezpečný podnik" je již 81 společností a jak řekl generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn, vydali již 243 osvědčení. Přivítal ty, kteří cenu přebírali poprvé, a vyjádřil velký respekt těm, kteří v programu uspěli poněkolikáté. „Není to program pro každého. Je to proces na několik měsíců, věnuje se mu až deset inspektorů z oblastního inspektorátu práce pro danou oblast, netýká se pouze BOZP, ale i požární ochrany a ochrany životního prostředí. Bezpečný podnik nás staví do situace, že tyto firmy nejsou kontrolované subjekty, ale jsou našimi partnery, kterým poskytujeme servis a poradenství,“ řekl Rudolf Hahn.
Oceněným gratulovala také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která společně s generálním inspektorem předávala ceny. „Vážím si vás všech, kteří naše nařízení realizujete v praxi. Jste tady proto, že vzorně plníte, co se plnit má. Přeji hodně zdaru a doufám, že oceněním Vaše úsilí nekončí, je to nějaký závazek, že v tom budete pokračovat. Máte v rukou zdraví a životy zaměstnanců. I když se BOZP většinově celkem plní, počty pracovních úrazů jsou na naši republiku stále docela vysoké,“ řekla paní ministryně.
Patnáct společností oceněných 18. 10. 2016, které úspěšně splnily podmínky programu Bezpečný podnik:
Zájemci o účast v soutěži získají více informací na webových stránkách SÚIP.
V letošním roce proběhl již 12. ročník soutěže Podnik podporující zdraví, kterou organizuje Státní zdravotní ústav v Praze pod záštitou Ministerstva zdravotnictví. Oceněných bylo 19 podniků, 13 z nich dostalo nejvyšší ocenění – Podnik podporující zdraví 3. stupně.
Ocenění s dobou platnosti na 3 roky v této soutěži získávají společnosti, které se zaměřují na preventivní aktivity v oblasti podpory zdraví na pracovišti. U kterých, jak se vyslovilo mnoho těch, kteří cenu přebírali, je zaměstnanec a jeho zdraví na prvním místě.
I v souvislosti se stárnutím populace kvalita života a zdravé pracovní prostředí nabývá na významu. Udržení zdravých a spokojených pracovníků je v zájmu zaměstnavatelů, ale i samotných zaměstnanců. „Společné mimopracovní aktivity jsou velmi důležitou součástí života nás všech. Do programů na podporu zdraví se zapojují nejen zaměstnanci, jejichž počet se blíží 99 tisícům, ale i jejich rodinní příslušníci. Ráda bych poděkovala oceněným podnikům, personalistům, poskytovatelům pracovnělékařských služeb, technikům bezpečnosti práce, zkrátka všem, kteří se na těchto dobrovolných a nadstavbových aktivitách podílejí. Ráda bych také, aby dále šířili znalosti o podpoře zdraví na pracovišti mezi další podniky,“ řekla Eva Gottvaldová, hlavní hygienička a náměstkyně ministra zdravotnictví, která spolu s ředitelkou Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcovou ceny v soutěži Podnik podporující zdraví předávala.
Titul Podnik podporující zdraví v kategorii Velké podniky za r. 2016 získaly:
Podnik podporující zdraví 3. stupně (nejvyšší dosažitelný stupeň):
Podnik podporující zdraví 2. stupně
Podnik podporující zdraví 1. stupně:
Titul Podnik podporující zdraví v kategorii Malé podniky za r. 2016 získaly:
Podnik podporující zdraví 3. stupně (nejvyšší dosažitelný stupeň):
Podnik podporující zdraví 2. stupně:
Podnik podporující zdraví 1. stupně:
Zároveň byl vyhlášen třináctý ročník soutěže o titul Podnik podporující zdraví roku 2017. Informace o podmínkách soutěže, která se vyhlašuje ve dvou kategoriích: Velké podniky a Malé a střední podniky, jsou k dispozici na těchto kontaktech: katerina.janosova@szu.cz, ludmila.kozena@szu.cz, jarmila.kubinova@szu.cz, www.szu.cz; klara.jokesova@mzcr.cz, www.mzcr.cz.
Uzávěrka podání přihlášek s písemným Projektem podpory zdraví bude 31. 3. 2017.
V rámci evropské kampaně Zdravé pracoviště bez rozdílu věku probíhá soutěž Ceny za správnou praxi. V Kaiserštejnském paláci se předávaly ceny společnostem, které se zapojily do národního kola této evropské soutěže.
1. místo: Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra
Projekt „OPTIMA“ byl zaměřen na zlepšení psychické a fyzické připravenosti příslušníků bezpečnostních sborů včetně nácviku individuální péče příslušníků o vlastní zdraví, kondici a psychickou odolnost.
2. místo: THK Rhythm Automotive Czech a.s., Dačice
Společnost patřící mezi přední světové dodavatele autopříslušenství si dala za cíl předcházení poškození zdraví zaměstnanců. Stanovila si dva prakticky zaměřené úkoly: snížení pracovní neschopnosti prostřednictvím individuální péče o pracovníky po návratu do práce po nemoci a zajištění vhodné pracovní obuvi podle individuálních potřeb zaměstnanců.
3. místo: Plzeňská teplárenská a.s.
Projekt byl zaměřen na splnění tří úkolů:
Projekt „OPTIMA“ společnosti Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra se zúčastní celoevropského kola soutěže. K předání cen vítězům dojde na slavnostním vyhlášení v dubnu 2017 v Nizozemsku.
Fotografie: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., a Státní zdravotní ústav.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.