V mikropodnicích a malých podnicích v Evropě z různých důvodů hrozí největší riziko pracovních úrazů a nemocí z povolání v porovnání s jejich většími protějšky. Proto s cílem zlepšit bezpečnost a ochranu zdraví při práci v těchto podnicích agentura EU-OSHA zahájila projekt, který se snaží určit faktory úspěchu politik, strategií a prakticích řešení.
Výsledky první fáze tohoto projektu již byly zveřejněny a uskutečnil se seminář, na němž zainteresované subjekty mohly o zjištěních diskutovat.
Dne 28. června agentura EU-OSHA v Bruselu uspořádala seminář na vysoké úrovni s názvem „Mikropodniky a malé podniky v Evropě: Jak můžeme zajistit, aby poskytovaly bezpečná, zdravá a produktivní pracoviště?“, kterého se zúčastnili zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise, sociální partneři a další významní představitelé a odborníci z akademického prostředí. Diskuse se zaměřovaly na to, jak zajistit ochranu zdraví, bezpečnost a blaho milionů evropských občanů, kteří pracují v mikropodnicích a malých podnicích, i na úlohu mikropodniků a malých podniků v ekonomice.
Přestože mikropodniky a malé podniky tvoří téměř 99 % evropských podniků a zaměstnávají necelou polovinu evropské pracovní síly, čímž významně přispívají k evropské ekonomice, značná část z nich nemá zavedená vhodná opatření v oblasti BOZP, a proto jsou bezpečnost a zdraví jejich zaměstnanců často velmi špatně chráněny.
Christa Sedlatscheková, ředitelka agentury EU-OSHA, zdůraznila: „Z našeho průzkumu ESENER-2 je zřejmé, že mikropodniky a malé podniky zaostávají za svými většími protějšky, pokud jde o opatření v oblasti BOZP, kdy 30 % mikropodniků neprovádí pravidelně hodnocení rizik v porovnání s pouhými 3 % podniků, které mají 250 nebo více zaměstnanců. A z mikropodniků a malých podniků, které neprovádějí hodnocení rizik, se více než 80 % domnívá, že rizika a nebezpečí jsou již známá nebo že nemají závažné problémy.“
Zjištění zprávy ukazují, že podle Eurostatu ke smrtelným úrazům docházelo v období 2008 až 2012 nejčastěji v podnicích s méně než 50 zaměstnanci. Celkově zpráva poukazuje na četné důkazy v literatuře o tom, že mikropodniky a malé podniky dosahují z hlediska pracovních podmínek a zdravotních důsledků spojených s prací špatných výsledků.
Proč pro tyto podniky představuje řízení BOZP takový problém? Zpráva určuje několik faktorů, včetně malých částek, které mikropodniky a malé podniky mohou investovat do infrastruktury BOZP, omezených znalostí jejich vlastníků-manažerů o BOZP a souvisejících zákonných požadavků, jejich omezené kapacity systematicky spravovat své záležitosti a jejich postojů a priorit vzhledem k omezeným zdrojům a obavám o ekonomické přežití jejich podniku, v nichž otázky BOZP nestojí na prvním místě. Zjištění rovněž odhalují značné mezery ve stávajících poznatcích o efektivitě strategií a intervencí na podporu BOZP v mikropodnicích a malých podnicích. Další výsledky tohoto projektu budou zveřejněny v nadcházejících dvou letech, přičemž se zaměří na úspěšné politiky, strategie a praktická řešení na zlepšení opatření v oblasti BOZP v mikropodnicích a malých podnicích.
Mikropodniky a malé podniky mají k dispozici řadu různých nástrojů a zdrojů, aby mohly tyto překážky překonat. Nástroj OiRA (on-line interaktivní hodnocení rizik), který vyvinula agentura EU-OSHA, se zaměřuje speciálně na mikropodniky a malé podniky, je bezplatně dostupný on-line, snadno se používá a provede uživatele procesem hodnocení rizik krok za krokem. K dispozici je celkem 99 nástrojů (a na řadě dalších se pracuje) pro 16 zemí nebo na úrovni EU, které zahrnují širokou škálu různých odvětví. Mikropodniky a malé podniky mohou kromě toho používat také elektronické průvodce vytvořené v rámci kampaní Zdravé pracoviště zvládne i stres a Zdravé pracoviště pro všechny bez rozdílu věku, kde najdou spoustu informací a rad týkajících se řízení BOZP určených právě pro ně.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.