Ve dnech 13.−15. listopadu 2024 se konal XXXVII. ročník mezinárodní vědecké konference Aktuálne otázky bezpečnosti práce a prevencia závažných havárií. Konference je největší a nejprestiznější akce v oblasti BOZP na Slovenskou s více než 36 letou tradicí a zároveň národní akcí v rámci kampaně EU-OSHA – Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku.
Odborníci z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., se ve ZBORNÍKU PRÍSPEVKOV prezentovali dosaženými výsledky:
Mgr. Kateřina Bátrlová
Abstrakt: V roce 2015 byl vytvořen systém hodnocení pracovního potenciálu osob se zdravotním postižením pro účely zaměstnanosti. Tento systém je založen na spolupráci Úřadu práce ČR (ÚP) a ergodiagnostických center, která v něm mají klíčovou roli a jejich postupy se řídí jednotnou metodikou – „Metodika standardů ergodiagnostiky pro účely hodnocení pracovního potenciálu osob se zdravotním postižením“. Ergodiagnostika má v oblasti diagnostiky osob se zdravotním postižením klíčovou a nezastupitelnou roli. U těchto osob je nutné zmapovat vliv jejich zdravotních problémů na možnosti uplatnění na regionálním trhu práce, ale i na možnosti dalšího profesního směřování po případné změně funkčního zdravotního stavu. S ohledem na vývoj této problematiky a potřebu zachování standardizace poskytování služeb bylo přibližně po 10 letech nutné zhodnotit funkčnost celého systému a analyzovat proces ergodiagnostiky. Za tímto účelem byl Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR zahájen projekt „Analýza fungování ergodiagnostických center, revize procesů a aktualizace metodiky standardů ergodiagnostiky“, který probíhá v letech 2024–2026. Tento příspěvek se zaměřuje na problematiku ergodiagnostiky v ČR a shrnuje první rok realizace zmíněného projektu. Hlavním řešitelem projektu je Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., a spoluřešitelem Státní zdravotní ústav.
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2023–2027 a je součástí výzkumného úkolu 01-S4-2024-VÚBP Analýza fungování Ergodiagnostických center, revize procesů a aktualizace metodiky standardů ergodiagnostiky, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, v letech 2024–2026.
Abstrakt: Psychosociální rizika na pracovištích vyžadují pro své řešení cílený a systematický přístup. V rámci výzkumného projektu byla připravena intervenční opatření, která se zaměřují na primární, sekundární a terciární úroveň prevence tak, aby bylo možno snižovat důsledky pracovního stresu, a zároveň předcházet jeho vzniku. Cílem je na základě analýzy stavu eliminovat rizikové faktory na pracovišti, posílit psychickou odolnost zaměstnanců a nabídnout řešení pro ty, kteří již psychosociálními riziky trpí. Implementace metodiky může významně přispět ke zlepšení pracovního prostředí, snížení fluktuace a nemocnosti a zlepšení kvality poskytovaných služeb těmito pracovišti.
Metodika je výsledkem řešení výzkumného projektu (Možnosti intervenčních opatření u zaměstnanců vystavených náročné komunikaci s klienty ve veřejné správě se zaměřením na úřady práce) řešeného v rámci programu (institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a výzkumného úkolu 10-S4-2021-VÚBP, 2021–2023).
RNDr. Stanislav Malý, Ph.D., DBA
Abstrakt: Článek se zaměřuje na hodnocení přetížení bederní páteře pomocí ergonomického checklistu, zejména v kontextu uznávání onemocnění bederní páteře jako nemoci z povolání v České republice od 1. ledna 2023. Byla vypracována metodika, která identifikuje klíčové rizikové faktory přispívající k rozvoji muskuloskeletálních onemocnění prostřednictvím ergonomických hodnocení. Tato metoda nabízí preventivní a nápravná opatření s cílem zlepšit pracovní podmínky a snížit fyzickou zátěž na bederní páteř. Ergonomický checklist slouží jako nástroj pro zaměstnavatele k identifikaci rizik na pracovišti a implementaci potřebných ergonomických úprav, které přispívají ke zdravějším pracovním podmínkám.
Podpořeno MZ ČR – RVO (Státní zdravotní ústav – SZÚ, IČ 75010330). Financováno z projektu Institucionální podpory MPSV – Číslo projektu: 06-S4-2022-VUBP Výzkum rozhodujících faktorů MSD a problémů s bederní páteří, možnosti prevence a nápravných opatření se zaměřením na ergonomická řešení v pracovních systémech (autonomní výzkum), 2022−2024.
Doc. Ing. et Ing. Karel Klouda, CSc., Ph.D., MBA; Ing. Jiří Tilhon, Ph.D., LL.M.
Abstrakt: Pro ochranu dýchacích cest dětí nejsou v současné době schváleny žádné zkušební normy, dle kterých by se vyráběli nebo testovali dětské respirátory, s ohledem na potřeby dětského uživatele. V rámci výzkumu jsou proto blíže přiblíženy parametry, které je při navrhování ochranné polomasky pro děti zohlednit. Téma přibližuje navržený materiál, který je pomocí aktuálních zkušebních metod testován na dýchací odpor a záchyt aerosolů, přičemž výsledky budou uzpůsobeny dle dýchacích odporů dětí.
Příspěvek byl zpracován v rámci řešení dizertační práce autorky a projektu SGS č. SP 2024/044 Ochrana dýchacích cest na principe sorpce.
Konferenci na Slovensku pořádá Strojnická fakulta TU v Košicích ve spolupráci s Národným inšpektorátom práce a Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví (EU-OSHA) s cílem prezentovat nové trendy, postupy prevence a zkušenosti správné praxe v oblasti BOZP a managementu rizik.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.