Dne 8. 6. 2022 předali náměstkyně ministra vlády Zuzana Freitas Lopesová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a poslankyně Parlamentu ČR Olga Richterová a náměstek ředitele Výzkumného ústavu bezpečnosti práce Stanislav Malý ceny vítězům dětské výtvarné soutěže NENIČ SI TĚLO.
Celostátní výtvarná soutěž vyhlášená Výzkumným ústavem bezpečnosti práce se uskutečnila jako součást evropské kampaně Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž. Nad soutěží, kterou podpořila Evropská agentura pro BOZP, převzalo záštitu Ministerstvo práce a sociálních věcí. Děti ze základních škol, základních uměleckých, praktických a dalších škol a také z dětských domovů znázorňovaly za pomocí kresby a malby špatné návyky a nesprávné techniky ohrožující zdraví člověka při pracovních i běžných činnostech vč. používání informačních technologií.
70 škol a dětských domovů z celé ČR přihlásilo do soutěže celkem 249 výtvarných prací svých svěřenců. Pěti úspěšným autorům v každé kategorii byly předány hodnotné ceny. Udělena byla letos také mimořádná cena. Odměněni byli i pedagogové, kteří oceněné tvůrce přihlásili do soutěže, cenu převzaly i obě školy, jejichž žáci se umístili na prvních místech.
Přehled oceněných soutěžících:
I. kategorie (věk 6 až 10 let)
II. kategorie (11 až 16 let)
Mimořádná cena za invenci a kreativitu
Soutěž byla tentokrát zaměřena na příčiny a prevenci onemocnění svalově-kosterní soustavy dětí, mládeže a pracující populace. Téma soutěže bylo zvoleno v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání, který představuje prostor pro seznamování žáků s problematikou zdraví člověka a potřebou jeho aktivní podpory, protože podpora muskuloskeletálního zdraví začíná už ve škole.
Muskuloskeletální poruchy se u dětí a mladých lidí, jakož i u mladých pracovníků vyskytují ve znepokojivě vysoké míře a zapojení škol do problematiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci může přispět k předcházení tomuto jevu. Účinné jsou zejména vzdělávání a osvěta zahrnující příklady osvědčených postupů a výzvy, jak přimět lidi se hýbat a předcházet tak muskuloskeletálním poruchám. Okruh muskuloskeletálních obtíží a onemocnění a jejich příčin demonstrovali autoři prací na příkladech nevhodných školních aktovek a batohů a na jejich neúměrné tíze i na způsobu jejich nošení, na dlouhodobém sezení při vyučování ve škole nebo doma při distanční výuce, nesprávných rozměrech nábytku využívaného k učení a trávení volného času, vč. nevhodných pozic zaujímaných při práci s počítačem a jinými informačními a komunikačními technologiemi.
Vedle poukazování na nesprávné počínání vybízeli obrazem i ke správné praxi. V oblasti světa práce si všímali například problematiky ručního zvedání a přemisťování břemen nebo úskalí výkonu práce některých profesí. Z bezmála 250 doručených soutěžních prací nebylo jednoduché vybrat pouze deset nejlepších, které mohly být odměněny věcnými cenami. Odměnou pro všechny budiž alespoň poučení do života, jak předcházet bolestem zad a dalším zdravotním obtížím z přetěžování svalově-kosterní soustavy, které mnohdy mohou vyústit do rozměrů, které vyžadují léčení. Rozhodně všichni soutěžící tak udělali něco pro své zdraví.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.