Pravidlo 30 a 30

Meteorologové nás upozorňují, že počasí jde z extrému do extrému. Bouřkové a větrné počasí se zdá, že se vyskytuje na naší planetě častěji a častěji. Při práci venku, například v lese nebo v zemědělství, jsou pracovníci v takovém počasí bezprostředně ohroženi. Kanadský institut BOZP věnoval v letošním červnovém bulletinu této problematice zajímavý článek.

Meteorologové nás upozorňují, že počasí jde z extrému do extrému. Bouřkové a větrné počasí se zdá, že se vyskytuje na naší planetě častěji a častěji. Při práci venku, například v lese nebo v zemědělství, jsou pracovníci v takovém počasí bezprostředně ohroženi. Kanadský institut BOZP věnoval v letošním červnovém bulletinu této problematice zajímavý článek. Protože se podobná problematika neobjevuje v českém odborném tisku často a bývá odborníky na BOZP opomíjena, rádi bychom s ní čtenáře seznámili.

Víte, že v létě v Kanadě uhodí blesk každé tři sekundy? Hlavními měsíci, kdy dochází k bouřkám jsou v Kanadě měsíce duben až říjen. K bouřkám dochází nejčastěji v pozdním odpoledni a krátce před východem slunce.

I když pravděpodobnost, že do vás uhodí blesk je jedna k milionu, Kanadský úřad životního prostředí oznamuje, že blesk zabije v průměru každý rok 6 až 12 osob a kolem 60 je jich vážně zraněno. Těmto poškozením zdraví by se dalo předcházet, byli-li by lidé na podobnou událost dostatečně připraveni. Je to důležité pro zaměstnance pracující venku — stavební dělníky, zemědělce, chovatele zvířat, montéry venkovních zařízení apod. Zaměstnavatelé by měli zaměstnance vybavit potřebnými znalostmi a dovednostmi na ochranu před bleskem.

Prevence před zásahem blesku začíná předtím, než bouře vůbec přijde. Při plánování prací by měla být vzata v úvahu předpověd‘ počasí a provádění prací přizpůsobeno jeho možnému vývoji. Oznamuje-li meteorologický ústav blížící se bouřkové počasí, nebo již začíná hřmít, uvažujte o bezpečném úkrytu. Pamatujte si pravidlo 30 — 30.

  • Napočítáte-li třicet sekund času nebo méně mezi zábleskem a zahřměním, všeho nechte a hledejte bezpečný úkryt.
  • Zustaňte v úkrytu ještě 30 minut poté, co jste uslyšeli poslední zahřmění.

Protože světlo se pohybuje rychleji než zvuk, nejdříve vidíme záblesk a teprve poté slyšíme zahřmění. Každá sekunda mezí zábleskem a zahřměním představuje asi 300-metrovou vzdálenost. Znamená to, že počítáme-li méně než 30 sekund mezi zábleskem a zahřměním, bouře je méně než 10 km daleko. Existuje 80 O šance, že další blesk uhodí uvnitř okruhu těchto deseti kilometrů.

Slyšíte-li za chvilku další hrom, jste v přímém dosahu bouřky. Je-li zvuk hromu praskavý, znamená to. že je blesk blízko. Okamžitě se odeberte do bezpečného úkrytu, protože ve venkovním prostoru při bouřce žádný bezpečný prostor neexistuje.

Bezpečné úkryty

Nejbezpečnější místo ochrany před bouřkou naleznete v bezpečném objektu. Bezpečný objekt je objekt, který má střechu s hromosvodem, zdi a podlahy s uzemněným vnitřními rozvody. I uvnitř je však nutné být obezřetný.

  • Nezdržujte se u vchodu, čím více zdí mezi venkem a vámi, tím lépe.
  • Nezdržujte se u oken, dveří, komínu, krbových průduchů, radiátoru, kamen, kovových trubek, elektrických nebo elektronických přístrojů apod.
  • Nepoužívejte při bouřce telefon nebo elektrický přístroj.

Druhé nejbezpečnější místo je vozidlo s gumovými koly (nákladní auto, osobní vozidlo), ne však traktor, či vozidlo bez střechy.

  • Vozidlo nesmí být zaparkováno během bouřky v blízkosti stromu nebo jiných vysokých objektu, které by na něho mohly padnout.
  • Ve vozidle dobře uzavřete okénka a na sedadle s rukama v klíně klidně vyčkejte konce bouřky.
    Nedotýkejte se kovových částí vozidla včetně volantu. Pokud by došlo k úderu blesku, tento sjede po kovovém rámu vozidla a obyčejně přeskočí přes pneumatiky do země.

Nebezpečné úkryty

Bezpečné nejsou objekty bez hromosvodu a uzemněných vnitřních rozvodů. Může se jednat o stany, skleníky, otevřené přístřešky, zastřešené otevřené sklady.
 
Venkovní prostor

Ve venkovním prostoru neexistuje bezpečný úkryt před bouřkou. Existují však prostory méně nebezpečné než jiné. Dobrá rada je:

  • Nezdržujte se v blízkosti vysokých objektu (stromu, stožáru, komínu), vodní plochy a dalších prostředku, které mohou přitahovat blesky (traktory, jeřáby. kovové ploty).
  • Nezdržujte se na rovné ploše tak, abyste vyčnívali. Hledejte pro úkryt prohlubeň, údolíčko.
  • Je-li vás skupina, nezůstávejte blízko u sebe. Rozmístěte se do vzdálenosti několika metru od sebe.

Osobní ochrana

Cítíte-li, že vám při bouřce vstávají vlasy, je pravděpodobné, že se do vás chystá uhodit blesk.

  • Okamžitě klesněte na bobek, s nohama u sebe, ruce zaklesněte kolem kolen a nahněte se dopředu.
  • Snažte se být co nejmenší, na zem si však nelehejte.
  • Snižte na minimum kontakt se zemí.

Záchrana postiženého

Dojde-Ii k zásahu blesku člověka, elektrický výboj může způsobit popáleniny a dokonce zástavu dechu nebo srdce u postiženého. Pro záchrance však není postižený nebezpečný. Záchrance by se měl okamžitě přivolat pomoc. Pokud postižený nedýchá, mělo by být zahájeno dýchání z úst do úst. Pokud není cítit puls, zachránce by měl zahájit odbornou resuscitaci, pro kterou by měl být vyškolen.

Zdroj:
DK.: Pravidlo 30 a 30. Bezpečnost a hygiena práce č. 7-8 (2007), s. 26-27.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail