Pracovní úraz způsobený chybou jiného zaměstnance

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Stal se nám pracovní úraz zaměstnance. Při odběru vzorků horké vody operátor omylem otevřel ventil a došlo k opaření pracovníka odebírajícího vzorek. Operátor prováděl v jeden okamžik dva úkony. Postižený byl ošetřen v nemocnici bez hospitalizace s následnou pracovní neschopností. Provedli jsme záznam do knihy úrazů a následně jsme do 5. dne následujícího měsíce oznámili pracovní úraz oblastnímu inspektorátu práce (OIP) a pojišťovnám. Proběhlo šetření a byla navržena opatření k zamezení opakování podobné situace. Byl tento postup dostačující a správný? Jak se postavit k "cizímu zavinění" chybou operátora při dálkovém ovládání ventilů? Lze očekávat nějaký mimopracovní soudní spor?

Domnívám se, že další spor již následovat nebude. Z Vašeho dotazu vyplývá, že již proběhlo šetření úrazu a že jste navrhli opatření, s kterými byl vysloven souhlas. Samozřejmě předpokládám, že kromě knihy úrazů jste sepsali i záznam o úrazu a zaslali ho všem orgánům a institucím uvedeným v nařízení vlády č. 201/2010 Sb. Tak to je asi z hlediska BOZP z Vaší strany maximum možného. Následně už pak jen úraz odškodníte, tzn. spojíte se s Vaší zákonnou pojišťovnou a dotyčnému vyplatíte náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a zákoníku práce a náhradu bolestného.

Jen trochu nerozumím tomu, jestli operátor byl Váš zaměstnanec nebo zaměstnanec cizího zaměstnavatele. Pokud šlo o cizího zaměstnance, pak je třeba případ projednat i s jeho zaměstnavatelem a upozornit ho, že i s ním možná OIP zavede šetření ohledně toho, jaká přijme opatření, aby nedocházelo k situaci, že operátor provádí dva úkony naráz a přitom způsobí poškození zdraví.

Pokud jde o zaměstnance, jenž způsobil onen pracovní úraz druhému, tak ten za škodu a nemajetkovou újmu z titulu pracovního úrazu neodpovídá – to odpovídá vždy zaměstnavatel a zaměstnavatel je také pro tento případ přímo ze zákona pojištěn. Navíc z dotazu vyplývá, že nešlo o úmyslné zavinění. Zaměstnanec vykonával naráz dva úkony, šlo tedy o nedbalost, proto bych asi o žádných sankcích vůči zaměstnanci neuvažovala. V takovém případě je třeba případ hlavně dobře rozebrat, projednat a přijmout opatření v rámci organizace práce a pracovních postupů, aby k něčemu takovému nemohlo dojít. Zaměstnavatel by teoreticky mohl požadovat náhradu škody z titulu obecné odpovědnosti zaměstnance za škodu, ale to by se muselo prokázat, že dotyčný skutečně jednal nedbale a porušil organizační předpisy, například když měl výslovně uloženo, že musí provádět jednotlivé úkony postupně. Pokud ale zaměstnanci výslovně neprokážete, že mu bylo nějakým pokynem uloženo postupovat „tak a tak“ a on že to porušil, tak ho sankcionovat nemůžete. Je také třeba vzít v úvahu roli jeho vedoucího, jestli věděl, jak se dané operace provádí a jak on k tomu přistupoval. Vedoucí totiž odpovídá za to, jak se na pracovišti pracuje.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o tzv. těžký pracovní úraz, myslím že další postihy (ani ze strany inspekce práce) nehrozí, natož soudní spor. Ten by hrozil pouze tehdy, když byste úraz neodškodnili.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail