Pracovní úraz – devastaci palce - způsobila zachycená rukavice strojem.
Úrazový děj
Pracovní úraz se stal při ohýbání plechu. Pracovnice prováděla obsluhu tvářecího stroje motorické ohýbačky na oddělení přípravy kovo. Stroj obsluhovala společně s kolegyní, která ovládala nožní ovládač stroje a ona přidržovala na opačné straně ohýbací lišty rozvinutý tvar plechu pro součást „podlahový práh“, který má šířku 150 mm, délku 2633 mm, úhel 130°. Při ohýbání podlahového prahu se pracovnice opřela levou rukou o levý štít stroje, při pohybu kloubu ohýbací desky (na vnitřní straně levého štítu) došlo k zachycení rukavice na levé ruce a vtažení palce levé ruky do mezery mezi štít stroje a kloub, což mělo za následek převrácení palce a jeho těžkou devastaci.
Šetření úrazu
Zjistilo se, že:
Porušení povinností zaměstnavatele:
§ 4 odst. 1 písm. a) z. č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP při práci, ve znění pozdějších předpisů, tím, že motorický ohýbací stroj umístěný na oddělení přípravy kovo v hale montáže kontejnerů, nemá nebezpečné střižné a tlačné místo, které vzniká mezi pravým štítem a pravým kloubem u ohýbací desky; a levým štítem a levým kloubem u ohýbací desky, při jejich pracovním pohybu, vybaveno ochrannými zařízeními, která chrání život a zdraví zaměstnanců. Zaměstnavatel tím nezajistil, aby motorická ohýbačka byla z hlediska BOZP vhodná pro práci, při které je používána.
§ 6 odst. 1 z. č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP při práci, ve znění pozdějších předpisů, tím, že na pracovišti u motorického ohýbacího stroje, na kterém jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví, neumístil bezpečnostní značky a nestanovil hlasové signály (dle bodu 8 přílohy k nařízení vlády č. 11/2001 Sb., v platném znění), které poskytují informace nebo instrukce týkající se BOZP, a neseznámil s nimi zaměstnance. Signály musí být používány zejména v případě, že stroj obsluhuje více než jeden zaměstnanec a ovládání stroje je prováděno z jednoho pracoviště a vzniká tak riziko poškození zdraví při nečekaném spuštění stroje.
§ 102 odst. 1 z. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, tím, že nevyhledal riziko ohrožení zdraví na motorickém ohýbacím stroji v místě mezi pravým štítem a pravým kloubem u ohýbací desky; a levým štítem a levým kloubem u ohýbací desky, při jejich pracovním pohybu, a neuvedl toto riziko v „Přehledu pracovních rizik“ přesto, že toto riziko objektivně existuje a stalo se příčinou vzniku pracovního úrazu s hospitalizací další, než pět dní. Zaměstnavatel tak nevytvořil bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky přijímáním opatření k předcházení rizikům.
Porušení povinností postiženým ani jinou osobou nebo subjektem nebylo zjištěno.
Závěr
Opatření přijatá zaměstnavatelem podle proti opakování pracovního úrazu podle § 105 odst. 5 zákoníku práce:
Technická: podle vyjádření zaměstnavatele je motorická ohýbačka ještě v záruční době a z toho důvodu nemůže provádět žádné zásahy do konstrukce stroje, a proto nemůže tech. opatření přijmout. Způsob zamezení podobných úrazů bude řešen ve spolupráci s dodavatelem stroje.
Organizační: na podlaze u motorické ohýbačky bude vyznačeno místo postavení obsluhy při obsluze stroje tak, aby nemohla zasáhnout do nebezpečných pracovních míst stroje. Vyhodnocení pracovních rizik bude doplněno o vyhodnocení rizika vznikajícího při pohybu kloubu stroje u ohýbací desky. Budou stanoveny signály pro dorozumívání obsluhy motorické ohýbačky. Bude vyzván dodavatel a výrobce, aby uvedli stroj do stavu odpovídající platné legislativě a to i legislativě v oblasti BOZP platné v ČR.
Výchovná: seznámení všech zaměstnanců, kterých se problematika práce na ohýbacím stroji dotýká, s příčinami vzniku pracovního úrazu.
Výchovná a organizační opatření považuje OIP za dostatečná, technická nebyla dosud realizována ani navržena, proto je nelze posoudit.
Opatření uložená inspektorem OIP podle § 7 odst. 1 písm. k) zákona o inspekci práce:
Na základě oznámení vzniku pracovního úrazu s hospitalizací delší než pět dní, provedl OIP u zaměstnavatele kontrolu dle § 5 odst. 1 písm. e) v rozsahu § 3 odst. 1 písm. c) z. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Provedenou kontrolou byly zjištěny nedostatky na straně zaměstnavatele v péči o BOZP. Zaměstnavateli bylo v souladu s § 7 odst. 1 písm. k) z. č. 251/2005 Sb. uloženo opatření k odstranění nedostatků a stanoveny přiměřené lhůty k jejich odstranění a k podání písemné zprávy o přijatých opatřeních. Za nesplnění povinností stanovených právními předpisy k zajištění BOZP byl podán návrh na zahájení správního řízení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Dovolil bych si upozornit na
Jak zajistit bezpečnost u tvářecích strojů?????