Zveme vás na workshop Kultura bezpečnosti, který se uskuteční dne 22. listopadu 2023 od 14 do 17 hodin v rámci výzkumného úkolu 03-S4-2023-VUBP Předávání informací v oblasti BOZP, krizového řízení a ochrany obyvatelstva pro širokou veřejnost prostřednictvím technologických trendů.
Kladli jste si někdy otázky typu
Dříve možná platilo, že pracovní úrazy byly pouze přímým důsledkem nedbalého nebo nebezpečného chování zaměstnanců. Zatímco nyní většina osob zodpovídajících za bezpečnost a ochranu zdraví na pracovištích akceptuje, že většina pracovních úrazů je způsobena kombinací zaměstnanec, zaměstnavatel, práce a pracovní faktor.
Kultura bezpečnosti znamená aktivní zapojení zaměstnanců, vysoké povědomí o bezpečnosti, týmovou spolupráci, angažovanost a otevřenou komunikaci založenou na důvěře. Díky tomu zlepšuje také produktivitu, kvalitu i efektivitu. Investice věnované do rozvoje kultury bezpečnosti jsou přínosem pro celý podnik společnost a pozitivně ovlivňují výslednou firemní kulturu.
Kultura bezpečnosti není jen regulérním požadavkem, ale investicí do budoucnosti organizace. Zajímá vás, proč by měla být kultura bezpečnosti prioritou a jak ji můžeme efektivně implementovat?
Workshop může být klíčem k transformaci pracovního prostředí na bezpečné, inovativní a prosperující místo pro všechny.
Mgr. et Mgr. Josef Senčík – úvodní slovo a moderování workshopu
Josef je odborně způsobilá osoba v prevenci rizik, koordinátor BOZP na staveništi a soudní znalec v oboru bezpečnost práce. Oboru se věnuje v rámci Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., ale má i bohaté zkušenosti z praxe ze spolupráce s veřejným i soukromým sektorem.
Mgr. Jaroslav Frank – Jak na kulturu bezpečnosti
Jaroslav má dlouhodobou praxi v oblasti aplikované psychologie práce a organizace a ve vzdělávání dospělých. V průběhu své kariéry získal značné zkušenosti s vedením tréninků manažerských dovedností v českých a nadnárodních společnostech od TOP managementu přes liniový management až po klíčové pracovníky.
V oblasti BOZP pracoval v projektech zaměřených na oblast kultury bezpečnosti a také na motivaci zaměstnanců k prevenci BOZP. Získal tak praktické zkušenosti s kultivací kultury bezpečnosti a motivací zaměstnanců k dodržování pravidel BOZP, s rozvojem specialistů BOZP v organizacích a vedl také workshopy s výkonnými zaměstnanci zaměřené na prevenci selhání lidského faktoru.
Ing. Vítězslav Klement, MBA – Využití umělé inteligence v budování kultury bezpečnosti
Vítězslav je vystudovaný makro-ekonom, který se hned po škole vydal cestou online marketingu, tvorby obsahu a sociálních sítí. Od roku 2013 je spojen s mediální agenturou GroupM, kde si prošel hned několika pozicemi, při kterých se dostal k práci pro největší klienty v České republice.
Ing. Oldřich Kolínský a Martin Pagáč – Bezpečnostní kultura ve společnosti Wrigley Confections, k. s.
Martin od roku 2019 pracuje ve společnosti Wrigley Confections. Začínal jako vedoucí směny a od roku 2021 je součástí malého týmu HSE. Zabývá se zejména motivací lidí k bezpečnosti a propagací tohoto oboru.
Oldřich na stejné adrese působí také od roku 2019, jako manager týmu HSE. Pracuje na naplnění HSE vize 2025, jejíž stěžejní součástí je i motivace pracovníků a budování kultury bezpečnosti. Oba reprezentovali zmiňovanou společnost v soutěži Safety Culture Award 2022/2023, která si odnesla obě hlavní ceny.
Účast na workshopu je zdarma a bude probíhat prezenční formou ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce, v. v. i. (Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1 – Nové Město, zasedací místnost, 2. patro), kde budou mít účastníci možnost živě diskutovat s našimi lektory. Účastníci obdrží informační materiály a k dispozici bude též drobné občerstvení. Pro zájemce, kteří se nemohou zúčastnit osobně, bude workshop streamován na YouTube kanálu VÚBP.
Kontaktní osoba: Ing. Kateřina Jurčová, jurcova@vubp.cz
Těšíme se na vaši účast.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.