Používání montážních plošin

Tato zařízení známe všichni. Setkáváme se s nimi na ulicích, sídlištích a dalších místech přístupných veřejnosti. Byla zařazena do kategorie vyhrazených zdvihacích zařízení. To svědčí o tom, že se jedná o zařízení, která vyžadují zvláštní péči.

Mluvíme o pracovních plošinách. Neumíme si bez nich představit například zdobení veřejných prostor před vánočními svátky. Zvláštní péče spočívá zejména v tom, že revize na těchto zařízeních musí provádět revizní technik s příslušnou kvalifikací ve smyslu vyhlášky č. 19/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená zdvihací zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti. Tato vyhláška je sice letitá, ale stále platná.

Pracovní plošinu smí obsluhovat osoba, která má kvalifikaci pro konkrétní typ plošiny. Zmiňuji se o tom z toho důvodu, že se objevila informace, že jistá firma vydává průkazy s mezinárodní platností. Ovšem tato informace je v rozporu s naší legislativou. Ve zmíněném průkazu ani není uveden konkrétní typ plošiny.

Zaměstnanci, kteří obsluhují plošiny, musejí být seznámeni s obsahem návodu pro obsluhu pracovní plošiny. Návod k obsluze, dodaný výrobcem zařízení, je součástí každého výrobku. Avšak zvláště půjčovny těchto zařízení návody k obsluze mnohdy nemají. Při zapůjčení by měl být zákazník ubezpečen, že plošina je po technické stránce v pořádku a že byla podrobena pravidelné revizi. Zákazník by měl být též seznámen s veškerými potřebnými informacemi pro bezpečné zacházení a měl by mít k dispozici návod pro obsluhu zařízení. Toto ale není vždy plněno a zajištěno.

Dále bych chtěl uvést několik porušení předpisů, k nimž dochází a které mohou mít i tragické následky. Podívejme se například na ulici, kde plošina pracuje. Základním požadavkem je zabezpečit ohrožený prostor pod místem práce ve výšce. Velice často toto není splněno a pod košem se volně pohybují občané včetně maminek s kočárky. Obsluha si pravděpodobně ani neuvědomuje, že i sebelepší pracovník může upustit pracovní nástroj a co by se v takovém případě mohlo stát.

Další nebezpečí představuje manipulační prostor, který zasahuje do komunikace. Například tento problém byl příčinou vzniku vážného pracovního úrazu. Úraz se stal při dokončovacích pracích na jedné čerpací stanici, když plošina při práci částečně zasahovala do silnice I. třídy. Pracovní prostor nebyl dostatečně zabezpečen, přijíždějící nákladní automobil neměl dostatečný boční odstup a zachytil rameno plošiny. Důsledkem bylo těžké zranění obsluhy, která vypadla z koše. Utrpěla zranění hlavy s trvalými následky.

Dalším nezbytným údajem pro práci s plošinou je nosnost plošiny. Rozhodně nejde o „zbytečný“ údaj a je umístěn v koši plošiny. Většinou se jedná o nosnost okolo 200 kg. Často vidíme, jak v koši pracují dva urostlí mladíci, když v koši s sebou mají ještě potřebné nářadí. Toto může vést k poškození celého hydraulického systému a ocelové konstrukce plošiny. Dále například se může zdát, že řada pracovníků dosud nepochopila, že dvoutyčové zábradlí slouží k jejich ochraně proti pádu a ne jako žebřík.

Bylo by možné pokračovat dalšími poznatky a příklady, se kterými jsem se setkal v průběhu své činnosti v oblasti bezpečnosti práce. Smyslem tohoto článku nebylo strašit, ale upozornit na nebezpečí spojená s prací plošin.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail