Na dotaz odpověděla MUDr. Ariana Lajčíková, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.
Dozvěděla jsem se, že kolega zřejmě prodělal spalničky a normálně chodil celou dobu do práce. Vyrážku má i nyní. Jak v takovém případu postupovat? Má nám zaměstnavatel nařídit karanténu?
Dotaz byl konzultován s odbornicemi z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.
Zaměstnavatel nemá právo nařizovat karanténu, nemá dnes ani právo nařizovat zaměstnanci, aby šel k lékaři. Předpokládá se, že člověk v případě onemocnění navštíví praktického lékaře a ten, pokud diagnostikuje nakažlivé onemocnění, informuje hygienika. Nakažlivá onemocnění takovému hlášení podléhají povinně a hlášení musí učinit každý lékař bez ohledu na svou odbornost. Hygienik pak provede v místě potřebná šetření a může karanténu nařídit.
Z dotazu nevyplývá, že u dotčeného člověka byly spalničky skutečně diagnostikovány. Pokud ano, jednalo by se o přestupek lékaře, pokud infekční onemocnění nehlásil. Epidemiologové se domnívají, že může jít o jiné onemocnění. Vede je k tomu údaj o přetrvávající vyrážce u dotčeného pracovníka. Její výsev u spalniček totiž od hlavy začíná, ale také od hlavy ustupuje, takže vyrážka před uzdravením není vidět. Může to být například i alergický exém.
V tomto případě lze pouze apelovat na slušnost pracovníka, vysvětlit mu, že by spolupracovníky uklidnilo ujištění lékaře, že o spalničky nejde.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Čistě teoreticky...