Inspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) šetřili za rok 2006 na celém území ČR celkem 67 704 pracovních úrazů, z čehož 0,23 % představují smrtelné pracovní úrazy. Snižování počtu pracovních úrazů je označováno za záležitost dlouhodobého působení a klesající trend panující zejména v oblasti smrtelných pracovních úrazů během posledních let lze kvitovat příznivě. Zatímco v roce 2005 bylo zaznamenáno 169 smrtelných pracovních úrazů, v roce 2006 již jejich počet poklesl na 154.
Nejvíce smrtelných pracovních úrazů (15) se v roce 2006 odehrálo v odvětví silniční nákladní dopravy, dále při výstavbě pozemních a inženýrských staveb (11 úrazů s následkem smrti) a v podnicích smíšeného hospodářství (rostlinná výroba kombinovaná s živočišnou výrobou, 7 smrtelných pracovních úrazů).
Příčiny zlepšování situace spočívají v úsilí organizací o zvyšování firemní kultury, což se děje také pod vlivem konkurence a zájmu zahraničních investorů a projevuje se mj. také v investicích firem do oblasti BOZP. Nezanedbatelný vliv v působení na firmy má také prevence, která je součástí kontrolní činnosti inspektorů SÚIP. Mezi hlavními úkoly kontrolních akcí, z nichž vychází inspekční činnost SÚIP, se tak opakovaně objevila např. bezpečnost práce ve stavebnictví, dodržování stanoveného pracovního režimu řidičů či kontrola systému BOZP v malých a středních podnicích.
Špatně odhadnutá pracovní rizika
Neustále a v průřezu všemi obory ekonomické činnosti však stoupá počet pracovních úrazů, jejichž příčinou je špatně nebo nedostatečně odhadnuté riziko (71,83 % z celkového počtu pracovních úrazů). Tak např. přibývá pracovních úrazů řidičů hromadné dopravy utrpěných v konfliktu s nevhodně se chovajícími cestujícími.
Do této kategorie náleží i případ barmanky, která utrpěla pracovní úraz, když byla slovně a poté i fyzicky napadena hosty, kteří po uzavírací hodině odmítli opustit bar. Příčinou jejích zranění bylo nedostatečně odhadnuté riziko vyplývající ze zvoleného jednání souvisejícího s výkonem práce.
Pracovní úrazy mladých lidí
Za posledních deset let v ČR výrazně poklesl počet pracovních úrazů mladých pracovníků, jejichž chmurná statistika se jinak stává celoevropským problémem. Na základě údajů evropského statistického úřadu Eurostat je riziko pracovního úrazu mezi mladými lidmi o 50 % vyšší než v jiné kategorii.
Problém se přitom netýká jen mladistvých ve věku do 18 let, ale zejména pracovníků do 30 let věku a obecně také pracovníků s relativně krátkou dobou po nástupu do nového zaměstnání (cca 2 roky), případně při změně profese a následném zaučení. Na skutečnosti, že se jim stal pracovní úraz, se přitom výrazně podepisuje absence pracovních zkušeností a návyků získaných mj. také od profesně starších a zkušených spolupracovníků, jakých však často ve firmách nebývá mnoho.
Evropská agentura ve španělském Bilbau proto ve spolupráci s členskými státy Evropské unie vyhlásila v roce 2006 soutěž pro celou řadu kategorií. V jejím rámci proběhla v ČR jako součást „Evropského týdne – BOZP na start“ akce, jejímž cílem je rozšířit v podnicích a na školách povědomí o existujících rizicích na pracovištích a o jejich prevenci a zvýšit informovanost mladé generace o problematice bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a tak směřovat k lepší přípravě mladých lidí k výkonu povolání a k jejich odpovědnosti v oblasti BOZP.
I když se příslušné statistické údaje o pracovních úrazech mladých lidí v rámci ČR dlouhodobě pohybují pod celorepublikovým průměrem pracovní úrazovosti, na 100 pojištěnců připadá 1,4 pracovního úrazu mladistvých. Uspokojivou skutečnost nicméně představuje fakt, že poslední smrtelný pracovní úraz v této věkové kategorii byl naposledy zaznamenán v roce 1998.
ZDROJ:
Foltisová, Ivona. Počet smrtelných úrazů klesá [online]. Praha: MPSV, 2007 [cit. 17-05-2007]. Dostupný z WWW: <http://www.mpsv.cz/cs/4137>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.