Plán bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (plán BOZP) – formální a obsahové náležitosti

Tímto příspěvkem bychom se rádi se čtenáři podělili o naše dosavadní zkušenosti získané v oblasti zajišťování činností koordinátorů BOZP na staveništích v průběhu přípravných a realizačních etap staveb. Náš zde předkládaný výstup jsme vyprofilovali při tvorbě více než pěti desítek plánů BOZP v průběhu roku 2007 a jejich následné aplikaci na koordinovaných staveništích.

Tímto příspěvkem bychom se rádi se čtenáři podělili o naše dosavadní zkušenosti získané v oblasti zajišťování činností koordinátorů BOZP na staveništích v průběhu přípravných a realizačních etap staveb. Náš zde předkládaný výstup jsme vyprofilovali při tvorbě více než pěti desítek plánů BOZP v průběhu roku 2007 a jejich následné aplikaci na koordinovaných staveništích. Příspěvek je doplněn o praktické ukázky stěžejních částí plánů BOZP. Jelikož naše legislativa stanovuje pouze obecný rámec náležitostí plánů BOZP, jedná se o jeden z možných přístupů, který může čtenář využít  jako inspiraci nebo pouhé srovnání s jím používanou metodikou.

Plán bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (dále jen plán BOZP) je dokument obsahující údaje, informace a postupy zpracované v podrobnostech nezbytných pro zajištění bezpečné a zdraví neohrožující práce při realizaci stavby. Plán BOZP je řízený dokument, který sestává z textové části a příloh. Součástí plánu BOZP jsou Informace o rizicích a dále Přehled právních předpisů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi týkající se stavby. Rozsah dokumentu je dán velikostí a náročností stavebního záměru a pohybuje se v rozpětí 20 – 50 stran (A4, A3).

Textová část Plánu BOZP

V úvodu je vedle základních pojmů a zkratek v dokumentu používaných uveden také výčet dokumentů, na základě kterých byl Plán BOZP zpracován, a dále základní pravidla řízení plánu BOZP po celou dobu realizace stavby – postupy, odpovědnosti a spolupráce při seznamování  zhotovitelů s plánem BOZP, při provádění aktualizací plánu BOZP apod. (doporučujeme použít systém řízení stanovený normou ČSN EN ISO 9001:2001). Dále jsou zde uvedeny také veškeré známé charakteristiky nedostatků ve znalostech a neurčitostí, které plán BOZP doprovází zejména v přípravné fázi stavby (např. absence zhotovitelů při zpracování plánu - neznalost harmonogramu stavby, technologií, počtu pracovníků apod.).

Součástí plánu jsou také základní identifikační údaje stavby, a to zejména název a místo realizace stavby, stručný popis stavby a dále kontakty na jednotlivé odpovědné osoby zadavatele stavebních prací, projektanty, stavební dozor, zhotovitele, koordinátora a další osoby mající vliv na zajištění BOZP při realizaci stavby.

Další stěžejní kapitolou textové části plánu BOZP je vymezení základních pravidel spolupráce zadavatele stavebních prací, koordinátora a zhotovitelů při zajišťování BOZP v rámci realizace stavby. Zde je specifikován rozsah povinností, odpovědností a pravomocí jednotlivých subjektů. Zejména se jedná o povinnosti vyplývající ze zákona č. 309/2006 Sb. a Nařízení vlády č. 591/2006 Sb.

V rámci textové části plánu BOZP je dále popsána metodika, která byla koordinátorem zvolena pro vyhodnocení rizik stavby.

Samostatná kapitola je pak věnována vymezení prací a činností vystavujících fyzické osoby zvýšenému ohrožení života nebo poškození zdraví, a to zejména těch, které jsou uvedeny v příloze č. 5 Nařízení vlády č. 591/2006 Sb., a stanovení všeobecných preventivních a koordinačních opatření k minimalizaci rizik vyplývajících z provádění těchto činností.  Bližší specifikace opatření a identifikaci nebezpečí prováděných stavebních činností s ohledem na jejich časový průběh obsahuje přílohová část plánu BOZP Informace o rizicích.

V rámci plánu BOZP jsou stanovena také základní pravidla spolupráce při vzniku mimořádné události na stavbě.

Přílohová část Plánu BOZP:

V přílohách plánu BOZP jsou uvedeny zejména tyto dokumenty: Schéma prostorového uspořádání staveniště, Harmonogram stavby, Informace o rizicích, Přehled právních předpisů, záznamové formuláře pro seznámení zhotovitelů s plánem a o provedených aktualizacích plánu BOZP.

Volnými přílohami plánu BOZP se v rámci realizace stávají dále tyto dokumenty: Informace o rizicích jednotlivých zhotovitelů, technologické, pracovní postupy a provozní bezpečnostní předpisy zhotovitelů a dále veškerá další dokumentace činnosti koordinátora vedená v průběhu realizace stavby (záznamy z kontrolních dnů, záznamy se zjištěnými závadami apod.)

Praktické ukázky:

Ukázka č.1: Titulní strana plánu ikonka pdf
Ukázka č.2: Informace o rizicích ikonka pdf
Ukázka č.3: Registr nebezpeční a opatření ikonka pdf
Ukázka č.4: Schéma prostorového uspořádání staveniště ikonka pdf

Poznámka: Ukázky jsou předkládány samostatně (z různých plánů BOZP). Informace v nich  obsažené na sebe nenavazují.

Komentáře

plán BOZP

18.03.2008 - 15:06 Vladimír Burda
Má to jeden háček. Plán musí být součástí projektové dokumentace (část E)již při povolování stavby, kdy nejsou známí zhotovitelé a tedy nemohou být v jeho příloze jejich technol. a prac. postupy. Rizika vznikají teprve při práci, tedy činnosti prováděné konkrétním postupem. Plán by tedy neobsahoval ani konkrétní rizika. Neobsahoval by tedy prakticky nic z toho, co předpis ukládá. Dle mého názoru musí být plán zpracován už v rámci PD pro stavební povolení s konkrétními postupy, riziky a konkrétními opatřeními. Samozřejmě to nemusí odpovídat postupu konkrétního zhotovitele, který bude později vybrán, což je potom důvodem k aktualizaci plánu. Musí být ale už při projektování navržen bezpečný postup realizace stavby, aby bylo co případně aktualizovat a aby bylo zřejmé již při povolování stavby, že s BOZP se počítá a je technicky i finančně možné ji zajistit. Pokud by tomu tak nebylo, požadavek plánu již v projektu stavby by byl zbytečný. Podle mého názoru je potřeba řešit hlavně naplnění požadavků právních předpisů (konkrétně jak budou na stavbě opatřeními splněny), ochranu před riziky. Hlavně je třeba řešit rizika, která ohrožují život - práce ve výškách, zajištění výkopů, bourání a el. zařízení.

Re: plán BOZP

28.03.2008 - 15:06 Anonym
<P>Dobrý den,jak by jste pak řešil tu situaci, že bude muset být spracován plán BOZP v PD a nebude na stavbě koordinátor BOZP. Kdo pak bude aktualizovat plán BOZP? Já vím, že za plán je odpovědný zadavatel, ale myslíte si, že on bude reagovat na nové poznatky na stavbě ze strany BOZP? Vždyť on se ani na té stavbě nemusí každý den&nbsp;vyskytovat a to se nebavím o tom, že většina investorů ani o tomto požadavku na spracování plánu neví.Vím, že neznalost zákona neomlouvá, ale vždyť nemůžeme vědět vše. </P> <P>A proto si myslím, že plán BOZP v PD v tomto případě stráci na účinnosti a je to jen nutná povinnost.</P> <P>&nbsp;</P>

Re: plán BOZP

29.04.2008 - 11:27 petr
koordinátor bude muset být téměř&nbsp;na každé stavbě dle z.č.309/2006 a prováděcího nařízení vlády 591/2006. plán bozp v pd pro stavební povolení plyne ze zákoné povinnosti a je zpracován v součinnost s POV, i když není znám zhotovitel stavby.&nbsp;Zrovna v POV je přece dáno, jak se stavba bude stavět, z jakých materiálů, jakou technologii apod. z toho důvodu vidím a jsem schopen rozpoznat rizika, při kterých by se měl dát významný pozor na bozp.&nbsp;Pochybuju o tom, že pak přijde nějaký zhotovitel, který byl vybrán na základě výběrového řízení a bude měnit technologii, materiály, kce, časový harmonogram&nbsp;apod. je možné, že dojde k nepatrným niancím, ale ne k zásadním!&nbsp;je to&nbsp;pouze&nbsp;můj názor

<P>Je vidět,že je pan Burda

18.03.2008 - 20:36 Anonym
<P>Je vidět,že je pan Burda "v obrazu".Ideální by byl nějaký software,kde by se daly&nbsp;&nbsp;průběžně vkládat informace,které se v průběhu projektu a realizace mění.Aby software vše zapracoval a změnil v příslušných částech Plánu.Pak vše jen podle potřeby průběžně podle potřeby &nbsp;tisknou.V zahraničí prý takové moudré programy existují,u nás je to utopie.Dalo by se to dělat snad v excelu,ale nedovedu si představit tu dřinu při jakékoliv změně.</P>

Re:

19.03.2008 - 08:46 Tomáš Neugebauer
JIž i nás existuje tento software - KOO PLÁN.

Re:

20.03.2008 - 17:30 Tomáš Kroupa
Ale tento program není moc šťastně řešený. :-(.

Re:

20.03.2008 - 19:42 Láďa
A v čem konkrétně není šťastně řešený.Program jsem si pořídil,ještě jsem nepřišel na všechny jeho finesy,ale jeví se mi jako velmi dobrý.Prosím pana Tomáše Kroupu,aby tu konktétně napsal,proč není Kooplán vhodný.

Plán

19.03.2008 - 07:54 Roman
Já už jsem takový plán v excelu dělal a nebyla to až taková dřina. Nejhorší je začít a pak už to jde líp. Aktualizaci jsem prováděl i 1x týdně (někdy i 2x týdně). Jak však správně poznamenal pan Burda, důležité je mít plán (byť částečný) již při projektu. Sám jsem to začal tvořit v průběhu stavby a víceméně pro sebe, protože investor se na něj VYKAŠLAL a já byl na straně zhotovitele. Myslím, že si ještě počkáme pár měsíců či let, než se objeví plány tak jak mají být a již od PD. Ještě pár mrtvých, invalidů a nešťastných rodin a snad se to zlepší. Chce to jen CHTÍT a to se moc investorům nechce, protože to stojí peníze a pro ně jsou to "zbytečné peníze". Roman

Re: Plán

20.03.2008 - 17:32 T.Kroupa
To trošku odporuje liteře zákona, který stanovuje zpracovatele plánu jako investora a ne zhotovitele. A je to logické.

Re: Plán

21.03.2008 - 09:31 Roman
To já moc dobře VÍM, ale k tomu musí být vůle investora !!! A taky jiných !!!

Re: Plán

28.03.2008 - 14:53 juris
<P>Dobrý den,velmi&nbsp;by mne zajímalo pro jak velkou stavbu jste tento plán dělal a to z toho důvodu, když jste aktualizoval dvakrát za týden, jak jste seznamoval všechny zhotovitele s jeho aktualizací?(podle mne jste to dělal emailem, ale nevím zda by to obstálo jako prokazatelný způsob).</P> <P>A také si nemyslím, že by plán BOZP měl tak velký vliv na dodržování BOZP na stavbě. Zkuste si vyzkoušet kolik lidí(zhotovitelů a jejich pracovníků) jej čte. Dle mého názoru dokud nebudou na stavbách lidé, kteří neustále budou upozorňovat na nedostatky v oblasti BOZP a navrhovat spolu s vedením stavby patřičná opatření, tak se bezpečnost příliš nezmění.&nbsp;</P> <P>Samozřejmě, že každý plán musí obsahovat základní pravidla pro dodržování BOZP na stavbě. Ale také by měly být vyspecifikovány přesné podmínky BOZP s každým zhotovitelem pro jeho danou činnost a ty by měl schválit a&nbsp;dodržovat.Když dáte zhotoviteli plán BOZP o cca.60 stránkách, tak Vám zaručuji že se do něj ani nepodívá.</P> <P>&nbsp;</P> <P>&nbsp;</P> <P>&nbsp;</P> <P>&nbsp;</P>

Píšete tu o počítačovém

26.03.2008 - 17:48 F.U.
Píšete tu o počítačovém programu pro Plán BOZP.Kde je možé sehnat demoverzi a nějaké další informace.Díky.

plán BOZP

28.03.2008 - 16:18 Vladimír Burda
Účel plánu je naplánovat opatření k zajištění BOZP. Pokud se dělá správně, má obrovský význam pro bezpečnost na stavbě, protože předepisuje, jak stavět bezpečně. Zadavatel je většinou zároveň investor a kdo má peníze, ten poroučí. Proto je uložení této povinnosti jemu zcela logická. Dříve platilo "nějak mi to postavte, hlavně ať mě to moc nestojí". Zadavatel neměl žádnou odpovědnost, tak ať se třeba pozabíjejí. Zhotoviteli pak nezbylo, než někde ušetřit, kde to není vidět na hotové stavbě? A tak řekl chlapům: "jste vyučeni, víte, co máte dělat, tak stavějte". BOZ - žádná nebo jen na oko - formální stohy rizik atd. a na stavbě skutek utek. Dnes nic nebrání zadavateli, aby si smluvně zajistil aktualizaci plánu. Koordinátor stejně tuto povinnost ze zákona nemá.

KOOPLAN

15.05.2008 - 23:35 Vláďa
Něco málo o zpracovávání plánu BOZP. Kdysi jsme začínali se zpracováváním plánů BOZP ručně a pomocí excelu. Ne, že by to nešlo, ale byla to velmi "piplavá" práce. Ale to by ještě nebylo to nejhorší - horší bylo, když se měl plán BOZP aktualizovat. Ve většině případů pak bylo rychlejší celý plán BOZP přepracovat úplně znovu. Pak jsme objevili KOOPLAN. Když se s ním člověk seznámí a naučí se s ním pracovat, pak je to opravdu něco jiného nežli ruční zpracovávání . Tento software nám urychlil a zproduktivnil práci; ale hlavně aktualizace plánu BOZP se s tímto softwarem dají dělat daleko jednodušeji např. díky nekonečnému plánovacímu prostředí a možnosti přesunovat jednotlivé činnosti v čase vertikálně i horizontálně. Ale KOPLAN toho umí daleko více. Naší kanceláři se díky tomuto produktu zněkolkanásobila produktivita i zisk. Přejeme autorům softwaru hodně dalších úspěchů a těšíme se na připravované aktualizace KOOPLANu.

Stále zde píšete o software

16.05.2008 - 10:29 F.U.
Stále zde píšete o software pro vyhotovení plánu BOZP.Teď o nějakém,který se jmenuje KOOPLAN..Už jsem se jednou zde ptal (26.3.2008),kde se to dá vidět a jak se to dá objednat.Prosím o informaci kdo to prodává a za kolik.Děkuji.

kooplan

22.07.2008 - 21:11 Radka
Prosím o sdělení kde je možné KOOPLAN zakoupit...díky moc. Radka

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail