Tímto příspěvkem bychom se rádi se čtenáři podělili o naše dosavadní zkušenosti získané v oblasti zajišťování činností koordinátorů BOZP na staveništích v průběhu přípravných a realizačních etap staveb. Náš zde předkládaný výstup jsme vyprofilovali při tvorbě více než pěti desítek plánů BOZP v průběhu roku 2007 a jejich následné aplikaci na koordinovaných staveništích.
Tímto příspěvkem bychom se rádi se čtenáři podělili o naše dosavadní zkušenosti získané v oblasti zajišťování činností koordinátorů BOZP na staveništích v průběhu přípravných a realizačních etap staveb. Náš zde předkládaný výstup jsme vyprofilovali při tvorbě více než pěti desítek plánů BOZP v průběhu roku 2007 a jejich následné aplikaci na koordinovaných staveništích. Příspěvek je doplněn o praktické ukázky stěžejních částí plánů BOZP. Jelikož naše legislativa stanovuje pouze obecný rámec náležitostí plánů BOZP, jedná se o jeden z možných přístupů, který může čtenář využít jako inspiraci nebo pouhé srovnání s jím používanou metodikou.
Plán bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (dále jen plán BOZP) je dokument obsahující údaje, informace a postupy zpracované v podrobnostech nezbytných pro zajištění bezpečné a zdraví neohrožující práce při realizaci stavby. Plán BOZP je řízený dokument, který sestává z textové části a příloh. Součástí plánu BOZP jsou Informace o rizicích a dále Přehled právních předpisů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi týkající se stavby. Rozsah dokumentu je dán velikostí a náročností stavebního záměru a pohybuje se v rozpětí 20 – 50 stran (A4, A3).
Textová část Plánu BOZP
V úvodu je vedle základních pojmů a zkratek v dokumentu používaných uveden také výčet dokumentů, na základě kterých byl Plán BOZP zpracován, a dále základní pravidla řízení plánu BOZP po celou dobu realizace stavby – postupy, odpovědnosti a spolupráce při seznamování zhotovitelů s plánem BOZP, při provádění aktualizací plánu BOZP apod. (doporučujeme použít systém řízení stanovený normou ČSN EN ISO 9001:2001). Dále jsou zde uvedeny také veškeré známé charakteristiky nedostatků ve znalostech a neurčitostí, které plán BOZP doprovází zejména v přípravné fázi stavby (např. absence zhotovitelů při zpracování plánu - neznalost harmonogramu stavby, technologií, počtu pracovníků apod.).
Součástí plánu jsou také základní identifikační údaje stavby, a to zejména název a místo realizace stavby, stručný popis stavby a dále kontakty na jednotlivé odpovědné osoby zadavatele stavebních prací, projektanty, stavební dozor, zhotovitele, koordinátora a další osoby mající vliv na zajištění BOZP při realizaci stavby.
Další stěžejní kapitolou textové části plánu BOZP je vymezení základních pravidel spolupráce zadavatele stavebních prací, koordinátora a zhotovitelů při zajišťování BOZP v rámci realizace stavby. Zde je specifikován rozsah povinností, odpovědností a pravomocí jednotlivých subjektů. Zejména se jedná o povinnosti vyplývající ze zákona č. 309/2006 Sb. a Nařízení vlády č. 591/2006 Sb.
V rámci textové části plánu BOZP je dále popsána metodika, která byla koordinátorem zvolena pro vyhodnocení rizik stavby.
Samostatná kapitola je pak věnována vymezení prací a činností vystavujících fyzické osoby zvýšenému ohrožení života nebo poškození zdraví, a to zejména těch, které jsou uvedeny v příloze č. 5 Nařízení vlády č. 591/2006 Sb., a stanovení všeobecných preventivních a koordinačních opatření k minimalizaci rizik vyplývajících z provádění těchto činností. Bližší specifikace opatření a identifikaci nebezpečí prováděných stavebních činností s ohledem na jejich časový průběh obsahuje přílohová část plánu BOZP Informace o rizicích.
V rámci plánu BOZP jsou stanovena také základní pravidla spolupráce při vzniku mimořádné události na stavbě.
Přílohová část Plánu BOZP:
V přílohách plánu BOZP jsou uvedeny zejména tyto dokumenty: Schéma prostorového uspořádání staveniště, Harmonogram stavby, Informace o rizicích, Přehled právních předpisů, záznamové formuláře pro seznámení zhotovitelů s plánem a o provedených aktualizacích plánu BOZP.
Volnými přílohami plánu BOZP se v rámci realizace stávají dále tyto dokumenty: Informace o rizicích jednotlivých zhotovitelů, technologické, pracovní postupy a provozní bezpečnostní předpisy zhotovitelů a dále veškerá další dokumentace činnosti koordinátora vedená v průběhu realizace stavby (záznamy z kontrolních dnů, záznamy se zjištěnými závadami apod.)
Praktické ukázky:
Ukázka č.1: Titulní strana plánu
Ukázka č.2: Informace o rizicích
Ukázka č.3: Registr nebezpeční a opatření
Ukázka č.4: Schéma prostorového uspořádání staveniště
Poznámka: Ukázky jsou předkládány samostatně (z různých plánů BOZP). Informace v nich obsažené na sebe nenavazují.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
plán BOZP
Re: plán BOZP
Re: plán BOZP
<P>Je vidět,že je pan Burda
Re:
Re:
Re:
Plán
Re: Plán
Re: Plán
Re: Plán
Píšete tu o počítačovém
plán BOZP
KOOPLAN
Stále zde píšete o software
kooplan